Seina stále stoupá. Francouzi zachraňují sbírky, Louvre začal s evakuací 150 000 děl

Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 3. 6. 2016 10:15
Zavřená muzea, pozastavený provoz vlaků i parníků, desetitisíce lidí bez proudu. Francouzská metropole se už několikátý den potýká s velkou vodou. Hladina Seiny je na nejvyšší úrovni za několik desítek let a zřejmě ještě neřekla poslední slovo. "Takové počasí nepamatujeme. Obvykle bývá velmi pěkně," řekla reportérce Aktuálně.cz asi třicetiletá Pařížanka Carole. Už za týden přitom startuje fotbalové Euro.
Paříž je v pohotovosti kvůli stoupající Seině. Úřady v okolí hlavního města evakuovaly už tisíce lidí. Kulminovat má voda o víkendu. | Video: Reuters

Paříž (od naší zpravodajky) - Na pařížských mostech jsou hloučky lidí. Jak turistů, tak místních.

Ti se opatrně naklánějí dolů a pozorují stoupající Seinu. Vytahují fotoaparáty a zvědavě si fotí mohutný proud vody.

Hladina Seiny ve "městě světel" vystoupila na svoji nejvyšší úroveň za posledních několik desetiletí. A zřejmě ještě o něco vzroste.

Očekává se, že by měla kulminovat během pátku či soboty. Až šest metrů nad běžný stav.

Úřady v pohotovosti, Louvre stěhuje

"Takové počasí nepamatujeme. Obvykle bývá velmi pěkně, i proto se v tento čas hraje tenisové French Open. Třeba loni touto dobou bylo skvěle," říká asi třicetiletá Pařížanka Carole.

Úřady už z bezpečnostních důvodů zastavily lodní dopravu na řece. Mnozí turisté se tak museli obejít bez velmi populární plavby po Seině. Odhaduje se, že v tomto ročním období si lístek na parníky koupí až 150 000 lidí denně.

V pátek své brány neotevřelo muzeum Louvre, které začalo stěhovat do bezpečí na 150 000 uměleckých děl. Jedno z nejnavštěvovanějších muzeí planety schraňuje například slavnou Monu Lisu.

Uzavřeno zůstalo také Musée d'Orsay, které vystavuje sbírky impresionistů, včetně Edgara Degase nebo Édouarda Maneta. Zaměstnanci obou muzeí by v případně nutnosti měli přestěhovat sbírky do vyšších pater.

Obě muzea byla na podobný scénář připravena. Jejich zaměstnanci letos absolvovali cvičení, během kterého se učili, jak v případě "velké vody" postupovat.

(Text pokračuje pod tweetem.)

Desetitisíce lidí bez proudu

Pařížská policie zvýšila stupeň varování na druhý nejvyšší, tedy oranžový stupeň. To znamená, že povodně mohou mít vážný vliv na "budovy i obyvatelstvo".

Odhaduje se, že v Paříži a jejím okolí je bez proudu kolem 25 000 lidí.

Vysoká hladina Seiny navíc už od čtvrtka komplikuje dopravu. Nejezdí příměstská vlaková linka C, kterou denně využije až půl milionu cestujících.

To se přidává k dalším dopravním komplikacím, kterým Francie nyní čelí.

Odboráři z železniční společnosti SNCF současně stávkují proti pracovním podmínkám a nepopulární reformě pracovního trhu. V omezené míře tak jezdí například linka vlaků RER B, která spojuje centrum města s letištěm Charlese de Gaulla.

Zda bude vysoký stav vody Paříž ohrožovat i v dalších dnech, se neví. O víkendu meteorologové očekávají další vydatné deště. Přesně za týden začíná ve Francii fotbalové Euro.

 

Právě se děje

Další zprávy