USA chystají žaloby na firmy, které na Kubě používají majetek konfiskovaný komunisty

ČTK ČTK
16. 4. 2019 21:13
Bílý dům umožní žaloby proti cizím firmám, které na Kubě využívají americký majetek konfiskovaný kubánskými komunisty. O opatření, které má být oficiálně oznámeno ve středu, informovala v úterý agentura Reuters. Washington rovněž podle ní oznámí nové sankce proti Kubě, Nikaragui a Venezuele.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Rozhodnutím o žalobách by mohly být postiženy evropské nebo kanadské společnosti a kubánský režim by se mohl dostat do problémů při získávání zahraničních investic, konstatovala agentura Reuters s odvoláním na právní experty.

Jde rovněž o další známku toho, že Washington chce Havanu potrestat za podporu, kterou poskytuje venezuelskému prezidentovi Nicolási Madurovi.

Trump bude své rozhodnutí opírat o kontroverzní Helmsův-Burtonův zákon z roku 1996, který americkým občanům umožňuje podat žalobu na cizí společnosti kvůli americkému majetku zabavenému v 60. letech minulého století kubánským režimem.

Účinnost kritického paragrafu zatím američtí prezidenti vždy zablokovali kvůli odporu mezinárodního společenství a kvůli obavám, že by spustil vlnu žalob a způsobil chaos v americkém právním systému.

EU i Kanada mají na Kubě obchodní zájmy

Kanada a státy Evropské unie mají na Kubě značné obchodní zájmy a na karibském ostrově nyní podnikají i americké firmy, které tam začaly investovat po normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi v roce 2014. Uplatnění Helmsova-Burtonova zákona může podle expertů vyvolat spory o majetky v hodnotě bilionů dolarů a zkomplikovat vztahy Washingtonu se spojenci.

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton má podle Reuters ve středu rovněž oznámit nové sankce proti Kubě, Nikaragui a Venezuele. O podrobnostech agentura neinformovala.

 

Právě se děje

Další zprávy