Nechme Obamacare padnout a začněme znovu od píky, vyzval Trump. Senátoři se obávají chaosu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 19. 7. 2017 12:26
Republikáni nemají dost hlasů na reformu amerického systému zdravotního pojištění Obamacare. Uznal to jejich lídr v Senátu Mitch McConnell. Proti návrhu reformy se postavili už čtyři senátoři republikánů. Prezident Donald Trump navrhl, aby Kongres začal pracovat na novém návrhu zdravotního pojištění od úplného začátku. Mezi politiky ale panují obavy z chaosu, který by mohl nastat. Před odvoláním Obamacare chtějí mít nějakou náhradu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - "Jak jsem vždycky říkal: nechat Obamacare selhat a pak společně vytvořit velký plán na zdravotní péči," napsal Donald Trump v úterý na svůj Twitter.

Dosavadní snaha jeho vlády reformovat systém zdravotního pojištění bývalé hlavy státu Baracka Obamy mezitím ztrácí šance na úspěch.

Proti návrhu na reformu se v pondělí postavili další dva republikánští senátoři. Trump tak prakticky ztratil šance na prosazení svého plánu v horní komoře Kongresu, přestože zrušení a náhrada Obamových změn byly jedním z jeho hlavních předvolebních slibů.

Pro schválení reformy je potřeba alespoň 50 hlasů. Republikáni mají v Senátu 52 křesel a proti jsou zatím čtyři republikáni a všichni demokraté.

Miliony lidí bez zdravotního pojištění

"(Trump) se aktivně snaží podkopat systém zdravotní péče v této zemi a miliony Američanů používá v této politické hře jako pěšce," nařkl prezidenta šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer.

Zhroucení Obamacare bez okamžité náhrady může pro Trumpa znamenat obrovský problém, píše komentátor britské stanice BBC Anthony Zurcher. Tím, že nechá zkolabovat celý zdravotní systém, v podstatě převezme veškerou zodpovědnost za všechno zlé, co může následovat.

Odborníci upozorňují, že bez náhradního plánu přijdou miliony Američanů o zdravotní pojištění.

Co se bude skutečně dít dál, je ale podle agentury AP zatím nejasné.

"Nyní je bohužel zjevné, že úsilí zrušit a okamžitě nahradit nefunkční Obamacare nebylo úspěšné," přiznal vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell s tím, že podporuje Trumpův návrh.

Podle něj by se měl Kongres spojit a začít pracovat na novém návrhu zdravotního pojištění pracovat od úplného začátku. 

McConnell se proto prý pokusí prosadit v Senátu zákon o zrušení Obamovy reformy s tím, že bezbolestný přechod na nový systém zajistí dvouleté přechodné období.

Přestože Podle agentury AP ale ostatní republikáni takový plán sotva přijmou. Před několika měsíci republikánští senátoři podobný návrh odmítli v obavě, že zrušení Obamacare bez okamžité náhrady by vyvolalo chaos.

Republikáni by měli spojit síly s demokraty

"Pro odvolání musíme mít náhradu. Chaosu už je tady dost a toto by k tomu ještě více přispělo," prohlásila aljašská senátorka Lisa Murkowskiová s tím, že nic takového nepodpoří.

Vlivný republikánský senátor John McCain chce najít východisko ve spolupráci s demokraty. Podobný názor má i vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer. Vyzval republikány, aby "začali od úplného začátku a spolupracovali s demokraty na zákonu, který sníží poplatky, poskytne pojištěncům dlouhodobou stabilitu a zlepší systém zdravotního pojištění".

Konstatování neúspěchu v okamžitém nahrazení Obamacare je tvrdým úderem pro Trumpa i celou Republikánskou stranu, která přes sedm let slibovala, že s reformou zvanou Obamacare zúčtuje, jakmile ovládne Kongres a Bílý dům.

Americká média v prvních komentářích Trumpův pokus o novou zdravotní reformu prakticky pohřbila. Podle deníku The New York Times je nový vývoj "signálem o konci" pokusů Obamovu reformu změnit. Server Politico své zpravodajství uvedl titulkem "Republikánský zákon o zdravotní péči zkolaboval". List The Washington Post napsal, že odpor proti plánům na zavedení nového systému zdravotního pojištění vnesl do řad republikánů zmatek.

 

Právě se děje

před 50 minutami

MOV neuznal volbu Lukašenkova syna do čela olympijského výboru

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) odmítl uznat zvolení Viktora Lukašenka, syna prezidenta Alexandra Lukašenka, šéfem Běloruského olympijského výboru. Oba muže loni v prosinci MOV suspendoval za to, že nezabránili diskriminaci běloruských sportovců kvůli jejich politickým názorům.

Dosavadní viceprezident Viktor Lukašenko byl v únoru zvolen do čela národního olympijského výboru místo svého otce, který ho vedl 24 let. Od opětovného znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce loni v srpnu zmítá Běloruskem chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

K protestům se připojilo i více než 1500 sportovců, kteří v otevřeném dopise požadovali spravedlivé volby a konec násilí při pokojných demonstracích. Lukašenko je následně označil za zrádce.

MOV v prosinci konstatoval, že vedení Běloruského olympijského výboru "dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského výboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí." Dnes doplnil, že nové volby "tyto obavy plně nerozptýlily."

Oba Lukašenkové mají od MOV zákaz účasti na olympijských hrách v Tokiu stejně jako třetí běloruský sportovní funkcionář Dmitrij Baskov. Šéf národní hokejové federace je spojován s násilným útokem na aktivistu Romana Bondarenka, jenž nepřežil zranění hlavy. Baskov byl zvolen do vedení olympijského výboru a ani tuto volbu MOV neuznal.

Bělorusko má také od prosince zmrazené veškeré platby od MOV a v lednu mu Mezinárodní hokejová federace IIHF odebrala spolupořadatelství letošního mistrovství světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy