Respektujte dohody z Minsku, vyzývají lídři čtyř zemí

ČTK ČTK
24. 7. 2015 0:12
Čtveřice rovněž apelovala na co nejrychlejší podepsání dohody o stažení tanků a lehkých dělostřeleckých zbraní z frontové linie na Ukrajině.
Jednání lídrů čtyř zemí letos v únoru v Minsku.
Jednání lídrů čtyř zemí letos v únoru v Minsku. | Foto: Reuters

Kyjev - Lídři Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa ve čtvrtek telefonicky řešili nejnovější vývoj ukrajinské krize a vyzvali k respektování dohod z Minsku. Podle agentury AFP o tom v prohlášení informoval úřad francouzského prezidenta.

Čtveřice rovněž apelovala na co nejrychlejší podepsání dohody o stažení tanků a lehkých dělostřeleckých zbraní z frontové linie.

Petro Porošenko, Vladimir Putin, François Hollande a Angela Merkelová se podle Elysejského paláce shodli na tom, že by "dohoda měla být podepsána co nejdříve a frontovou linii by měla efektivně kontrolovat zvláštní pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě".

Znepřátelené strany ukrajinského konfliktu se v úterý v Minsku shodly na stažení tanků a dělostřeleckých zbraní ráže menší než 100 milimetrů z území 15 kilometrů z obou stran fronty, úmluva však dosud nebyla podepsána.

Kvarteto politiků ve čtvrteční telekonferenci navazující na podobné jednání z minulého pátku uvítalo rozhodnutí zahájit práce na obnově infrastruktury zničené boji, zvláště železnice sloužící k přepravě uhlí. Zdůraznilo rovněž, že je nutné zajistit volný přístup pracovníkům Červeného kříže do všech krizových oblastí.

Konflikt na Donbasu stál od loňského dubna životy více než 6500 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy