Když nás ostřelují, zesílím televizi. Reportáž z vesnice, kde válčí separatista Kavkaz z Čech

Jiří Just Jiří Just
Aktualizováno 19. 2. 2016 12:20
Když projíždíte Doněckem, hlavním městem proruských separatistů, tu a tam uvidíte pár míst pokrytých zčernalým sněhem od zplodin několika továren, které ještě nezastavily provoz, či nedaleké války. Centrum je ale čisté. Vladimir Iljič Lenin má sice poškozený podstavec - nedávno mu proukrajinští partyzáni položili silnou nálož mezi rozkročené nohy -, zatím ho ale nikdo nezboural. V dálce se ozývají výstřely. Od letošního 14. ledna měl sice platit klid zbraní, místním však stojí leda za mávnutí ruky.
Zničená garáž na předměstí Doněcka.
Zničená garáž na předměstí Doněcka. | Foto: Reuters

Doněck (od našeho zpravodaje) - Východoukrajinský Doněck se probouzí z nedlouhé zimy.

Jaro místní očekávají s napětím. Obávají se, že se na Donbas vrátí ozbrojený konflikt. Naplno a se vším všudy - s dělostřelectvem, raketomety a tanky.

Zvuk dělostřelecké kanonády a svištění min tu za bezmála dva roky znají moc dobře. Jak v samozvané "Doněcké lidové republice", tak na druhé straně fronty, kontrolované ukrajinskou vládou. Ti, kteří tu žijí, se naučili na dálku rozpoznat ráži i to, kdo právě vystřelil.

Klid zbraní, který měl platit od letošního 14. ledna, jim stojí leda za mávnutí ruky. "Jakýpak klid zbraní? Celý Doněck slyší ty výbuchy," říká lhostejně v hlavním městě proruských separatistů čtyřicetiletý Serjoža.

Reportér Aktuálně.cz se po půl roce vrátil na východ Ukrajiny za českým separatistou Pavlem Botkou, přezdívaným Kavkaz. | Video: Jiří Just

Na okraji války

S Pavlem Botkou, jedním z českých ozbrojenců, který v Donbasu bojuje od loňského roku, se setkáváme ve vesničce Staromychajlivka. Fronta je od posledního domku vzdálena jen pár kilometrů.

"Vidíš, tam už jsou pozice Ukrajinců," ukazuje rukou do dáli. V tentýž moment se ozvou exploze. "Pět kilometrů od nás leží doněcké letiště. Tam se bojuje pořád," vysvětluje Botka.

Občas nějaká ta střela zabloudí i sem. Krátery hyzdící pole se staly něčím tak obyčejným jako kupy prázdných lahví od vodky před staromychajlivskými domky. Válečná všednodennost v celé své kráse.

"Svátky jsme strávili prací," řekne český ozbrojenec, když se ho zeptáte, jak oslavil Vánoce a Silvestra. Jeho jednotka má "zamezit průniku ukrajinských diverzantů za frontovou linii".

"Střílejí převážně Ukrajinci. Kromě Gradu (samohybný raketomet - pozn. redakce) stříleli ze všeho - z tanků, minometů ráže 120 mm," popisuje situaci na blízké frontě.

Obyvatelé Staromychajlivky podle něj válečné strádání a mimořádně drsnou zimu s teplotami 20 stupňů pod nulou zvládli. Prý bez větších problémů.

"Pravidelně dostávají humanitární pomoc. Některým to nestačí, naše skupina, co je tady, jim malinko pomáhala. Byly tady dvě rodiny, které poměrně dost peněz dávaly za léky, takže jsme jim vypomáhali s jídlem," vysvětluje.

Hlídač drahého kovu

Před plechovými vraty s oprýskanou barvou běhají tři psi. Nad nepřístupným pozemkem jakési šachty ční důlní věž. Nejde poznat, jestli tu horníci přestali fárat kvůli válce, nebo dávno před ní.

Ze zelených dvířek vychází bodrý šedesátník Nikolaj. "Hlídám tady věž, aby ji nerozřezali a neprodali do šrotu. Železo tady hned mizí," usmívá se muž, kterému místní přezdívají Děda.

Bývalý horník má za sebou 40 let práce v dolech. Po celou dobu konfliktu zůstal v Staromychajlivce. "Když nás ostřelují, tak prostě zesílím televizor. Ale i tak je to hrozné. Můj dům dostal zásahy ze všech stran. Ve vesnici je vůbec hodně poničených domů. Několik lidí přišlo o život. Letos aspoň střílí míň, loni to bylo horší. Stejně se ale střílí každý den," popisuje Děda život ve vsi na dohled bojiště.

Nejvíc ho mrzí, že od začátku války nedostal žádnou humanitární pomoc. "Pomoc vydávají starším šedesáti let. Mně je padesát osm, takže si nezasloužím jíst? Ještě že jsem měl doma připravené zásoby na zimu. A teď navíc vzrostly ceny v obchodech. Co si můžu koupit za svou výplatu 3000 rublů (přibližně 915 korun - pozn. redakce)?" lamentuje hlídač.

Ze Staromychajlivky během konfliktu odjela asi třetina lidí. Po dočasném zklidnění bojů se někteří vrátili. "Někdo se vrací. Ti, kteří našli v Rusku nebo na ukrajinské straně práci, ale sotva přijedou zpátky," krčí rameny Nikolaj.

Nenávist k sousedům

Se Serjožou sedíme v malém bistru nedaleko centra Doněcku. Jíme čebureky, smažené taštičky z těsta plněné masem, jehož původ nám číšník - a současně majitel podniku - nechtěl prozradit.

Vyhublý čtyřicátník přiznává, že ho rozčilují nové poměry ve městě. Do Doněcka se vrátilo velké množství lidí, kteří loni a předloni utekli před válkou do Ruska nebo na území kontrolované Kyjevem. Na silnici se znovu tvoří zácpy, restaurace ožívají.

"Nedávno se mě ptala známá, která se vrátila z Ruska, proč diskotéky zavírají po deváté večer. Sakra, ona nemůže pochopit, že pořád žijeme ve válce a zákaz nočního vycházení je pro naši bezpečnost?" zlobí se.

Serjoža mohl - podobně jako jeho známá a stovky tisíc dalších obyvatel Donbasu - před válkou uprchnout. Jeho manželka našla ještě v březnu 2014 práci v Dněpropetrovsku. Nakonec se rozhodli, že v Doněcku zůstanou. Když hlavnímu městu proruských rebelů hrozilo, že ho ukrajinská armáda dobude, rodinu odvezl na několik měsíců na Krym.

Během nejostřejších bojů na doněckém předměstí jeho bytem proletěla střepina ukrajinské rakety. "Stále toho lituji, mohl jsem pomoci bránit Doněck před ukrajinskou armádou. Připadám si, jako bych kluky zradil," říká. Za dva roky, co konflikt trvá, prý nevzal do ruky zbraň.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy