Reportáž z jediného města, kde mají pomník Jelcina

Jiří Just Jiří Just
1. 6. 2013 16:02
Uralský Jekatěrinburg má za sebou pohnutou historii
Pomník Borise Jelcina.
Pomník Borise Jelcina. | Foto: Jiří Just

Jekatěrinburg (od našeho spolupracovníka) - Uralský Jekatěrinburg, ležící - jak hlásá ukazatel v centru města - 1776 verst (stará ruská délková míra, pozn. redakce) od Moskvy, byl po staletí hybatelem ruských dějin. Město vidělo zánik carské rodiny i první krůčky nezávislého Ruska.

Uralská metropole, mnohem více než jiná ruská města, vyvolává dojem skanzenu komplikované historie Ruska 20. století. Na křižovatce dějin se město ocitlo záhy.

Po únorové revoluci v roce 1917 se car Mikuláš II. vzdal trůnu a i s rodinou byl deportován do vyhnanství. Nejdříve do sibiřského Tobolsku, koncem dubna 1918 byla carská rodina převezena právě sem, do Jekatěrinburgu. Odtud měla dál směřovat do Moskvy, kde je měl čekat bolševický soudní tribunál.

V noci na 17. července 1918 však byla rodina odvedena do suterénu Ipaťjevova domu a zastřelena. Jejich těla poté převezli za město na Ganinu Jamu, kde byla zlikvidována a ostatky zahrabány.

Chrám na krvi.
Chrám na krvi. | Foto: Jiří Just

Historický paradox

Samotný Ipaťjevův dům byl srovnán se zemí v 70. letech. Jak vysvětlil Aktuálně.cz bývalý jekatěrinburský starosta Arkadij Černěckij, došlo k tomu na přímý příkaz Moskvy.

V roce 2003, po více než deseti letech stavby, byl nedaleko místa, na kterém se nacházel  Ipaťjevův dům, otevřen Chrám na krvi.

Teď je chrám jednou z dominant Jekatěrinburgu. V jeho dolní části, připomínající sklepení, ve kterém zemřel poslední ruský car, se nachází ikony carské rodiny s relikviemi. Věřící před nimi zapalují svíčky a uctivě je líbají. I nad suterénem je pozlacený oltář s ikonami svatých a Mikuláše II.

Do Jekatěrinburgu zavítal v rámci své návštěvy Ruska i český premiér Petr Nečas.
Do Jekatěrinburgu zavítal v rámci své návštěvy Ruska i český premiér Petr Nečas. | Foto: Reuters

Zahraniční návštěvník Jekatěrinburgu si nemůže nevšimnout jisté historické schizofrenie.

Nedaleko Chrámu na krvi se táhne ulice Jakova Sverdlova. Právě on prý nechal carskou rodinu popravit.

Sousední ulice nese jméno Felixe Dzeržinského, šéfa krvavé tajné policie Čeka, která rozsudek nad Mikulášem II. vykonala.

S názvy ulic jakoby se v Jekatěrinburgu zastavil čas. Můžete se tu procházet po ulici přední evropské komunistky Rosy Luxemburgové, jejího souputníka Karla Liebknechta i jejich početných ruských soudruhů.

Nechtěný Boris

Jen ulici Borise Jelcina, která se kříží s ulicí 8. března, není lehké najít. Cedule s jejím názvem visí pouze na jednom jediném domu.

Ostatní budovy jakoby se za svou adresu styděly.  I samotný pomník Borise Jelcina, mimochodem jediný v celém Rusku, se nachází na nepříliš prestižním místě.

Vtěsnaný mezi věžáky hledí přes silnici na stavbu jednoho ze zdejších mrakodrapů. S domem, ve kterém žil, to je ještě horší. Nejde najít vůbec.

Ulice Borise Jelcina.
Ulice Borise Jelcina. | Foto: Jiří Just

Svým způsobem to odráží specifický vztah města k prvnímu ruskému prezidentovi. Místní obyvatelé si ho váží proto, že jako první tajemník oblastního výboru komunistické strany zlepšil životní podmínky v oblasti. Jelcinovo působení na postu hlavy státu už tak jednoznačně nehodnotí. Ostatně - tak jako v celém Rusku.

"Vztah k Jelcinovi souvisí s politickou orientací a vzděláním. Ale nehledě na to, Jelcin je náš krajan a lidé, kteří se zajímají o moderní ruské dějiny, chápou, že Boris Nikolajevič udělal pro zemi velmi mnoho užitečného," tvrdí o Jelcinovi ředitel Jekatěrinburského centra průvodců Konstantin Bryljakov.

Jak dodává, Jelcin se v některých rozhodnutích zjevně mýlil. Avšak - nehledě na to - "položil základ ekonomickému růstu, díky kterému se dnes naše ekonomika rozvíjí".

Vandalové, kteří loni v srpnu Jelcinův památník polili barvou a poničili, byli zřejmě jiného názoru. Mimochodem, nikdo za to dodnes nebyl potrestán.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy