Republikán Huckabee srovnal dohodu s Íránem s holocaustem

ČTK ČTK
27. 7. 2015 10:50
Barack Obama žene Izraelce ke dveřím pece, prohlásil republikánský kandidát na prezidenta USA.
Mike Huckabee.
Mike Huckabee. | Foto: Reuters

Washington  - K zástupu kritiků jaderné dohody světových mocností s Íránem se přidal i republikánský kandidát na amerického prezidenta Mike Huckabee.

S očividnou narážkou na holocaust prohlásil, že prezident Barack Obama touto dohodou vede Izraelce "ke dveřím (kremační) pece".

"Zahraniční politika tohoto prezidenta je nejnezodpovědnější v americké historii," řekl Huckabee v sobotním rozhovoru s konzervativním zpravodajským serverem Breitbart News Saturday.

"Je nesmírně naivní, že důvěřuje Íráncům. Tímto jednáním vede Izraelce ke dveřím pece," dodal.

Huckabee tím odkazoval na vyhlazovací koncentrační tábory, v nichž nacisté za druhé světové války zabili miliony Židů a dalších vězňů.

"Tato íránská dohoda je ta nejidiotštější věc. Měli by ji odmítnout demokraté i republikáni v Kongresu i všichni Američané," podotkl Huckabee.

Předsedkyně Demokratického národního výboru Debbie Wassermanová-Schultzová v neděli vyzvala bývalého guvernéra Arkansasu Huckabeeho, aby se za své vyjádření omluvil.

Jeho rétorika "nemá v americké politice místo", prohlásila. "Arogantní srovnávání s holocaustem je nepřijatelné. Mike Huckabee se musí omluvit židovské komunitě a americkému lidu za toto bezohledné prohlášení."

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil dohodu mocností s Íránem ze 14. července za hrozbu pro samu existenci Izraele a vyzval americké zákonodárce, aby ji odmítli.

Nesouhlas s dohodou vyjádřilo i mnoho dalších amerických republikánů. Huckabee usiluje o republikánskou nominaci pro volby amerického prezidenta, které se uskuteční v listopadu 2016. V nejnovějším průzkumu veřejného mínění televize CNN z neděle figuroval mezi 16 republikánskými kandidáty na sedmém místě s pětiprocentní podporou.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy