Manžel ji bil, strážník to neřešil. Ženám v Bosně teď pomáhají speciální policistky

ČTK ČTK
30. 1. 2019 19:21
Tři desítky let snášela zneužívání svým manželem, násilí, ponižování a izolaci, než se rozhodla prolomit mlčení a zavolat bosenskou policii. Ta ale její příběh odmítla jako malicherný. "Jeden policista mi dokonce řekl: 'A co má být? Já také dám ženě čas od času facku,'" prozradila agentuře Reuters Marie, obyvatelka útulku pro ženy a děti v bosenském městě Zenica.
Ženy na ulici v Sarajevu - ilustrační foto.
Ženy na ulici v Sarajevu - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Marie byla roky zamčena v domě a bita. Styk s vnějším světem jí byl zapovězen, takže telefonát, ke kterému se odhodlala v roce 2011, znamenal porušit pravidla.

"Zakazoval mi vycházet," vzpomíná šestapadesátiletá žena, která odmítá uvést své pravé jméno. "Utíkala jsem, schovávala se… U sousedů, ve sklepech. Následovaly strašné věci."

Téměř každá druhá bosenská žena má zkušenost s nějakou podobou násilí, a to většinou ze strany svých partnerů, vyplývá z průzkumu z roku 2013, který podpořila OSN. Pouze pět procent ale vyhledá pomoc, poznamenává Reuters.

"Většina lidí si myslí, že co se odehrává uvnitř rodiny, má zůstat uvnitř rodiny," říká Sabiha Husičová, ředitelka organizace Medica Zenica, která se věnuje ženským právům a útulek provozuje. Marie sděluje, že od prvního telefonátu uběhlo pět let, než narazila na vstřícnou policistku, která jí zařídila místo v útulku. Až tam jí poskytli právní a psychologickou pomoc.

V poslední době skupina policistek iniciovala vznik týmu, který má za úkol zajišťovat lepší a rychlejší pomoc ženám jako Marie, stejně jako potrestání viníků. Trénují další bosenské policistky, jak přistupovat k případům domácího násilí, zvyšují povědomí o tomto problému a zasazují se o jeho přísnější posuzování.

Evropská unie loni uvedla, že v Bosně v zásadě platí zákony ohledně genderově motivovaného násilí, ale k jejich naplňování dochází jen zřídka.

Policisté si musí vše zapsat

Tréninky policistů a policistek ohledně domácího násilí započaly v roce 2015, soustředí se i na proces vyšetřování. Když policisté postupují nedůsledně, musí se prokuratura spoléhat na výpovědi obětí, což není zárukou úspěchu. Agentuře to sdělila Sanja Šumonjová, která vede policejní iniciativu v Republice srbské, jedné ze dvou entit v Bosně a Hercegovině.

Zneužívané ženy často na svých partnerech finančně závisí, takže mnoho svých oznámení dodatečně stahují nebo žádají policii, aby zastavila již vedená trestní stíhání. Těžko se shánějí také svědci, málokdo chce zasahovat do záležitostí svých sousedů.

Policisté jsou tedy nabádáni, aby zaznamenávali každou podrobnost. "Když to nezapíšete, je to stejné, jako kdyby se to nestalo," říká Šumonjová.

Za posledních přibližně osm let, kdy dvě sítě bosenských policistek (v každé entitě jedna) provozují svou činnost, bylo proškoleno na tisíc příslušníků bosenské policie.

Počet případů domácího násilí ve Federaci Bosny a Hercegoviny, druhé z bosenských politických entit, zůstává ročně na přibližně devíti stovkách. Ovšem počet zadržených stoupl k roku 2018 o 46 procent, na 440 osob. Policie Republiky srbské podobné statistiky neuvedla.

"Považují nás za slabé pohlaví"

Boj proti domácímu násilí v bosenské společnosti naráží na zažité stereotypy a tradiční dominanci mužů. Podle údajů Světové banky jenom každá třetí žena v Bosně pracuje, zatímco v sousedním Chorvatsku to je 46 procent. Mezi příslušníky bosenských policejních sil je žen pouze 15 procent a většinou pracují na nižších pozicích.

"Považují nás za slabé pohlaví. Myslí si, že ženy nemají u policie co pohledávat, že patří domů k dětem," říká Marina Zovičová, jedna z mála bosenských policejních důstojnic. Zadržení si ji podle jejích slov často pletou se sekretářkou.

Iniciativy ženských policistek podnikají s podporou OSN náborové kampaně mezi ženami ve školách a na veřejných místech. Ve federaci se jim podařilo zdvojnásobit počet žen v pořádkových silách země ze sedmi na 14 procent. V Republice srbské je číslo ještě lepší, jde o 17 procent.

Ovšem například v Británii je to 30 a v Austrálii 36 procent.

Video: Sexuální násilí se tutlá, kdyby se ozvali muži, ženy by to taky smetlo, říká expertka

Slovo ženy nemá větší váhu, než slovo muže, ale díky emancipaci má větší váhu než před dvaceti lety. Hnutí MeToo nebude mít dalekosáhlý účinek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy