Reportéři ve válce o Kyjev. První z nich je po smrti

Alexandra Malachovská Zuzana Kleknerová Alexandra Malachovská, Zuzana Kleknerová
19. 2. 2014 12:35
V nemocnici zemřel ráno kyjevský korespondent listu Vesti. Zastřelili ho
Zraněný Gleb Garanič, fotograf britské tiskové agentury Reuters.
Zraněný Gleb Garanič, fotograf britské tiskové agentury Reuters. | Foto: Reuters

Kyjev - Zastavili taxík, který ho vezl domů, a vytáhli ho z něj ven. Pak střelili novináře rusky psaného deníku Vesti do prsou.

"Dnes brzy ráno zemřel v nemocnici kyjevský korespondent Vjačeslav Veremij," oznámili následně jeho kolegové z redakce. "V noci začala na novináře střílet neznámá maskovaná individua."

Veremij se zrovna vracel domů z práce, 18. února byl v redakci po delší době poprvé. Léčil se se zraněním oka, které předtím utržil v kyjevských ulicích.

Taxikář zastavil na červenou, když se objevili maskovaní útočníci. Na auto nejprve házeli Molotovovy koktejly a třásli s ním.

Maskovaní radikálové v Kyjevě.
Maskovaní radikálové v Kyjevě. | Foto: Reuters

Podle listu Vesti, který má blíž k ukrajinské vládě než k opozici, vůz přepadli "neznámí muži s tyčemi a zbraněmi, v helmách, maskáčích a černých maskách". Asi 800 metrů od náměstí Nezávislosti.

Z auta vytáhli i jeho kolegu a řidiče, oba zbili.

"Doktoři o Slávův život bojovali několik hodin, ale nakonec zemřel na operačním stole," uvedl deník Vesti. "Ztratil hodně krve a zranění podlehl."

Policie už začala případ vyšetřovat. Redakce novin teď hledá svědky, kteří by pomohli objasnit novinářovu smrt.

Šťastný Garanič

Větší štěstí než Veremij měl v Kyjevě jiný novinář - fotograf Gleb Garanič z britské tiskové agentury Reuters. Neprůstřelná vesta mu zřejmě zachránila život.

Při úterních bojích poblíž budovy parlamentu mu na prsou explodoval granát. Vestu roztrhal na cáry. Podle kolegů reportér jako zázrakem vyvázl bez zranění, zničen byl jen jeho fotoaparát.

Berkut.
Berkut. | Foto: Reuters

Garanič byl přitom vážně zraněn už loni na podzim, když krize na Ukrajině propukla. Fotografoval tehdy studenty, kteří ve stanech na náměstí Nezávislosti chystali pokojný protest proti prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Poté, co odmítl na summitu EU ve Vilniusu podepsat asociační dohodu s Evropskou unií.

Stejně jako oni dostal zásah obuškem. Nepřestával fotit ani s krvavou ránou na hlavě. Jeho zraněná tvář pak obletěla svět. Stala se důkazem policejní brutality.

Obrázky, které nafotil, už svět tou dobou znal. Před čtyřmi lety získal prestižní ocenění v soutěži World Press Photo za snímek pořízený pro Reuters v gruzínském městě Gori, v době rusko-gruzínského konfliktu v roce 2008.

Vyfotil muže umírajícího v náručí bratra po bombardování vesnice ruským letectvem. 

"Neprovokujte"

Podle dostupných informací byly v Kyjevě zraněny asi tři desítky novinářů. Fotografové, kameramani i zpravodajové. Podobně jako na Vjačeslava Veremije na ně většinou útočili radikální mladíci s baseballovými pálkami.

Foto: Reuters

Rozbíjeli jim kamery, fotoaparáty, ničili paměťové karty. Některým fotografům po přepadení jen vymazávali záběry, další fyzicky napadali a drtili jim techniku.

Granát hozený na Gleba Garaniče ale svědčí i o atacích policie. Národní svaz ukrajinských novinářů proto vyzval ministerstvo vnitra, aby své těžkooděnce přimělo k zastavení cíleného násilí proti novinářům.

"Existují jasné důkazy, že příslušníci zvláštních oddílů střílejí gumovými projektily na reportéry a házejí granáty po lidech s fotoaparáty a kamerami," tvrdí v prohlášení.

Policejní vedení však veškerá obvinění z bití, únosů a pronásledování novinářů bagatelizuje. Novináře vyzývá, aby policisty neprovokovali.

 

Právě se děje

Další zprávy