Republikánští kandidáti se shodli. Zlo má jméno Obama

Václav Viták
14. 6. 2011 12:05
Sedmička republikánských kandidátů na prezidenta viní Obamu ze všech potíží USA
Sedmička republikánských kandidátů.
Sedmička republikánských kandidátů. | Foto: Reuters

Republikánské debaty

První se konala v květnu a zúčastnili se jí pouze bývalý senátor Rick Santorum, bývalý guvernér Minnesotty Tim Pawlenty, někdejší šéf firmy Godfather's Pizza Herman Cain a kongresman Ron Paul. V druhé se k nim připojili bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney, kongresmanka Michele Bachmannová a bývalý předseda Sněmovny reprezentantů z doby Clintonovy administrativy Newt Gingrich.

Manchester, New Hampshire - Sedm republikánských kandidátů na prezidenta ve své televizní debatě označilo současného šéfa Bílého domu Baracka Obamu za defétistu a ekonomický stav USA za "Obamovu depresi".

Byla to již jejich druhá diskuse před televizními kamerami, ale první, které se zúčastnil Mitt Romney. Ten zatím v průzkumech před ostatními republikánskými kandidáty suverénně vede.

Bývalá guvernérka Aljašky Sarah Palinová se však nezúčastnila ani tohoto dostaveníčka a s možností své kandidatury si dál jen pohrává.

Kongresmanka Michele Bachmannová, která také první slabě obsazenou debatu vynechala, v Manchesteru oznámila, že se stala oficiální kandidátkou na prezidenta, protože odeslala úřadům příslušné dokumenty.

Sedmička kandidátů se v noci z pondělí na úterý na jevišti v sálu koleje Saint Anselm důsledně vyhýbala jakýmkoli střetům a za terč kritiky si vybrala pouze prezidenta Obamu.

Kongresmanka Bachmannová prohlásila, že "Obama vydrží v Bílém domě jen jedno funkční období". Tato republikánka je zřejmě nejostřejší kritičkou současného prezidenta v USA a stejně tvrdě napadá i jeho manželku Michelle.

Bachmannová si získala pozornost médií například ostrou kritikou první dámy za její kampaně proti obezitě a na podporu kojení.

Bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney zase prohlásil: "Kdokoli z těch, co stojí na tomto jevišti, by byl lepším prezidentem než Barack Obama."

Prezident shání hlasy v Portoriku

Republikánští kandidáti téměř unisono napadali Obamu za jeho ekonomickou politiku a za přílišné zasahování federální vlády do fungování jednotlivých států unie.

Žádali omezení nebo zrušení řady federálních zákonů týkajících se ochrany životního prostředí, zaměstnanosti, financí a zdravotnictví a všichni by okamžitě zrušili zákony, kterými prezident reguluje Wall Street.

Kongresmanka Bachmannová opět využila příležitosti a ostře zaútočila na federální Agenturu pro ochranu životního prostředí (EPA), která by se podle ní měla přejmenovat na "americkou organizaci pro likvidaci pracovních míst".

Republikánští kandidáti v této celonárodně přenášené televizní debatě soutěžili pouze v tom, kdo divákům předloží nejostřejší kritiku demokratického prezidenta Baracka Obamy.

Ten se mezitím chystal na úterní návštěvu Portorika, protože hlasy Portoričanů žijících v USA budou důležité v prezidentských  volbách v roce 2012.

Michele Bachmannová, zatím jediná žena mezi republikánskými kandidáty.
Michele Bachmannová, zatím jediná žena mezi republikánskými kandidáty. | Foto: Reuters

Portoriko je pouze přidruženým územím USA, a jeho obyvatelé se proto mohou účastnit pouze prezidentských primárek, amerického prezidenta však volit nemohou. Ve Spojených státech ale žije 4,6 milionu Portoričanů, kteří volební právo mají.

Největší počet jich je ve státě Florida, kde z Obamova hlediska představují důležitou protiváhu kubánské komunity, jež obvykle hlasují pro republikány.

Posledním americkým prezidentem, který navštívil Portoriko, byl před padesáti lety John Fitzgerald Kennedy. Obama doufá, že si svou cestou získá znovu podporu Portoričanů v Portoriku i USA.

Mnozí z nich jsou totiž zklamáni tím, že prezident dosud neprosadil nový imigrační zákon, který jim v roce 2008 sliboval. Portoriko také trpí velkou nezaměstnaností a kriminalitou.

Očekává se proto, že Obama nabídne ostrovu nějaké ekonomické stimuly.

Hispánská komunita v USA, v níž Portoričané představují po Mexičanech druhou nejdůležitější skupinu, má jako volební blok stále větší váhu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy