Američtí zákonodárci zamítli dodatek armádního zákona, který by umožnil zavřít věznici na Guantánamu na Kubě v roce 2017.

Washington - Americká Sněmovna reprezentantů, v níž mají většinu republikáni, zamítla ve čtvrtek opatření, které by prezidentu Baracku Obamovi umožnilo uzavřít věznici na americké základně Guantánamo

Zákonodárci zamítli v poměru 247 ku 177 dodatek armádního zákona, jenž by zrušil zákaz převozu zadržovaných do Spojených států a tam je soudit a zadržovat. Podle této novely by pak věznice na Guantánamu na Kubě musela být uzavřena v roce 2017.

Kongres Pentagonu zakázal transportovat zadržené osoby do USA od roku 2011. Republikáni se totiž obávají, že soudy v USA by tyto osoby mohly propustit, což by prý představovalo hrozbu pro národní bezpečnost.

Obama už krátce po nástupu do funkce v lednu 2009 slíbil, že věznici na Guantánamu do roka uzavře, což se mu nepodařilo. Ve věznici je dosud zadržováno na 154 osob.

před 28 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.