Reportáž: Tady zuří nejhorší boje. Lidé z Lysyčansku "nemají žádné plány"

Video Video
13. 5. 2022 17:12
Zpravodaj ukrajinské redakce RFE/RL Roman Pahulyč se dostal do města Lysyčansk ve východní části ukrajinské Luhanské oblasti, kde zuří boje mezi ukrajinskými a ruskými silami. Podmínky v regionu jsou drsné, chybí voda, elektrické osvětlení i mobilní telefonní sítě.
RFE - Obyvatelé Lysyčanska popisují svůj každodenní život | Video: Rádio Svobodná Evropa

Ruské jednotky položily pontonové mosty přes řeku Siverskij Doněc a pokusily se obklíčit město. "Kolem nás lítají kulky, žena je nyní v krytu, doufám, že mě ochrání Bůh," říká s překvapivým úsměvem místní obyvatel Oleksandr, který za hlasitých explozí bomb venčí psa.

Další obyvatel Lysyčansku, Oleh, zase tvrdí, že nemůže odejít, protože chce zůstat jeho matka i tchyně a on má ve městě práci. "Dříve jsme se výbuchů báli, teď už jsme si zvykli, nyní už dokážeme rozeznat i zbraň," vypráví v okně klidná Ludmila. "Chceme jen mír," rozpláče se nakonec žena.

V Luhanské oblasti se ruské jednotky v pátek 13. května dál snažily získat plnou kontrolu nad městem Rubižne, útočily i na obce v Doněcké oblasti včetně Marjinky, kterou získaly v dubnu pod kontrolu opět ukrajinské síly. Ve směru na Záporoží ruští vojáci ostřelovali ukrajinské pozice podél celé fronty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Návrh novely letošního státního rozpočtu předloží Stanjura vládě v červenci

Návrh novely letošního státního rozpočtu předloží ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) vládě v červenci, řekl ve středu na tiskové konferenci. Do té doby budou podle něj schválena některá další opatření v souvislosti s energetickou krizí, budou k dispozici také přesnější data o hospodaření státu. Doplnil, že podle dubnového makroekonomického výhledu bude v letošním rozpočtu nejvýše 15 miliard korun dodatečných příjmů ve srovnání se schváleným rozpočtem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na podporu výuky v MŠ a ZŠ chce ministerstvo rozdělit devět miliard korun z EU

Ministerstvo školství chce rozdělit devět miliard korun z evropských dotací na posílení podpůrných pedagogických pozic, jako jsou školní psychologové či speciální pedagogové, a zlepšení kvality vzdělávání v základních a mateřských školách. O peníze budou moct žádat pomocí zjednodušených formulářů, takzvaných šablon, od středy do 28. dubna příštího roku. Dotace půjdou z nového Operačního programu Jan Amos Komenský, který šablonami naváže na předchozí program Výzkum, vývoj a vzdělávání. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy