reklama
 
 

Republikán Huckabee srovnal dohodu s Íránem s holocaustem

27. 7. 2015 10:50
Barack Obama žene Izraelce ke dveřím pece, prohlásil republikánský kandidát na prezidenta USA.

Washington  - K zástupu kritiků jaderné dohody světových mocností s Íránem se přidal i republikánský kandidát na amerického prezidenta Mike Huckabee.

S očividnou narážkou na holocaust prohlásil, že prezident Barack Obama touto dohodou vede Izraelce "ke dveřím (kremační) pece".

"Zahraniční politika tohoto prezidenta je nejnezodpovědnější v americké historii," řekl Huckabee v sobotním rozhovoru s konzervativním zpravodajským serverem Breitbart News Saturday.

"Je nesmírně naivní, že důvěřuje Íráncům. Tímto jednáním vede Izraelce ke dveřím pece," dodal.

Huckabee tím odkazoval na vyhlazovací koncentrační tábory, v nichž nacisté za druhé světové války zabili miliony Židů a dalších vězňů.

"Tato íránská dohoda je ta nejidiotštější věc. Měli by ji odmítnout demokraté i republikáni v Kongresu i všichni Američané," podotkl Huckabee.

Předsedkyně Demokratického národního výboru Debbie Wassermanová-Schultzová v neděli vyzvala bývalého guvernéra Arkansasu Huckabeeho, aby se za své vyjádření omluvil.

Jeho rétorika "nemá v americké politice místo", prohlásila. "Arogantní srovnávání s holocaustem je nepřijatelné. Mike Huckabee se musí omluvit židovské komunitě a americkému lidu za toto bezohledné prohlášení."

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil dohodu mocností s Íránem ze 14. července za hrozbu pro samu existenci Izraele a vyzval americké zákonodárce, aby ji odmítli.

Nesouhlas s dohodou vyjádřilo i mnoho dalších amerických republikánů. Huckabee usiluje o republikánskou nominaci pro volby amerického prezidenta, které se uskuteční v listopadu 2016. V nejnovějším průzkumu veřejného mínění televize CNN z neděle figuroval mezi 16 republikánskými kandidáty na sedmém místě s pětiprocentní podporou.

autor: ČTK | 27. 7. 2015 10:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama