Řetězová reakce. Odejde-li Skotsko, Britové nakročí ven z EU

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 18. 9. 2014 8:14
Nezávislost Skotska posílí v "menší Velké Británii" euroskeptiky. Skotové dnes rozhodují v referendu.
Hlasovací místnosti se ráno otevřely.
Hlasovací místnosti se ráno otevřely. | Foto: Reuters

Praha – Den, který může zásadně proměnit Evropu, je tady. Poprvé od sjednocení Německa se rozhoduje o změně hranic nějakého státu v západní části kontinentu.

V osm hodin středoevropského času se otevřely volební místnosti a Skotové hlasují v referendu o odchodu z Velké Británie. A nejen to. Nepřímo také ovlivní, zda Velká Británie odejde z Evropské unie.

Podle posledních průzkumů bude výsledek velmi těsný. Pokud se Skotsko odtrhne, ve zbytku Velké Británie posílí hlasy euroskeptiků a odpůrců členství v Evropské unii. Ve Skotsku je odpor k Evropské unii menší než v Anglii, a rozdělení země by tak "menší Velkou Británii“ přiblížilo k odchodu ze společenství, jehož součástí je Spojené království od roku 1973.

Referendum o dalším setrvání Spojeného království v evropské osmadvacítce chce současný premiér David Cameron vypsat na rok 2017. Pokud příští rok jeho strana zvítězí v parlamentních volbách.

Kdyby je vyhráli opoziční labouristé, referendum pravděpodobně nebude. Jenže právě Labouristická strana by zmizením Skotska nejvíce utrpěla. Většinu poslanců Dolní sněmovny zvolených ve Skotsku mají právě labouristé.

Jinými slovy bez Skotska se bude labouristům o něco hůře vyhrávat, neboť tam jsou v posledních letech (od éry Margaret Thatcherové) mnohem silnější než konzervativci.

Proč jenom "o něco"? Přece jenom Skotů je pět milionů, dohromady má Velká Británie šedesát milionů obyvatel.

Nastala paradoxní situace. Někteří proevropští Skotové mohou dnes hlasovat pro nezávislost i proto, že se bojí, aby za tři roky Británie jako celek – proti jejich vůli – nerozhodla o vystoupení z Unie.

Přitom není zatím jasné, zda a za jakých podmínek bude samostatné Skotsko do EU přijato.

"Otázka Evropské unie hraje v kampani důležitou roli. Rétorika, která přichází z jiných částí Velké Británie, je velmi negativní vůči Evropské unii. To se do určité míry projevuje i ve Skotsku. Například při letošních květnových volbách do Evropského parlamentu získala jedno křeslo ve Skotsku euroskeptická Strana nezávislosti Velké Británie (UKIP).

Podle mě ale Skotové mají na Evropskou unii, řekněme, více levicový názor než lidé jinde v Británii a mají obavy, co se stane, pokud se referendum o setrvání v EU v roce 2017 uskuteční. Nedokážu ovšem posoudit, nakolik to ovlivní rozhodování lidí v tom, zda řeknou ve skotském referendu ano, či ne," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz skotský historik z univerzity v Invernessu Iain MacInnis.

Část špiček byznysu a financí má obavy z odchodu Británie z EU, pro který se vžil název brexit. Obávají se, že by utrpěl zejména finanční sektor v londýnské City a také britský export.

Dalším paradoxem je, že vládnoucí Konzervativní strana přemlouvá Skoty, aby zůstali v Británii, ale část konzervativců přitom je pro vystoupení Británie z Unie. Kritici na ostrovech soudí, že Brusel zatěžuje Británii byrokratickými předpisy, obírá ji o suverenitu a brzdí její hospodářský růst.

Francouzská investiční banka Sociéte Generale ve své analýze uvádí, že případná nezávislost Skotska vyvolá řetězovou reakci - v negativním smyslu slova.

Bude špatná pro skotskou ekonomiku i pro britskou, oslabí vládu Davida Camerona a povede k vystoupení Spojeného království z Unie, což vyvolá další hospodářské problémy jak na ostrovech, tak na evropském kontinentu.

"Je pravdou, že ve Skotsku je podpora členství v Evropské unii nejsilnější z celého Spojeného království. Pokud by tedy došlo k vytvoření samostatného skotského státu, snížil by se počet obyvatel, kteří souhlasí se setrváním zbylé části Spojeného království v EU. Šance odpůrců členství země v EU by se z tohoto pohledu do určité míry zvýšily.

Otázka britského vystoupení z EU je ale spojena hlavně s tím, kdo vyhraje volby do britského parlamentu v příštím roce a sestaví novou vládu," uvedla pro Aktuálně.cz analytička Zuzana Kasáková z Institutu evropských studií Europeum, která studovala ve Skotsku i Anglii a zabývá se britskou politikou. 

Varování všem, kdo chtějí odcházet – ať z Británie, nebo Evropské unie –, adresoval v listu Financial Times finančník George Soros: "Nyní je nejhorší možná doba na úvahy o opuštění Evropské unie nebo o odchodu Skotska."

 

Právě se děje

Další zprávy