"Opustit děti? Nikdy." Drsný příběh sibiřského lovce, který přišel o nohy i manželku

Výprava do sibiřské taigy se pro Sergeje Sazanakova stala bojem o život. Když se 13. února 2009 vypravil na lov sobolů a veverek, zranil se v hlubokém sněhu a zůstal sám v divočině. Teplota klesla pod minus 40 stupňů, a přestože ho druhý den našel jeho bratr, musely mu být kvůli omrzlinám amputovány obě nohy.
Život poznamenaný sibiřskou kalamitou | Video: Rádio Svobodná Evropa

Přes tragickou událost se Sazanakovi podařilo těžkou situaci zvládnout a nyní je díky protetickým končetinám téměř soběstačný. Motivací mu je především láska k jeho dětem, o které by v plném invalidním důchodu nemohl pečovat. "Radši budu žít s malým příspěvkem (v přepočtu dva tisíce korun) a zůstanu blízko svým dětem," říká 41letý farmář.
 
Do budoucna chce Sazanakov rozšířit své hospodářství o chov koní, hus a kuřat. Svým dětem chce jako samoživitel zajistit lepší budoucnost a vyšší vzdělání.

Podívejte se na reportáž Rádia Svobodná Evropa v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy