Seina stále stoupá. Francouzi zachraňují sbírky, Louvre začal s evakuací 150 000 děl

Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 3. 6. 2016 10:15
Zavřená muzea, pozastavený provoz vlaků i parníků, desetitisíce lidí bez proudu. Francouzská metropole se už několikátý den potýká s velkou vodou. Hladina Seiny je na nejvyšší úrovni za několik desítek let a zřejmě ještě neřekla poslední slovo. "Takové počasí nepamatujeme. Obvykle bývá velmi pěkně," řekla reportérce Aktuálně.cz asi třicetiletá Pařížanka Carole. Už za týden přitom startuje fotbalové Euro.
Paříž je v pohotovosti kvůli stoupající Seině. Úřady v okolí hlavního města evakuovaly už tisíce lidí. Kulminovat má voda o víkendu. | Video: Reuters

Paříž (od naší zpravodajky) - Na pařížských mostech jsou hloučky lidí. Jak turistů, tak místních.

Ti se opatrně naklánějí dolů a pozorují stoupající Seinu. Vytahují fotoaparáty a zvědavě si fotí mohutný proud vody.

Hladina Seiny ve "městě světel" vystoupila na svoji nejvyšší úroveň za posledních několik desetiletí. A zřejmě ještě o něco vzroste.

Očekává se, že by měla kulminovat během pátku či soboty. Až šest metrů nad běžný stav.

Úřady v pohotovosti, Louvre stěhuje

"Takové počasí nepamatujeme. Obvykle bývá velmi pěkně, i proto se v tento čas hraje tenisové French Open. Třeba loni touto dobou bylo skvěle," říká asi třicetiletá Pařížanka Carole.

Úřady už z bezpečnostních důvodů zastavily lodní dopravu na řece. Mnozí turisté se tak museli obejít bez velmi populární plavby po Seině. Odhaduje se, že v tomto ročním období si lístek na parníky koupí až 150 000 lidí denně.

V pátek své brány neotevřelo muzeum Louvre, které začalo stěhovat do bezpečí na 150 000 uměleckých děl. Jedno z nejnavštěvovanějších muzeí planety schraňuje například slavnou Monu Lisu.

Uzavřeno zůstalo také Musée d'Orsay, které vystavuje sbírky impresionistů, včetně Edgara Degase nebo Édouarda Maneta. Zaměstnanci obou muzeí by v případně nutnosti měli přestěhovat sbírky do vyšších pater.

Obě muzea byla na podobný scénář připravena. Jejich zaměstnanci letos absolvovali cvičení, během kterého se učili, jak v případě "velké vody" postupovat.

(Text pokračuje pod tweetem.)

Desetitisíce lidí bez proudu

Pařížská policie zvýšila stupeň varování na druhý nejvyšší, tedy oranžový stupeň. To znamená, že povodně mohou mít vážný vliv na "budovy i obyvatelstvo".

Odhaduje se, že v Paříži a jejím okolí je bez proudu kolem 25 000 lidí.

Vysoká hladina Seiny navíc už od čtvrtka komplikuje dopravu. Nejezdí příměstská vlaková linka C, kterou denně využije až půl milionu cestujících.

To se přidává k dalším dopravním komplikacím, kterým Francie nyní čelí.

Odboráři z železniční společnosti SNCF současně stávkují proti pracovním podmínkám a nepopulární reformě pracovního trhu. V omezené míře tak jezdí například linka vlaků RER B, která spojuje centrum města s letištěm Charlese de Gaulla.

Zda bude vysoký stav vody Paříž ohrožovat i v dalších dnech, se neví. O víkendu meteorologové očekávají další vydatné deště. Přesně za týden začíná ve Francii fotbalové Euro.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy