Republikán Rand Paul zvažuje kandidaturu na prezidenta USA

ČTK ČTK
9. 3. 2014 23:25
Politik, který vede libertariánské křídlo republikánů, se definitivně rozhodne až po letošních listopadových volbách do Kongresu.
Republikánský senátor Rand Paul: Obama pošlapává osobní svobody řadou vládních programů.
Republikánský senátor Rand Paul: Obama pošlapává osobní svobody řadou vládních programů. | Foto: Reuters

Washington - Republikánský senátor Rand Paul se po víkendovém rozhodném vítězství v hlasování mezi konzervativními aktivisty připravuje na možnost postavit pro prezidentské volby v roce 2016 svou kandidaturu. Politik, který vede libertariánské křídlo republikánů, se ale definitivně rozhodne až po letošních listopadových volbách do Kongresu. Paul to v neděli řekl zpravodajské televizi Fox News.

"Rozhodně o tom v rodině mluvíme," řekl Paul, který je synem americké libertariánské ikony Rona Paula, bývalého texaského kongresmana a trojnásobného prezidentského kandidáta. "Ještě jsem se ale nerozmyslel a rozhodnu se až po letošních volbách," dodal.

Senátor za stát Kentucky je přesvědčen, že jeho libertariánské poselství, které klade důraz na ochranu osobních a občanských svobod a omezení moci státu, by mohlo k republikánům přitáhnout mladou generaci a menšiny. V sobotním závěru konference konzervativních aktivistů CPAC Paul získal v neoficiálním hlasování o nejlepším kandidátovi na prezidenta 31 procent hlasů, téměř třikrát tolik než druhý v pořadí, texaský senátor Ted Cruz. Podle organizátorů CPAC byla zhruba polovina z asi 2500 účastníků ve věku od 18 až 25 let.

Paul na konferenci prohlásil, že prezident Barack Obama pošlapává osobní svobody řadou vládních programů v čele se sledováním elektronických komunikací. "Představte si dobu, kdy bude Bílý dům obývat opět přítel svobody," vyzval účastníky.

"Zvláště mladí ztratili víru v tohoto prezidenta; myslím si tak, že existuje reálná příležitost pro republikány, kteří věří ve čtvrtý dodatek a posílí naši stranu mladými lidmi," řekl v neděli Paul televizi Fox News. Čtvrtý dodatek americké ústavy zaručuje ochranu před neodůvodněným prohledáváním a konfiskací majetku, uvedla agentura Reuters.

Pokud bude Paul kandidovat, budou jeho konkurenty v republikánských primárkách vedle Teda Cruz pravděpodobně guvernér státu New Jersey Chris Christie, floridský senátor Marco Rubio, bývalý floridský guvernér Jeb Bush a řada dalších. Vítěz se zřejmě střetne s manželkou bývalého prezidenta Billa Clintona a někdejší Obamovou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou.

 

Právě se děje

Další zprávy