Nechme Obamacare padnout a začněme znovu od píky, vyzval Trump. Senátoři se obávají chaosu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 19. 7. 2017 12:26
Republikáni nemají dost hlasů na reformu amerického systému zdravotního pojištění Obamacare. Uznal to jejich lídr v Senátu Mitch McConnell. Proti návrhu reformy se postavili už čtyři senátoři republikánů. Prezident Donald Trump navrhl, aby Kongres začal pracovat na novém návrhu zdravotního pojištění od úplného začátku. Mezi politiky ale panují obavy z chaosu, který by mohl nastat. Před odvoláním Obamacare chtějí mít nějakou náhradu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - "Jak jsem vždycky říkal: nechat Obamacare selhat a pak společně vytvořit velký plán na zdravotní péči," napsal Donald Trump v úterý na svůj Twitter.

Dosavadní snaha jeho vlády reformovat systém zdravotního pojištění bývalé hlavy státu Baracka Obamy mezitím ztrácí šance na úspěch.

Proti návrhu na reformu se v pondělí postavili další dva republikánští senátoři. Trump tak prakticky ztratil šance na prosazení svého plánu v horní komoře Kongresu, přestože zrušení a náhrada Obamových změn byly jedním z jeho hlavních předvolebních slibů.

Pro schválení reformy je potřeba alespoň 50 hlasů. Republikáni mají v Senátu 52 křesel a proti jsou zatím čtyři republikáni a všichni demokraté.

Miliony lidí bez zdravotního pojištění

"(Trump) se aktivně snaží podkopat systém zdravotní péče v této zemi a miliony Američanů používá v této politické hře jako pěšce," nařkl prezidenta šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer.

Zhroucení Obamacare bez okamžité náhrady může pro Trumpa znamenat obrovský problém, píše komentátor britské stanice BBC Anthony Zurcher. Tím, že nechá zkolabovat celý zdravotní systém, v podstatě převezme veškerou zodpovědnost za všechno zlé, co může následovat.

Odborníci upozorňují, že bez náhradního plánu přijdou miliony Američanů o zdravotní pojištění.

Co se bude skutečně dít dál, je ale podle agentury AP zatím nejasné.

"Nyní je bohužel zjevné, že úsilí zrušit a okamžitě nahradit nefunkční Obamacare nebylo úspěšné," přiznal vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell s tím, že podporuje Trumpův návrh.

Podle něj by se měl Kongres spojit a začít pracovat na novém návrhu zdravotního pojištění pracovat od úplného začátku. 

McConnell se proto prý pokusí prosadit v Senátu zákon o zrušení Obamovy reformy s tím, že bezbolestný přechod na nový systém zajistí dvouleté přechodné období.

Přestože Podle agentury AP ale ostatní republikáni takový plán sotva přijmou. Před několika měsíci republikánští senátoři podobný návrh odmítli v obavě, že zrušení Obamacare bez okamžité náhrady by vyvolalo chaos.

Republikáni by měli spojit síly s demokraty

"Pro odvolání musíme mít náhradu. Chaosu už je tady dost a toto by k tomu ještě více přispělo," prohlásila aljašská senátorka Lisa Murkowskiová s tím, že nic takového nepodpoří.

Vlivný republikánský senátor John McCain chce najít východisko ve spolupráci s demokraty. Podobný názor má i vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer. Vyzval republikány, aby "začali od úplného začátku a spolupracovali s demokraty na zákonu, který sníží poplatky, poskytne pojištěncům dlouhodobou stabilitu a zlepší systém zdravotního pojištění".

Konstatování neúspěchu v okamžitém nahrazení Obamacare je tvrdým úderem pro Trumpa i celou Republikánskou stranu, která přes sedm let slibovala, že s reformou zvanou Obamacare zúčtuje, jakmile ovládne Kongres a Bílý dům.

Americká média v prvních komentářích Trumpův pokus o novou zdravotní reformu prakticky pohřbila. Podle deníku The New York Times je nový vývoj "signálem o konci" pokusů Obamovu reformu změnit. Server Politico své zpravodajství uvedl titulkem "Republikánský zákon o zdravotní péči zkolaboval". List The Washington Post napsal, že odpor proti plánům na zavedení nového systému zdravotního pojištění vnesl do řad republikánů zmatek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy