Revoluční léčba deprese. V Šanghaji budou implantovat lidem do mozku čip

Jana Václavíková Jana Václavíková
18. 12. 2020 19:57
Nemocnice v čínské Šanghaji hledá dobrovolníky, kteří by se zúčastnili testování nového typu léčby deprese. Místo nasazení speciálních léků a terapií však lékaři lidem implantují do mozku čip, který má pomocí elektrických signálů příznaky onemocnění potlačit.
Deprese - ilustrační foto.
Deprese - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Deprese trápí po celém světě podle Světové zdravotnické organizace (WHO) více než 264 milionů lidí. Přestože se většina lidí neléčí, tak ti, kteří ano, obvykle pozitivně reagují na podávání antidepresiv nebo na kognitivní terapii. Na zhruba pětinu pacientů ale tyto metody nezabírají. Podle nemocnice v Šanghaji by právě těmto lidem mohla pomoci nová metoda. 

Jedna z předních nemocnic s názvem Žuej-ťin, která na vývoji spolupracovala s Šanghajskou dopravní univerzitou, chce využít technologii BCI (anglicky brain-computer interface technology). Ta v podstatě spojí mozek a počítač. Po správném nastavení by měl čip mozek stimulovat, a tím zvýšit či potlačit specifickou aktivitu nervového systému. 

"Čipy implantujeme do mozků pacientů během velmi málo invazivní operace. Poté, co provedeme analýzu pomocí umělé inteligence, aktivuje se elektrická stimulace mozku," vysvětluje ředitel funkční neurochirurgie Sun Po-min. V tomto případě se signály zaměří právě na léčbu deprese.

Metoda tento týden prošla nezávislou kontrolou, píše hongkongský deník South China Morning Post. Nyní nemocnice shání blíže nespecifikovaný počet dobrovolníků. 

Nepůjde však o zcela první pacienty, na kterých ústav léčbu pomocí čipů vyzkouší. Podle čínského státního média thepaper.cn ji už v Šanghaji použili v roce 2017 na 45letém pacientovi jménem Pchan, u kterého jiné typy léčby selhávaly. Po třech letech se jeho symptomy údajně zmírnily.

Léčba čipy ve světě

Používání čipů v mozku není tak nepředstavitelné, jak by se mohlo zdát. "V porovnání se Spojenými státy a evropskými zeměmi vývoj technologie v Číně teprve začíná," připouští lékař Sun Po-min. Metoda se ve Spojených státech používá již od přelomu tisíciletí na léčbu neurologického třesu nebo Parkinsonovy nemoci. Na vývoji stejné, pokročilé technologie pracuje i Evropská unie, která ji chce začít testovat kolem roku 2025

Propojení mozku s externí technologií za účelem léčby nemocí se začal zabývat i americký miliardář Elon Musk. Jeho firma Neuralink vyvíjí technologii, která by měla dokázat zlepšit stav pacientů s Alzheimerem, demencí, poruchou míchy, ztrátou paměti a sluchu, depresí a nespavostí.

"Implantát může tyto problémy vyřešit," uvedl podle agentury Reuters Musk na tiskové konferenci letos v srpnu.

Na stejné akci Musk také představil prase jménem Gertrude, které podle jeho slov není na první pohled jiné než ostatní prasata. Přesto mělo v té době už po dva měsíce dva čipy v mozku. Konkrétně v té části, která ovládá čich. Musk poté ukazoval, jak čip přenáší do počítače informace, když Gertrude čichá nebo když se ošetřovatel dotkne jejího rypáku. 

Neuralink chce brzy přejít k testování na lidech, u kterých došlo kvůli poškození míchy k ochrnutí. Kdy k tomu však dojde, Musk v srpnu neupřesnil. Poslední vyjádření společnosti hovořilo o konci letošního roku, to se však zřejmě nestihlo.

Video: Čipy nejsou sci-fi, Čína je testovací prostor, říká Sedlák

Čína neřeší ochranu dat jako my na západě. Je to testovací prostředí toho, co by šlo dál. Vláda tam má neomezenou moc, říká novinář. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy