Republikánští kandidáti švitořili na Twitteru

Václav Viták
21. 7. 2011 12:27
Debaty se neúčastnil největší favorit republikánů Mitt Romney
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Šest republikánských kandidátů na prezidenta využilo poprvé v historii ke své debatě nikoli televizní obrazovku, ale sociální síť Twitter.

Michele Bachmannová, Herman Cain, Newt Gingrich, Rick Santorum, Thaddeus McCotter a Gary Johnson chrlili ve středu stočtyřicetiznaková prohlášení o vysoké nezaměstnanosti, státním dluhu, deficitu rozpočtu a o zlu přebujelé federální vlády.

Moderátorem debaty byl konzervativní komentátor a spisovatel S. E. Cupp, který kladl stejné otázky všem šesti diskutujícím. Ti vždy dostali krátký čas na odpovědi, které se pak objevovaly na Twitteru v tom pořadí, v jakém přišly.

Debaty se mohla účastnit i veřejnost, která se obracela se svými dotazy na konkrétní kandidáty. Nejvíce nových příznivců v ní získala Michele Bachmannová, nejvíce reakcí měl Cain.

Zatímní největší republikánský favorit Mitt Romney a také Ron Paul, Tim Pawlenty a Jon Huntsman však tuto debatu vynechali.

Ti, kteří se diskuse účastnili, útočili jako obvykle především na rozhazovačnost federální vlády a na její zdravotnickou reformu. „Nepovolím, dokud Obamacare nebude zrušena," švitořila výhružně Michele Bachmannová.

Herman Cain zase zaburácel: „Vláda nevytváří pracovní místa. Business je vytváří."

Demokraté se připravují na ztráty

Nezaměstnanost a nedobrá hospodářská situace dělají ale demokratům stále větší starosti. Barack Obama v roce 2008 zvítězil ve volbách v řadě států, které předtím dlouhou dobu hlasovaly pro republikány.

Byly mezi nimi například Indiana a Severní Karolína, které nezískal od roku 1964 do roku 2008 žádný demokratický kandidát na prezidenta.

Ti, kdo připravují Obamovu volební kampaň, přiznávají, že například s možností zvítězit v Indianě už vůbec nepočítají.

Stejně tak existuje možnost, že prezidentův volební tým odepíše již brzy na začátku kampaně například Ohio jako předem ztracenou věc a zaměří se při kampani na jiné státy.

Nálada v Ohiu, kde je skoro devítiprocentní nezaměstnanost, se od roku 2008 prudce změnila v neprospěch Obamy. Stejná je situace na Floridě, kde nezaměstnanost patří k nejvyšším v USA a šplhá se k téměř k 11 procentům.

Výhody a nevýhody

Stratégové Demokratické strany připouštějí, že volby v roce 2008 byly historické a bezprecedentní a že Barack Obama v dalších už žádné takové výhody mít nebude.

Barack Obama má důvody k určitým obavám.
Barack Obama má důvody k určitým obavám. | Foto: Reuters

Republikáni nemilosrdně těží z nespokojenosti Američanů s hospodářskou situací a voliči v řadě států se odklánějí od Obamy a demokratů.

Volby do Kongresu na konci roku 2010, které znamenaly pro republikány velké vítězství, jsou toho nejlepším dokladem.

Demokraté navíc vědí, že velmi záleží na tom, koho republikáni nakonec nominují za svého prezidentského kandidáta. Pokud vyberou dobře, bude prezidenta v mnohých státech, v nichž v roce 2008 zvítězil, čekat těžká bitva.

Manažeři Obamovy volební kampaně ale současně upozorňují na výhody, které mluví pro něj.

Jakožto prezident má bezkonkurenčně největší pozornost médií, tedy největší politickou reklamu, a současně je schopen získat peníze na volební kampaň. Očekává se, že by mohl dostat od voličů a příznivců na finančních darech až miliardu dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy