Reportéři ve válce o Kyjev. První z nich je po smrti

Alexandra Malachovská Zuzana Kleknerová Alexandra Malachovská, Zuzana Kleknerová
19. 2. 2014 12:35
V nemocnici zemřel ráno kyjevský korespondent listu Vesti. Zastřelili ho
Zraněný Gleb Garanič, fotograf britské tiskové agentury Reuters.
Zraněný Gleb Garanič, fotograf britské tiskové agentury Reuters. | Foto: Reuters

Kyjev - Zastavili taxík, který ho vezl domů, a vytáhli ho z něj ven. Pak střelili novináře rusky psaného deníku Vesti do prsou.

"Dnes brzy ráno zemřel v nemocnici kyjevský korespondent Vjačeslav Veremij," oznámili následně jeho kolegové z redakce. "V noci začala na novináře střílet neznámá maskovaná individua."

Veremij se zrovna vracel domů z práce, 18. února byl v redakci po delší době poprvé. Léčil se se zraněním oka, které předtím utržil v kyjevských ulicích.

Taxikář zastavil na červenou, když se objevili maskovaní útočníci. Na auto nejprve házeli Molotovovy koktejly a třásli s ním.

Maskovaní radikálové v Kyjevě.
Maskovaní radikálové v Kyjevě. | Foto: Reuters

Podle listu Vesti, který má blíž k ukrajinské vládě než k opozici, vůz přepadli "neznámí muži s tyčemi a zbraněmi, v helmách, maskáčích a černých maskách". Asi 800 metrů od náměstí Nezávislosti.

Z auta vytáhli i jeho kolegu a řidiče, oba zbili.

"Doktoři o Slávův život bojovali několik hodin, ale nakonec zemřel na operačním stole," uvedl deník Vesti. "Ztratil hodně krve a zranění podlehl."

Policie už začala případ vyšetřovat. Redakce novin teď hledá svědky, kteří by pomohli objasnit novinářovu smrt.

Šťastný Garanič

Větší štěstí než Veremij měl v Kyjevě jiný novinář - fotograf Gleb Garanič z britské tiskové agentury Reuters. Neprůstřelná vesta mu zřejmě zachránila život.

Při úterních bojích poblíž budovy parlamentu mu na prsou explodoval granát. Vestu roztrhal na cáry. Podle kolegů reportér jako zázrakem vyvázl bez zranění, zničen byl jen jeho fotoaparát.

Berkut.
Berkut. | Foto: Reuters

Garanič byl přitom vážně zraněn už loni na podzim, když krize na Ukrajině propukla. Fotografoval tehdy studenty, kteří ve stanech na náměstí Nezávislosti chystali pokojný protest proti prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Poté, co odmítl na summitu EU ve Vilniusu podepsat asociační dohodu s Evropskou unií.

Stejně jako oni dostal zásah obuškem. Nepřestával fotit ani s krvavou ránou na hlavě. Jeho zraněná tvář pak obletěla svět. Stala se důkazem policejní brutality.

Obrázky, které nafotil, už svět tou dobou znal. Před čtyřmi lety získal prestižní ocenění v soutěži World Press Photo za snímek pořízený pro Reuters v gruzínském městě Gori, v době rusko-gruzínského konfliktu v roce 2008.

Vyfotil muže umírajícího v náručí bratra po bombardování vesnice ruským letectvem. 

"Neprovokujte"

Podle dostupných informací byly v Kyjevě zraněny asi tři desítky novinářů. Fotografové, kameramani i zpravodajové. Podobně jako na Vjačeslava Veremije na ně většinou útočili radikální mladíci s baseballovými pálkami.

Foto: Reuters

Rozbíjeli jim kamery, fotoaparáty, ničili paměťové karty. Některým fotografům po přepadení jen vymazávali záběry, další fyzicky napadali a drtili jim techniku.

Granát hozený na Gleba Garaniče ale svědčí i o atacích policie. Národní svaz ukrajinských novinářů proto vyzval ministerstvo vnitra, aby své těžkooděnce přimělo k zastavení cíleného násilí proti novinářům.

"Existují jasné důkazy, že příslušníci zvláštních oddílů střílejí gumovými projektily na reportéry a házejí granáty po lidech s fotoaparáty a kamerami," tvrdí v prohlášení.

Policejní vedení však veškerá obvinění z bití, únosů a pronásledování novinářů bagatelizuje. Novináře vyzývá, aby policisty neprovokovali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy