Republikáni chtějí žalovat Obamu. O impeachment nejde, tvrdí

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
31. 7. 2014 11:05
Prezidentovi vyčítají, že překročil ústavní rámec svým postupem při prosazování zdravotnické reformy. Odstranit z úřadu ho ale údajně nechtějí.
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington - Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ve středu hlasy republikánů schválila návrh na podání žaloby na prezidenta Baracka Obamu, a to kvůli údajnému překročení pravomocí.

Poslanci mu vyčítají, že "překročil ústavní rámec" svým postupem při prosazování zdravotnické reformy z roku 2010, pro niž se vžil název "Obamacare".

O obraně ústavy...

"Není to o republikánech a demokratech, je to o obraně ústavy, kterou jsme přísahali dodržovat," prohlásil republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner.

Současný krok podle něj ale není předehrou k ústavní žalobě, tedy takzvanému impeachmentu, jež by mohla vést až k odvolání prezidenta z úřadu.

"Nemáme plány, že bychom obžalovali prezidenta. Nemáme žádné plány do budoucnosti,“ citovala Boehnera v úterý agentura Reuters.

John Boehner.
John Boehner. | Foto: Reuters

Spekulace o ústavní žalobě na Obamu ale nejsou mezi republikánskými poslanci výjimečné.

Mají k tomu i dost síly, protože v listopadových volbách si pravděpodobně nejen udrží většinu ve Sněmovně reprezentantů, ale posílí zřejmě i v Senátu.

Podle Stenyho Hoyera, demokrata z Marylandu, republikáni v minulosti podobné kroky provedli, když odstavili vládu a pak obvinili prezidenta. "Předseda sněmovny řekl, že se to nestane. O pár dní později se to stalo a on změnil postoj," cituje ho server Politico.

Zabývejte se důležitějšími věcmi, radí Obama

Sám Obama reagoval poměrně neformálně. Jeho "političtí nepřátelé" prý marní čas namísto toho, aby se zabývali důležitějšími tématy.

Přestaňte být neustále naštvaní.

"Přestaňte být neustále naštvaní," vzkázal jim. "Je tu hromada věcí, které je potřeba udělat."

Přijatý návrh označil za "politické kaskadérství".

Z demokratů se k republikánům nepřipojil nikdo. Obamův postup při prosazování zdravotnické reformy označují za zákonný a plně v mezích americké ústavy.

Podle nich jde republikánům o předehru kampaně před volbami do Kongresu, které na podzim obě komory čekají. Žaloba podle nich navíc spolyká miliony dolarů z kapes daňových poplatníků a stejně nakonec ztroskotá. Proti návrhu se vyslovila i pětice republikánů.

Jednal svévolně, tvrdí republikáni

Obama zašel podle republikánů příliš daleko, když údajně svévolně a v rozporu s ústavou prosazoval jednotlivé části reformy amerického zdravotnictví, která od samého počátku vyvolávala kritiku prakticky všech republikánských poslanců. Prezident si prý přisvojil na úkor Kongresu příliš mnoho pravomocí.

O volby údajně republikánům nejde, trvají jen na dodržování ústavního pořádku. O časovém plánu podání žaloby nemají ještě poslanci jasno. Agentura Reuters napsala, že právníci teď budou moci během pěti týdnů letních prázdnin vypracovat příslušné právní podklady.

Republikáni kritizují i další - podle nich unilaterální - chování amerického prezidenta, například v oblasti imigrační politiky.

Jak píše agentura AP, americké soudy nejsou příliš ochotné vměšovat se do kompetenčních sporů Kongresu a prezidenta. Aby republikáni u soudu uspěli, museli by dokázat, že Obama svým jednáním Sněmovnu reprezentantů poškodil. I kdyby žalobci uspěli, není zdaleka jisté, že by verdikt padl v době Obamova mandátu, který vyprší v lednu 2017.

Těžké začátky "Obamacare"

Zdravotnická reforma, která byla spuštěna loni 1. října, byla Obamovým nejdůležitějším vnitropolitickým tématem už od první předvolební kampaně z roku 2008. Její rozjezd byl ale problematický, letos navíc skončila ve funkci i dnes už bývalá ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusová, která na reformu dohlížela.

Mitt Romney
Mitt Romney | Foto: Reuters

Reforma je zřejmě nejambicióznějším sociálním programem v Americe od 60. let. V roce 2010 ji schválil Kongres a posléze ji potvrdil i nejvyšší soud. Republikáni ji ale dlouhodobě odmítají a měsíce se ji intenzivně snaží zrušit, nebo alespoň oslabit. Tvrdí, že zvýší cenu zdravotního pojištění a že je nespravedlivá v tom, že nutí pod hrozbou pokuty k pojištění i ty Američany, kteří ho nechtějí.

Během prezidentské kampaně v roce 2012 se proti ní postavil i republikánský kandidát Mitt Romney, který v případě výhry sliboval její demontáž.

V důsledku reformy loni paradoxně miliony Američanů dostaly od pojišťoven nečekané oznámení o zrušení dosavadních pojistek, a to kvůli požadavkům nového Obamova zákona. Mnozí po vyhlášení reformy zjistili, že budou muset platit mnohem vyšší pojistné než dosud, zdůrazňují kritikové.

 

Právě se děje

Další zprávy