Republikán Perry navrhuje v USA rovnou daň

Radim Klekner Radim Klekner
27. 10. 2011 15:13
Texaský guvernér chce státní výdaje seškrtat o čtvrtinu
Perry během zářijové televizní debaty republikánských kandidátů v Tampě Bay.
Perry během zářijové televizní debaty republikánských kandidátů v Tampě Bay. | Foto: Reuters

Gray Court, Jižní Karolína - Je to recept, kterým se neokonzervativní ekonomie ohání už téměř tři desetiletí: Snižte firmám a těm, kdo je řídí, daně a ti na oplátku vytvoří nová pracovní místa a zajistí hospodářský růst.

Teď jej znovu oprášil texaský guvernér Rick Perry usilující o prezidentskou kandidaturu za Republikánskou stranu.

Jedenašedesátiletému přeběhlíkovi od demokratů, jenž se nedávno ostře střetl v televizním duelu se svým největším soupeřem Mittem Romneym, bývalým guvernérem za stát Massachusetts, klesá popularita, a rozhodl se proto vytáhnout zbraň těžkého kalibru.

Navrhuje totiž zavedení rovné dvacetiprocentní daně. Na stejnou úroveň by podle něj měla klesnout nejvyšší sazba, kterou je daněn zisk z podnikání.

Ta činí 35 procent pro firmy, jež vydělávají patnáct a více milionů dolarů ročně. Totéž dnes platí pro příjmy převyšující 379 151 USD. 

"Daně budou sníženy u všech příjmových skupin v USA," citoval Perryho deník The New York Times. "Bude to znamenat více peněz v kapsách Američanů a více investic do soukromého podnikání namísto do federální vlády."

Podle průzkumu, který si New York Times nechal udělat společně s televizní stanicí CBS, si však 65 procent Američanů přeje, aby se daně u těch, kdo vydělávají jeden milion dolarů ročně a více, naopak zvedly. Stejné procento navíc chce, aby bylo bohatství vyprodukované Spojenými státy rozdělováno rovnoměrněji než doposud.

Trend posledních třiceti let je přitom právě opačný. Zatímco jedno procento nejbohatších Američanů navýšilo v letech 1979 až 2007 své příjmy o 275 procent, pětina těch nejchudších dnes vydělává jen o 18 procent více než za vlády prezidenta Jimmyho Cartera.

Ti úplně nejbohatší, představovaní 0,01 procenta výdělečně činných osob, měli v roce 1981 příjem 2,6 milionu dolarů, v roce 2008 však již 17,1 milionu dolarů ročně. 

Drastický výpadek rozpočtových příjmů

Navýšení daní v případě nižších příjmových skupin chce Perry kompenzovat tím, že by střední třídě umožnil odepsat z daní až 12 500 dolarů na jednoho člena domácnosti.

Texaský guvernér se domnívá, že má ještě lepší recept na oživení ekonomiky než George Bush.
Texaský guvernér se domnívá, že má ještě lepší recept na oživení ekonomiky než George Bush. | Foto: Reuters

Znamenalo by to další drastický výpadek příjmů federálního rozpočtu. A to až čtvrtinový.

Výdělky do 8500 dolarů ročně jsou v USA nyní daněny deseti procenty, ty, jež nepřesahují 34 500 USD, pak patnácti procenty. Průměrný roční výdělek činí podle federálního statistického úřadu (U.S. Census Bureau) u osob starších 18 let, včetně studentů a nezaměstnaných, 25 tisíc dolarů.

Perryho návrhy okamžitě napadl mluvčí Obamovy předvolební kampaně Ben LaBolt, podle kterého by "přesunuly velkou část daňové zátěže od velkých korporací na bedra střední třídy".

Výpadek z daňových příjmů chce Perry snížit drastickým seškrtáním výdajové stránky federálního rozpočtu. A to tak, aby napříště nepřesahovala 18 procent hrubého domácího produktu USA. Ten podle odhadů činil v roce 2010 14,7 bilionu dolarů.

Zkrátit chce texaský guvernér výdaje směřující do systému zdravotního pojištění Medicare tím, že by zvedl věk odchodu do důchodu. Fondu sociálního pojištění by podle něj zase odlehčila možnost "spoření do soukromého pilíře".

Vytvořím dva a půl milionu pracovních míst

Další Perryho argument pro snížení daní nejbohatším je ten, že by se zmenšil objem daňových úniků.

Ricku Perrymu jeho soupeři často předhazují to, že zběhl od demokratů.
Ricku Perrymu jeho soupeři často předhazují to, že zběhl od demokratů. | Foto: Reuters

Ty v roce 2001, ze kterého jsou poslední hodnověrné údaje, představovaly podle federálního daňového úřadu IRS 16 procent všech daňových příjmů. Pokud navíc tento trend pokračoval i v dalších letech, přišla státní pokladna do roku 2010 o přibližně tři biliony dolarů.

Nově naakumulovaný federální dluh přitom v letech 2001 až 2010 představoval 7,7 bilionu USD. Celkové zadlužení Spojených států se letos vyšplhalo na 98 procent HDP země.

Velkou měrou se na něm podílely právě daňové úniky a "válka s terorem", kterou před deseti lety zahájil tehdejší prezident George Bush a která přišla americké daňové poplatníky na více než tři biliony dolarů.

Podle IRS se na celkové sumě daňových úniků podílely podnikatelské subjekty více než padesáti procenty. Největší úniky přitom berní úřad zaznamenal mezi skupinou, jejíž příjmy se pohybují mezi 500 tisíci a jedním milionem dolarů ročně.

Budoucnost Spojených států vidí Perry v případě svého prezidentování a možnosti, že prosadí snížení daní, velmi růžově.

"Jako prezident vytvořím dva a půl milionu nových pracovních příležitostí," tvrdí v předvolebním šotu. "Něco o tom vím. V Texasu jsme vytvořili milion pracovních míst, zatímco ve zbytku země více než dva miliony ubyly."

Zatím se mu republikánské voliče svými plány příliš přesvědčit nepodařilo. Podle posledních průzkumů má podporu šesti procent z nich.

 

 

Právě se děje

Další zprávy