USA chystají žaloby na firmy, které na Kubě používají majetek konfiskovaný komunisty

ČTK ČTK
16. 4. 2019 21:13
Bílý dům umožní žaloby proti cizím firmám, které na Kubě využívají americký majetek konfiskovaný kubánskými komunisty. O opatření, které má být oficiálně oznámeno ve středu, informovala v úterý agentura Reuters. Washington rovněž podle ní oznámí nové sankce proti Kubě, Nikaragui a Venezuele.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Rozhodnutím o žalobách by mohly být postiženy evropské nebo kanadské společnosti a kubánský režim by se mohl dostat do problémů při získávání zahraničních investic, konstatovala agentura Reuters s odvoláním na právní experty.

Jde rovněž o další známku toho, že Washington chce Havanu potrestat za podporu, kterou poskytuje venezuelskému prezidentovi Nicolási Madurovi.

Trump bude své rozhodnutí opírat o kontroverzní Helmsův-Burtonův zákon z roku 1996, který americkým občanům umožňuje podat žalobu na cizí společnosti kvůli americkému majetku zabavenému v 60. letech minulého století kubánským režimem.

Účinnost kritického paragrafu zatím američtí prezidenti vždy zablokovali kvůli odporu mezinárodního společenství a kvůli obavám, že by spustil vlnu žalob a způsobil chaos v americkém právním systému.

EU i Kanada mají na Kubě obchodní zájmy

Kanada a státy Evropské unie mají na Kubě značné obchodní zájmy a na karibském ostrově nyní podnikají i americké firmy, které tam začaly investovat po normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi v roce 2014. Uplatnění Helmsova-Burtonova zákona může podle expertů vyvolat spory o majetky v hodnotě bilionů dolarů a zkomplikovat vztahy Washingtonu se spojenci.

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton má podle Reuters ve středu rovněž oznámit nové sankce proti Kubě, Nikaragui a Venezuele. O podrobnostech agentura neinformovala.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu zlepšuje, nemocnici by mohl opustit v pátek

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu a následném kardiologickém zákroku zlepšuje. Všeobecnou fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí ale ve čtvrtek ještě neopustí. Pro ČTK to řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Pokud se nic nezmění, mohl by podle Heřmánkové Filip hospitalizaci ukončit v pátek. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče. Pětašedesátiletý Filip hned ve středu po zprůchodnění cév avizoval, že v pátek bude zpět v práci. Podle jeho spolupracovníků šlo spíš o jeho přání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy