Reportér o běloruském krveprolití: Je to rozdělená země

Zahraničí Zahraničí
22. 12. 2010 13:15
Zpravodajem Aktuálně.cz v Bělorusku Martin Novák odpovídal na vaše dotazy v online rozhovoru.
Z nedělní demonstace na Říjnovém náměstí v Minsku.
Z nedělní demonstace na Říjnovém náměstí v Minsku. | Foto: Martin Novák

Minsk - Bělorusko má za sebou prezidentské volby. Podle očekávání zvítězil Alexandr Lukašenko, který vládne zemi položené mezi Ruskem a Evropskou unií už šestnáct let.

Podle oficiálních výsledků dostal skoro 80 procent hlasů. Opozice označila výsledky za zfalšované, podle ní ve skutečnosti dostal Lukašenko jen kolem 40 procent, totéž uvádějí na základě svých sondáží některá ruská média.

Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) průběh voleb zkritizovala, podle ní nebyly v pořádku a měly daleko do evropských standardů.

Portréty Alexandra Lukašenka.
Portréty Alexandra Lukašenka. | Foto: Aktuálně.cz

Povolební protest zhruba deseti tisíců lidí na náměstí Nezávislosti v Minsku milice tvrdě rozehnala, pět z devíti opozičních předáků zůstává ve vazbě a hrozí jim podle ministra vnitra patnáctileté tresty vězení.

Evropská unie a Spojené státy běloruský režim tvrdě zkritizovaly. Rusko, které má s Lukašenkem spory i kvůli tranzitu ropy a zemního plynu, označilo události za vnitřní věc Běloruska, nicméně ruský prezident běloruskému ke znovuzvolení nepogratuloval.

Předvolební kampaň a samotné volby sledoval v Bělorusku náš reportér Martin Novák. Nebyl jenom v Minsku, cestoval i do dalších míst země a napsal řadu reportáží, které jsme vám nabídly v uplynulých dnech.

Reportéra Aktuálně.cz jste se ptali na to, co vás o Bělorusku zajímá, v online rozhovoru.

Odpovězeno: 22. 12. | 12:03Autor: poučený a vyléčený

Otázka: Vědí mladí Bělorusové jak to bude probíhat v případě nastolení tzv. demokracie? Vědí o tom že se okamžitě začnou dělat dluhy a projedené peníze vykazovat jako růst HDP a až nebudou mít na splácení tak z nich udělají otroky bez nároku na penzi a ukradnou jim zem?

Martin Novák: No, víte, ono má i Bělorusko dost velké hospodářské problémy, dluhy a rozpočtový deficit. Nedělejte si iluze.

Odpovězeno: 22. 12. | 12:12Autor: Coala

Otázka: Funguje RFE pro Bělorusko?

Martin Novák: Ano, funguje.

Odpovězeno: 22. 12. | 12:46Autor: Stanley

Otázka: Pominu li politickou stránku věci a přízpěvky socialistů a různých jiných gestapáků. Nabízí se jediná otázka. Mají se v tom jejich blahobytu lépe než my v naší chudobě ?? :o))

Martin Novák: Nemají, životní úroveň je tam o dost nižší. Lidé, kteří tamní model hájí, obvykle operují s tím, že je tam nezaměstanost kolem jednoho procenta. Je ale třeba také vidět, že běloruské ekonomice za stávající situace pomáhaly levné dodávky energií z Ruska a vůbec ruská podpora. To vše ale teď není tak jisté, vztahy mezi Moskvou a Minskem ochladly.

Odpovězeno: 22. 12. | 12:50Autor: čtenář z Moravy

Otázka: Dobrý den, jak si představujete přechod Běloruska k demokracii západního typu, tržní hospodářství atd. vzhledem k jeho geografické poloze u Ruska a daleko od západu, nedostatečné infrastruktuře a silného konkurenčního tlaku ze strany zemí s levnou pracovní sílou (Indie, Bangladeš atd.). Lze v této situaci vůb

Martin Novák: Nemyslím si, že by geografická vzdálenost od západu nějak bránila demokracii západního typu, ostatně Bělorusko sousedí hned se třemi členskými zeměmi EU. Jeho poloha na cestě mezi Ruskem a západem je naopak z hlediska tranzitu zboží nebo ropy či plynu výhodnou.

Odpovězeno: 22. 12. | 12:51Autor: Slovan

Otázka: Proč se vměšujete do vnitřních záležitostí Běloruska? Co je vám do toho, jak tam probíhají volby?

Martin Novák: A proč bych se o to nemohl zajímat? Co vám na tom vadí?

Odpovězeno: 22. 12. | 12:52Autor: Karel

Otázka: Co říkáte nazoru:
Václav Klaus je Capo di tutti capi !!!

Martin Novák: Nic.

Odpovězeno: 22. 12. | 12:56Autor: pepe

Otázka: Dobrý den,
můľete srovnat intenzitu zásahu "bezpečnostních" komunistických sloľek v Československu v r.1989 v listopadu a bezprecedentní zásah "bezpečnostních" ąloľek v Bělorusku při prezidentských volbách?SamoĽřejmě,ľe v ČR máme nebývalou svobodu a blahobyt...Stačí vyjít do obchodů..

Martin Novák: Vidíte, to mě nenapadlo. Ty dva zásahy se sobě opravdu docela podobají, i když v situacích Československa 1989 a Běloruska 2010 jsou také dost velké rozdíly.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:01Autor: Kazi

Otázka: Martine, jak bys viděl situaci, kdyby opozice u nás vyšla do ulic obdobně jako v BY - jaký by byl zásah našich "ochranných složek" proti demonstrantům nepovolené akce????!

Martin Novák: Upřímně doufám, že ne takový, jako té povolební noci v Minsku. :-)) především by u nás asi nikdo nezakázal opozici demonstrovat. Navíc bude třeba vyjasnit, co se u toho sídla vlády v Minsku stalo. Podle opozičních zdrojů ničili okna a dveře nastrčení provokatéři, aby byla záminka k zatýkání. Stejně tak údajně podstrčili granáty do auta opozičního vůdce Uladzimira Njakljajeva. Ale nechci předbíhat, uvidíme, jaké budou další informace.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:02Autor: lucas pinto da souza dos nascimento

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat, zda jste měl možnost mluvit s některým z protikandidátů současného nově zvoleného prezidenta, jak na Vás působil, řekl něco podstatného, co Vám přišlo zajímavé. Ještě jedna věc, proč se opozice v Bělorusku nesjednotí a je stále roztříštěná?? děkuji. přeji hezké svátky

Martin Novák: Ano, udělal jsem rozhovot s vůdcem hnutí Mluv pravdu Uldazimirem Njakljajevem, který byl v neděli zraněn a pak z nemocnice převezen do vazby. Můžete si ho přečíst. Působil na mě jako člověk, který je odhodlaný i za velkou cenu prosadit ve své zemi změny, ale ví, že šance není moc velká.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:03Autor: Aha

Otázka: Dobrý den, zajímá mne jestli se vydáte i směrem na západ odkrývat bezpráví? Například Irsko a Španělsko nebo Begie. Zatím novináři pracují na objednávku, na čí objednávku pracujete Vy? Přeju zasloužené pěkné svátky a klidné spaní .

Martin Novák: Dobrý den, pracuji na objednávku vedení Aktuálně.cz. Jeho šéfredaktora a šéfeditorky. Což je podle mne v pořádku.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:27Autor: Tomáš Urbánek

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, za jakých podmínek může občan Běloruska cestovat přes hranice?

Martin Novák: Myslím, že pokud dostane vízum (do zemí, kam ho Bělorusové potřebují), cestovat může, leda by mu to z nějakých zvláštních důvodů zamítla tamní KGB. Do Ruska mohou Bělorusové cestovat volně, tam na hranicích nejsou žádné kontroly.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:27Autor: CANADA DRY

Otázka: Existuje běloruský exil politický?

Martin Novák: Ano. V USA stále sídlí exilová Běloruská národní rada, která tam působila už za komunismu v dobách Sovětského svazu. Na události doma ale moc velký vliv nemá. Známou osobností běloruského exilu je Zenon Pazniak, který v roce 1988 jako první zveřejnil informace o masovém hrobu obětí stalinských čistek v Kuropatech u Minska. Žije střídavě v Polsku a Spojených státech.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:28Autor: Barter

Otázka: Proč je běloruská opozice tak roztříštěná?

Martin Novák: Z několika důvodů. Jednak odpůrci Lukašenka představují skutečně pestrou škálu. Od nacionalistů přes stoupence vstupu do Evropské unie až po komunisty nebo dejme tomu levičáky. A třeba jeden z kandidátů Andrej Sannikov tvrdil, že taktika jednoho lídra proti Lukašenkovi se v minulosti neosvědčila a je třeba to zkusit jinak. Větším problémem než roztříštěnost je ale nemožnost dostat se do médií. Televize je opozici uzavřena, výjimkou bylo několik vstupů a debat v předvolební kampani. Opoziční tisk má problémy s distribucí. Zbývá internet, ale ten v Bělorusku zatím nemá takový vliv.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:28Autor: HATE

Otázka: Jaká je situace v odporu vůči režimu třeba v Pinsku a jiných městech?

Martin Novák: Nejsilnější opozice je v Minsku a pak se má za to, že větší nevole k Lukašenkovi je v západních částech země. Na těch územích, která v letech 1921 až 1939 patřila Polsku, i když těžko soudit, nakolik to zrovna s tím souvisí. V Pinsku i dalších menších městech je opozice aktivní, ale samozřejmě v menším počtu a s nižší intenzitou. Největší podpora prezidenta je ve východním Bělorusku, odkud on sám pochází.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:29Autor: antimony

Otázka: Funguje ještě SNS?

Martin Novák: Ano, formálně se hlavy států postsovětských republik scházejí a diskutují některé problémy, například související s pohybem zboží a vůbec ekonomikou. Z bývalých republik SSSR ale nejsou členy pobaltské státy a Gruzie.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:29Autor: Praha 1648

Otázka: Jaké máme diplomatické styky - ČR s Bělarusí?

Martin Novák: Česká republika v Evropské unii patří k největším kritikům Lukašenka, na druhé straně v Bělorusku investuje nebo tam vyváží dost českých podniků. NEdávno se ale vztahy přece jen zlepšily a po letech se vrátili do Minsku český velvyslanec a do Prahy běloruský. Jak to bude teď po posledních volbách, těžko říci, ale předpokládám, že za ty volby a za to, co po nich následovalo, Černínský palác běloruského prezidenta asi nepochválí.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:30Autor: End of time

Otázka: ČSSD pod vedením Zemana ekonomicky spolupracovala s Lukašenkovým Běloruskem, i když protestovala běloruská soc. demokracie, jak toto vnímáte?

Martin Novák: O protestech běloruské sociální demokracie proti česko-běloruským vztahům nevím, abych řekl pravdu. Ale ekonomická spolupráce ČR a Běloruska myslím na vládní úrovni nikdy zas tak moc velká nebyla, ale jak jsem psal níže, české firmy v Bělorusku působí a vyvážejí tam.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:30Autor: ugurundun

Otázka: Pořád jsou stanice metra v Minsku tak tmavé a málo osvětlené?

Martin Novák: To mi ani nepřišlo, ale třeba ve srovnání s Moskvou jsou takové dosti strohé.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:31Autor: Terminator

Otázka: Je pravda, že Lukašenko (Lukašenka) neumí bělorusky a že je mozaikový psychopat?

Martin Novák: Bělorusky patrně umí, ale ne moc dobře, mluví hlavně rusky. V tom ale není sám, podle odhadů používají ruštinu jako svůj hlavní jazyk zhruba dvě třetiny Bělorusů. Zvláštní ovšem je, že nápisy na silnicích, nádražích, úředních budovách a všelijakých oficiálních dokumentech jsou často v běloruštině. Například lístky, které Bělorusové dostávali, aby věděli, kam a jak jít volit, byly vytištěny bělorusky. Lékařskou anamnézu prezidenta neznám.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:31Autor: poučený a vyléčený

Otázka: Proč píšete krveprolití, když praštili naivního kluka do hlavy? Běžte se kouknout jak demokraticky umírají mrazem v našich ulicích bezdomovci a jak je celá zem zadlužená a morálně zdevastovaná, to je skutečné krveprolití!

Martin Novák: No tak zbili kandidáty na prezidenta v den voleb, respektive těsně po jejich skončení, což je v Evropě nevídané. Krve na tom náměstí vyteklo dost.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:31Autor: Eliška

Otázka: Je většina Bělorusů ve své zemi spokojena? Má většina Bělorusů strach, aby k nim taky jednoho dne nepronikla americká 'kultůra' ? Já bych ty výsledky voleb interpretovala právě takto...

Martin Novák: Abyste se nemýlila: V Bělorusku jsou k dostání DVD s americkými filmy i knihy amerických autorů. Jsou tam restaurace Mc´Donalds i TGI Fridays, vycházejí mutace amerických časopisů v ruštině. Myslím, že o americké kultuře to nebude.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:31Autor: cold d.

Otázka: Byl Lukašenko agentem KGB?

Martin Novák: O tom jsem nikdy neslyšel ani nečetl, ale základní vojenskou službu absolvoval u pohraničních oddílů KGB v polovině sedmdesátých let.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:32Autor: Lípa

Otázka: Nemyslíte si, že po zkušenostech s morálním, ekonomickým a vzdělanostním úpadkem našeho státu je škoda každé rány policejního obuchu, která padla vedle ?

Martin Novák: Ne. Myslím, že jsme na tom v mnoha ohledech lépe než Bělorusko.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:32Autor: Billie Jean

Otázka: Zdravím, musim říci, že jsem vaše reportáže četl ale nějak se z nich v tom neorientuju. Jak to tedy je - mají tam lidi toho Lukašenka tak rádi, nebo je to všechno podvod?

Martin Novák: Už jsem na to odpovídal. Značná část Bělorusů ho volí a je pro něj, ale je tam i dost těch, kteří ho nechtějí. Přičemž nelze opomenout ani možná docela dost početnou skupinu, které je to celkem jedno.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:33Autor: Radovan Raczynski, Ostrava-Poruba

Otázka: Dobrý den, opravdu je to tak, že Lukašenka podporuje tolik lidí? Asi tam holt jako v Rusku potřebují nad sebou pevnou ruku, ne?

Martin Novák: Už jsem na podobné otázky odpovídal. Těžko vyslovit nějaký jednoznačný soud. Mluvil jsem například s vysoce postavenou pracovnicí banky, luxusně oblečenou, nebo s právníkem advokátní kanceláře, kteří chtěli volit Lukašenka. Na druhé straně třeba taxikář nebo žena z úschovny zavazadel na minském nádraží na něj nadávali. Názory jsou tam prostě různé.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:34Autor: Karel

Otázka: Dobrý den,

v mInsku jsem byl poprvé v roce 1999 kde sjem se také zůčastnil proti Lukašenkových demonstrací, zdá se tedy že je vše při starém, jak na Vás působila atmosféra mezi lidmi?

Martin Novák: Dobrý den, viz několik mých předchozích odpovědí.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:34Autor: Corrado

Otázka: Bylo Bělorusko aspoň demokratické mezi lety 91 - 94?

Martin Novák: Víceméně ano. Byly to ale chaotické roky, kdy ekonomika pruce klesala, protože po rozpadu SSSR Bělorusko přišlo o své trhy. Země zaživala větší hospodářský šok než mnohé další postsovětské republiky. V roce 1994 byl Lukašenko zvolen demokraticky, sliboval boj proti korupci a zaměstnanost. Všechny další volby - alespoň soudě podle analýz OBSE - už demokratické a svobodné nebyly.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:35Autor: Jiří Gregar

Otázka: Mohl byste něco napsat o bělorusko-litevských vztazích (a o případné litevské menšině)? Děkuji.JG

Martin Novák: Litva je běloruský soused, Minsk a Vilnius jsou vzdálené od sebe jen 200 kilometrů. Oba národy pojí společná historie. Byly společně součástí Velkolitevského knížectví a pak i společného polsko-litevského státu. Že by ale dnešní Litevce a Bělorusy k sobě poutal nějaký zvláštní pocit sounáležitosti, to bych ani neřekl. KAždopádně běloruskou opozici nedávno šokovala litevská prezidentka Grybauskaiteová, která podpořila Lukašenka s tím, že je zárukou stability a toho, že Bělorusko nespadne příliš pod ruský vliv. Za to byla kritizována i doma v Litvě.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:35Autor: poučený a vyléčený

Otázka: 2 poučený a vyléčený

Proto ze tam byli desitky tisic lidi a 2000 z nich byla zmlaceny - ne poskrabany o zed' ale zmlacena spec.vojakami

Proto ze skoro 650 ted' sedi ve veznice a za to ze podporovali svuj hlas ve volbach

Protoze na foto takovy jak jses ty videli jenom naivneho kluka a dal mozek ne

Martin Novák: Promiňte, nerozumím, na co se ptáte.

Odpovězeno: 22. 12. | 13:36Autor: stju

Otázka: Dobrý den, v Bělorusku jsem byl, mám tam pár přátel. Všichni mi tvrdili, že volby dopadnou tak, jak nakonec dopadly, a že ani nemusí být zfalšované, protože většina lidí je spokojená s tím, co má - levné teplo, benzín, jistou práci... Co si o tom myslíte? Díky, stju

Martin Novák: Dobrý den, je pravdou, že část běloruské společnosti, docela podstatná část, Lukašenka skutečně volí z přesvědčení. Mnozí ani ne tak proto, že by ho milovali, ale že se spíš bojí změn. Bojí se ztráty práce, důchodci o své penze, bojí se nestability a velkých sociálních rozdílů. Bojí, že se zavřou státní podniky, kterých je v zemi dál většina. Hlavně ti dříve narození Bělrusové jsou dost konzervativní s sovětském smyslu slova, lze-li to takto říci, což souvisí s tím, na co už jsem odpovídal, s otřesy v Bělorusku po rozpadu Sovětského svazu. Nicméně ta situace se pomalu mění, dorůstá generace, která SSSR už moc nezažila a která má jiné představy. Z mých mnoha hovorů s Bělorusy jsem si udělal obrázek, že ta země je v názoru na současný režim dost rozdělená. Každopádně výsledek 80 procent pro Lukašenka při účasti 90 procent je divný. Nezávislé průzkumy hovořily o tom, že dostane 40 procent a bude muset jít do druhého kola, který by možná vyhrál. Ale běloruský vůdce nechtěl připustit žádný risk. A nechtěl připustit, že by mu mohl vyrůst nějaký konkurent. Proto i ta zatýkání a hrozba vězení opozičních kandidátů. Děkuji všem za otázky a zájem, loučím se a přeji hezké svátky.


 

Právě se děje

Další zprávy