Respektujte všechny etnické skupiny a jejich identitu, vyzval papež v Barmě. Rohingy ale nezmínil

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 11. 2017 13:59
Zastánci muslimské menšiny Rohingů v Barmě jsou zklamaní. Papež František v úterý po setkání s tamní vůdkyní Su Ťij přímo Rohingy nezmínil. Vyzval pouze obecně k respektování všech etnických skupin obyvatelstva a prohlásil, že v zemi je zapotřebí vést náboženský dialog.
Papež František a Su Ťij.
Papež František a Su Ťij. | Foto: Reuters

Neipyijto - Papež František krátce po schůzce s barmskou vůdkyní Aun Schan Su Ťij v metropoli Neipyijto prohlásil, že lidé tu "nadále trpí občanskými konflikty a nepřátelstvím, které trvá příliš dlouho a vytváří hluboké rozkoly".

Muslimskou menšinu Rohingů ale přímo nezmínil.

Vyzval pouze obecně k respektování všech etnických skupin obyvatelstva a prohlásil, že v zemi je zapotřebí vést náboženský dialog.

"Náročný proces budování míru a národního usmíření může pokročit jen tehdy, když bude zajištěna spravedlnost a respektování lidských práv," citovala papeže agentura Reuters.

"Náboženské rozdíly nemusí být zdrojem rozdělení a nedůvěry, ale spíše silou jednoty, odpuštění, tolerance a moudrého budování národů," dodala hlava katolické církve.

Oxford proti Su Ťij

František v úterý přiletěl z Rangúnu do barmské metropole Neipyijto právě na setkání s tamní civilní vůdkyní Aun Schan Su Ťij.

S napětím se čekalo, zda se hlava katolické církve vyjádří k tažení barmské armády proti muslimské menšině Rohingů. To trvá už několik měsíců a Spojené státy a OSN jej označují za etnickou čistku.

Ze svých domovů už od konce srpna uprchlo na 620 tisíc Rohingů. Jejich vesnice v barmském Arakanském státě armáda vyplenila a vypálila, spousta muslimských žen a dívek byla znásilněna.

Rohingové utíkají do sousedního Bangladéše. Ten ale patří mezi nejchudší země světa, a nápor statisíců běženců proto nezvládá.

Su Ťij čelí v současné době kvůli uprchlické krizi velkému mezinárodnímu tlaku. Zejména kvůli tomu, že neodsoudila operace armády proti Rohingům.

Nejnověji ji například městská rada v britském Oxfordu v pondělí zbavila ocenění, které jí město dalo před 20 lety - s odůvodněním, že ten, kdo zavírá oči před násilím, poškozuje svou vlastní pověst.

Bratři, kteří se následně usmíří

Papež se předtím v Rangúnu zúčastnil mezináboženského setkání a sešel se s vlivným, ale současně kontroverzním buddhistickým vůdcem.

Podle papežova mluvčího Grega Burkea, na kterého se odvolává list The Guardian, schůzka papeže s čelnými představiteli buddhistů, hinduistů, muslimů, křesťanů a židů trvala asi 40 minut.

František během ní lídry vyzval, aby spolupracovali na obnově země, jež po desetiletích vojenské vlády přechází postupně k demokracii. A pokud se budou hádat, aby tak činili jako bratři, kteří se následně usmíří.

"Jednota je vždy produktem rozmanitosti," citovala agentura Reuters Františkova slova. O Rohinzích se papež na této schůzce nezmínil.

S vůdcem barmské armády, generálem Min Aun Hlainem, se František setkal už v pondělí, strávil s ním asi 15 minut. Generál mu řekl, že jeho země se nedopouští "žádné náboženské diskriminace" a že armáda jedná "v zájmu míru a stability".

Nepoužívejte termín Rohingové

Papež již dříve vyjádřil obavy o osud Rohingů v Barmě a modlil se za jejich práva.

Místní katoličtí duchovní ale papeže vyzývají, aby během pobytu v Barmě nepoužíval termín Rohingové, protože ten je zapovězený buddhistickou většinou země.

Barmská armáda by se pak prý mohla mstít na menšinových katolících, kterých je ve 52milionové Barmě jen asi 659 tisíc.

Někteří analytici nicméně poukazují na to, že působení Su Ťij omezuje ústava přetrvávající z dob junty. Ta mimo jiné bývalé disidentce brání stát se prezidentkou a zajišťuje nadále armádě čtvrtinu parlamentních křesel, což stačí k zablokování jakýchkoliv změn. Armáda si rovněž udržuje kontrolu nad klíčovými bezpečnostními ministerstvy.

Rohingové jsou v Barmě dlouhodobě pronásledováni. Ačkoliv žijí v zemi po generace, úřady jim odmítají udělit občanství, omezují jejich svobody a neuznávají je jako etnikum.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy