Prostě jsme ho ukradli. Ukrajinci popsali troufalou akci "ruský tank"

Rádio Svobodná Evropa pru Rádio Svobodná Evropa, pru
17. 3. 2023 13:44
Ukrajinský voják s přezdívkou Kaban (čili v ukrajinštině kanec) působí jako operátor dronu u letecké průzkumné jednotky na Donbasu. Při sledování ruského dělostřelectva a pěchoty musí se svými kolegy neustále měnit pozice, aby se vyhnuli ostřelování. "Nepřítel je ale mnohem opatrnější. Dřív jezdili po ulicích. Teď už se k nám tolik nepřibližují," popisuje své zkušenosti v reportáži.
Hon na ruské obrněnce - ukrajinský dronový průzkum v Donbasu | Video: Rádio Svobodná Evropa

Reportér televizní stanice Current Time, která je součástí Rádia Svobodná Evropa, natáčel s ukrajinskou jednotku ve chvíli, když se Kaban s dronem přibližoval k ruským pozicím. Jakmile se mu konečně povedlo jednotky nepřítele zaměřit, začal nad svým bezpilotním letounem postupně ztrácet kontrolu.

"Ruší ho," vysvětloval Kaban, zatímco se usilovně snažil získat od stroje opět signál. "Dron se odchýlil 200 metrů. Teď mám kontrolu zase já. Používají zákopový elektronický bojový systém k rušení signálu dronu. Je těžké ho spatřit, protože měří jen 60 krát 60 centimetrů. Je to anténa ve tvaru čtverce," dodal.

S kolegy se jim v posledních dnech podařilo zneškodnit několik vozidel nepřítele. Vedle toho se také zmocnili tanku T-80, který ruská posádka opustila. "Stále jsou na něm vidět ruské vojenské znaky - písmena V a Z. Budou přemalována. Tento tank sem byl přivezen na ukrajinské pozice včera večer. Jak vtipně říkají vojáci: ‚Prostě jsme ho ukradli‘," popisoval reportér Borys Sačalko. "Ruský tank teď bude použit proti Rusům," vtipkoval poté voják, který si nepřál uvést své jméno.

V oblasti Donbasu na východě Ukrajiny probíhá v posledních měsících rozsáhlá ruská ofenziva. Podle čtvrtečního hlášení generálního štábu odrazila ukrajinská armáda během středy 75 ruských útoků v pěti oblastech. Rusové i nadále pokračovali v útocích na Bachmut, Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske.  Vedle toho také vypálili tři rakety a zasáhli civilní infrastrukturu v Charkově. Prohlášení jednotlivých stran konfliktu ale není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Pentagon zveřejnil video se střetu ruské stíhačky s dronem Reaper:

Pentagon zveřejnil video, jak se ruské letadlo přiblížilo k americkému dronu. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruský odsouzený v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery byl zadržen v Minsku

Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen v Minsku, informovalo několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.

Advokát Moskaljova Dmitrij Zachvatov na sociálních sítích napsal, že nemá kontakt se svým klientem, potvrdit informace o jeho zadržení nemůže, ale podle všeho tomu tak je. Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.

Otec samoživitel z města Jefremov se do problémů se zákonem dostal původně poté, co jeho dospívající dcera Maša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek proti ruské invazi na Ukrajině. Vyšetřovatelé ho později obžalovali kvůli protiválečným komentářům na sociálních sítích a do vyřešení případu mu úřady nařídily zůstat v domácím vězení. Soud ho v úterý poslal za mříže za diskreditaci ruské armády, za což bývají v Rusku trestáni lidé, kteří dají najevo odpor vůči válce na Ukrajině. Maša skončila v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy