Republikáni nevěří vědě. Hurikán byl boží trest

Tomáš Rákos
1. 9. 2011 5:30
Z americké pravice se stává antivědecká partaj
Michele Bachmannová.
Michele Bachmannová. | Foto: Reuters

Washington - Nadcházející prezidentské volby ve Spojených státech jsou ještě daleko. Republikáni už ale vědí, na jakou strunu u voličů příští rok zahrají.

Hvězdný trojlístek kandidátů Mitt Romney, Rick Perry a Michele Bachmannová svorně trousí proklamace, za které by se nemusel stydět kdejaký náboženský horlivec.

Jakoby fiskální neduhy a zahraniční politika stály na vedlejší koleji. Aspoň ve chvíli, kdy potenciální kandidáti na šéfa Bílého domu stočí řeč na témata jako evoluce, svazky homosexuálů nebo boží trest.

Antivědecká partaj

Kdyby republikánští voliči rozhodovali o svém budoucím prezidentovi dneska, zvítězil by podle průzkumu CNN/ORC s přehledem texaský guvernér Rick Perry (32 %), následovaný bývalým guvernérem státu Massachusetts (18 %) a minnesotskou kongresmankou Michele Bachmannovou (12 %). Na chvostu, v závěsu za dalšími pěti kandidáty, skončil Jon Huntsman Jr., bývalý americký velvyslanec v Číně.

Mitt Romney.
Mitt Romney. | Foto: Reuters

Právě on zatím jako jediný definoval to, co se doteď šuškalo o republikánech jen v kuloárech a co si troufli napsat leda političtí bloggeři: "Stává se z toho antivědecká partaj," stěžoval si Huntsman na adresu svých kolegů.

Na paškál si vzal vlastně všechny své souputníky, včetně Sarah Palinové, jež si s myšlenkou boje o Bílý dům (a v případě vítězství "vrácení země do rukou opravdových Američanů") stálé jen pohrává.

Irene poslal Bůh

Jen týden předtím, než Rick Perry oznámil svůj vstup do zápasu o Bílý dům, zorganizoval v Houstonu obrovskou mši (určenou pouze pro křesťany), kde společně s ostatními prosil Boha, aby "pomohl zachránit Ameriku".

Také Bachmannová se podle svých slov pustila do boje s homosexuálními svazky v minnesotském kongresu díky božímu hlasu, který k ní promlouval. "Šla jsem se projít a pomodlit a Bůh mi řekl, abych navrhla změnu ústavního článku, jež by definoval manželství jako svazek muže a ženy," zavzpomínala na události z roku 2003.

Změnu se jí protlačit nepodařilo. Rozhodnutá nicméně je, že by se do armády mělo vrátit pravidlo "Don´t Ask, Don´t Tell" (Neptej se a neříkej), které prakticky posouvá homosexuály do pozice trpěné a nechtěné menšiny. Ani Bůh ji za poslední roky neopustil. Naposledy ho připomněla jako strůjce ničivého hurikánu Irene, jenž zpustošil východní pobřeží Spojených států. Byl to vtip, reagovala později její mluvčí.

Adam, nebo opice?

Bachmannová má spolu s ostatními kandidáty ještě jednu nevědeckou představu: nevěří evoluci. Podle Perryho to je pouhá teorie s několika "zásadními nedostatky". Učení o darwinismu - základním stavebním kameni moderní vědy - by tak ve školách nejradši vyměnil za kreacionismus. O čem už vůbec nechce slyšet, je globální oteplování. Podle něj jde o výmysl party vědců, kteří si tak přišli na slušné peníze.

Rick Perry.
Rick Perry. | Foto: Reuters

"Je to mimořádné prohlášení," zhodnotil Perryho slova komentátor NYT Paul Krugman, "lepším přídavným jménem by ale byl termín "odporné", dodal s tím, že názory možného nástupce Baracka Obamy ve vedení země jsou v rozporu s 97-98 % vědců, kteří se planetou zabývají a varují, že lidmi způsobené oteplování bude mít mnohem horší následky, než si vůbec dokážeme představit.

Mitt Romney z debaty o evoluci vyklouznul mnohem líp. Podle něj existuje, týká se ale pouze vývoje lidského těla. Vše ostatní a hlavně mnohem dřív stvořil Bůh - "designér," který navrhnul vesmír a stvoření samotné.

Kruger věří, že zná důvod, proč se Romney do evoluce neopřel naplno. Možná proto, že v Iowě - kde se prezidentské volby tradičně rozjíždějí - věří v evoluci pouhých 35 % republikánských voličů (a 21 % v globální oteplování).

 

Právě se děje

Další zprávy