Reportáž: Tady zuří nejhorší boje. Lidé z Lysyčansku "nemají žádné plány"

Video Video
13. 5. 2022 17:12
Zpravodaj ukrajinské redakce RFE/RL Roman Pahulyč se dostal do města Lysyčansk ve východní části ukrajinské Luhanské oblasti, kde zuří boje mezi ukrajinskými a ruskými silami. Podmínky v regionu jsou drsné, chybí voda, elektrické osvětlení i mobilní telefonní sítě.
RFE - Obyvatelé Lysyčanska popisují svůj každodenní život | Video: Rádio Svobodná Evropa

Ruské jednotky položily pontonové mosty přes řeku Siverskij Doněc a pokusily se obklíčit město. "Kolem nás lítají kulky, žena je nyní v krytu, doufám, že mě ochrání Bůh," říká s překvapivým úsměvem místní obyvatel Oleksandr, který za hlasitých explozí bomb venčí psa.

Další obyvatel Lysyčansku, Oleh, zase tvrdí, že nemůže odejít, protože chce zůstat jeho matka i tchyně a on má ve městě práci. "Dříve jsme se výbuchů báli, teď už jsme si zvykli, nyní už dokážeme rozeznat i zbraň," vypráví v okně klidná Ludmila. "Chceme jen mír," rozpláče se nakonec žena.

V Luhanské oblasti se ruské jednotky v pátek 13. května dál snažily získat plnou kontrolu nad městem Rubižne, útočily i na obce v Doněcké oblasti včetně Marjinky, kterou získaly v dubnu pod kontrolu opět ukrajinské síly. Ve směru na Záporoží ruští vojáci ostřelovali ukrajinské pozice podél celé fronty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy