Emoce u soudu s ruským vojákem. Proč jsi mi zabil manžela, ptala se vdova

Rádio Svobodná Evropa ČTK Rádio Svobodná Evropa, ČTK
20. 5. 2022 14:52
Ruský voják Vadim Šišimarin zabil v prvním týdnu války výstřelem do hlavy civilistu v Sumské oblasti. Ukrajinský prokurátor mu ve čtvrtek u soudu v Kyjevě navrhl trest vězení na doživotí. Jedná se o první proces svého druhu od začátku ruské invaze na Ukrajinu. „Můj manžel nic neudělal. My jsme sem Rusy nezvali," uvedla pro Rádio Svobodná Evropa manželka zastřeleného muže Kateryna Šelipovová.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Jedenadvacetiletý příslušník tankové jednotky Šišimarin je souzen kvůli tomu, že zastřelil 62letého Oleksandra Šelipova ve vesnici Čupachivka na severovýchodě Ukrajiny. U soudu přiznal vinu a vypověděl, že jednal na přímý rozkaz. V pátek v soudní síni prohlásil, že činu lituje a že neměl v úmyslu zabít.

"Je mi to opravdu líto," řekl Šišimarin. "Byl jsem v té situaci nervózní. Nechtěl jsem zabít," dodal mladý muž s oholenou hlavou, který je u soudu ve skleněné ochranné kóji. Podle obhájce Viktora Ovsjannikova je Šišimarin nevinný. Ve své závěrečné řeči požádal soudce, aby jeho "klienta zprostili viny".

Šišimarin podle obhájce dostal přímý rozkaz, který nejprve odmítl uposlechnout. Nakonec ho provedl jen kvůli obavám o vlastní život. Zdůraznil také, že se Šišimarin sám vzdal ukrajinské straně a skutky nepopírá. "Uvědomuji si, že mi odpustit nemůžete, ale prosím o odpuštění," řekl u soudu Šišimarin manželce zastřeleného muže.

Vdova podle agentury Unian před soudem uvedla, že požaduje pro okupanta doživotí, ale že nebude proti, pokud ruského vojáka vymění za zajaté ukrajinské vojáky z oceláren Azovstal v Mariupolu. "Jestli (Šišimarina) vymění, a to i za naše obránce z Mariupolu, nebudu proti, budu pro," řekla.

Reportéři stanice Current Time hovořili s Šišimarinovými ruskými příbuznými. Jeho otec si přeje synův návrat do Ruska. "Chci, aby ho poslali domů. Bojoval už dost. Vyměňte ho jako zajatce," řekl novinářům. Vojákova babička označila soud za "hrůzu a blábol" a vnuka hájila, že "to je válka" a v ní "se stává všelicos".

Ukrajinský soudce v pátek uvedl, že verdikt zazní v pondělí, uvádí agentura AFP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
Další zprávy