Prostě jsme ho ukradli. Ukrajinci popsali troufalou akci "ruský tank"

Rádio Svobodná Evropa pru Rádio Svobodná Evropa, pru
17. 3. 2023 13:44
Ukrajinský voják s přezdívkou Kaban (čili v ukrajinštině kanec) působí jako operátor dronu u letecké průzkumné jednotky na Donbasu. Při sledování ruského dělostřelectva a pěchoty musí se svými kolegy neustále měnit pozice, aby se vyhnuli ostřelování. "Nepřítel je ale mnohem opatrnější. Dřív jezdili po ulicích. Teď už se k nám tolik nepřibližují," popisuje své zkušenosti v reportáži.
Hon na ruské obrněnce - ukrajinský dronový průzkum v Donbasu | Video: Rádio Svobodná Evropa

Reportér televizní stanice Current Time, která je součástí Rádia Svobodná Evropa, natáčel s ukrajinskou jednotku ve chvíli, když se Kaban s dronem přibližoval k ruským pozicím. Jakmile se mu konečně povedlo jednotky nepřítele zaměřit, začal nad svým bezpilotním letounem postupně ztrácet kontrolu.

"Ruší ho," vysvětloval Kaban, zatímco se usilovně snažil získat od stroje opět signál. "Dron se odchýlil 200 metrů. Teď mám kontrolu zase já. Používají zákopový elektronický bojový systém k rušení signálu dronu. Je těžké ho spatřit, protože měří jen 60 krát 60 centimetrů. Je to anténa ve tvaru čtverce," dodal.

S kolegy se jim v posledních dnech podařilo zneškodnit několik vozidel nepřítele. Vedle toho se také zmocnili tanku T-80, který ruská posádka opustila. "Stále jsou na něm vidět ruské vojenské znaky - písmena V a Z. Budou přemalována. Tento tank sem byl přivezen na ukrajinské pozice včera večer. Jak vtipně říkají vojáci: ‚Prostě jsme ho ukradli‘," popisoval reportér Borys Sačalko. "Ruský tank teď bude použit proti Rusům," vtipkoval poté voják, který si nepřál uvést své jméno.

V oblasti Donbasu na východě Ukrajiny probíhá v posledních měsících rozsáhlá ruská ofenziva. Podle čtvrtečního hlášení generálního štábu odrazila ukrajinská armáda během středy 75 ruských útoků v pěti oblastech. Rusové i nadále pokračovali v útocích na Bachmut, Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske.  Vedle toho také vypálili tři rakety a zasáhli civilní infrastrukturu v Charkově. Prohlášení jednotlivých stran konfliktu ale není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Pentagon zveřejnil video se střetu ruské stíhačky s dronem Reaper:

Pentagon zveřejnil video, jak se ruské letadlo přiblížilo k americkému dronu. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Na jižní Moravě se při bouřce objevil vzdušný vír, o tornádo zřejmě nešlo

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevila tromba, tedy vzdušný vír. O tornádo pravděpodobně nešlo, meteorologové zatím nemají potvrzený dotyk víru se zemí, řekl Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Hlášené nejsou ani žádné škody, řekl starosta Letovic Petr Novotný (TOP 09). Hasiči likvidovali v okolí na třech místech stromy popadané přes silnici.

Lidé sdíleli na internetu několik fotografií a videí zajímavého meteorologického jevu. "Je na nich vidět tromba pod bouřkovými oblaky a slabá rotace. Je těžké zjistit, zda se v krajině objevily i nějaké škody způsobené právě tímto případným tornádem. Zároveň se vyskytovaly škody způsobené silnějšími nárazy větru," řekl Hruška. Podle dosavadních zjištění tak meteorologové zatím hovoří o trombě. "Kdyby náhodou měla nějaký kontakt se zemí, tak to bylo jen na chvíli v lese a bylo by to jen velmi slabé tornádo," doplnil Hruška.

Bouřky se v pátek vyskytly ve více částech republiky, postupovaly od západu k východu a v této roční době jsou spíše vzácností. Vzdušné víry v podobě tromby nepáchají škody na rozdíl od tornáda. Lidé si těchto jevů všímají intenzivněji především po ničivém červnovém tornádu z roku 2021, které se prohnalo částí Břeclavska a Hodonínska. Nechalo za sebou devastující škody na majetku a také několik obětí na životech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útočník Klapka se blýskl v AHL premiérovým hattrickem

Český hokejový útočník Adam Klapka zazářil v pátečním utkání nižší zámořské soutěže AHL premiérovým hattrickem a pomohl k domácí výhře celku Calgary Wranglers nad Hendersonem 5:1. Dvaadvacetiletý odchovanec pražské Slavie, který se vydal loni do Severní Ameriky z extraligového Liberce, byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Klapka loni v polovině května podepsal jako nedraftovaný volný hráč v NHL dvouletou nováčkovskou smlouvu s Calgary Flames. V přípravě za ně odehrál dva zápasy a nebodoval. Potom se přesunul na farmu do AHL. V 54 zápasech si připsal 12 branek a 11 asistencí. Šest gólů dal v posledních šesti duelech. Na premiéru v NHL čeká.

Zdroj: ČTK
Další zprávy