Reportáž: Jak britská královna dorazila na venkov

Zdeněk Mihalco
25. 10. 2008 14:15
Slovensko žilo návštěvou Alžběty II.
V doprovodu primátora města Vysoké Tatry Jána Mokoše přichází Alžběta II. k dolní stanici lanovky na Hrebienok.
V doprovodu primátora města Vysoké Tatry Jána Mokoše přichází Alžběta II. k dolní stanici lanovky na Hrebienok. | Foto: Ondřej Besperát

Spišská Sobota (od zpravodajů Aktuálně.cz) - Toho pátku padla na tatranskou kotlinu britská mlha.

Stanislav Otruba si v jarmarečním stanu ve Spišské Sobotě nacvičoval hru na ovčí zvonce. Pavel Kováč vyrovnával lahve s medovinou. Vlasta Rigóvá si poupravila vlasy, aby před vzácnou návštěvou nedělala ostudu.

Mlhou prorazil jen letoun Alžběty II. Britská královna pokračovala druhým dnem ve své návštěvě Slovenska, vůbec první během 56 let na trůně. Po Bratislavě navštívila Poprad a vyjela lanovkou nad mžení, k prosluněným vrcholkům Vysokých Tater. Následovat měla návštěva venkovského jarmarku.

Na bezpečí vznešených hostů dohlíželo ve městě asi šest set slovenských policistů. V záloze byl jeden pravý anglický "bobík".
Na bezpečí vznešených hostů dohlíželo ve městě asi šest set slovenských policistů. V záloze byl jeden pravý anglický "bobík". | Foto: Ondřej Besperát
Reportáž z Bratislavy: Přijela královna. Kde má kočár? A korunu?

Přisprostlou medovinu schovat

Pan Otruba ráno dorazil jako každý podzim na lidovou slavnost do Spišské Soboty, dnes už městské části Popradu. Říká, že ještě před pár hodinami netušil, že se před jeho krámkem projde jedna z nejpopulárnějších osobností světa, panovnice, která oficiálně vládne 125 milionům lidí.

"Prodej ovčích zvonců mě částečně živí už jen díky tomu, že je nabízím jako suvenýry. I když pořád se najdou i bačové. Ještě jich na Slovensku pár je," tvrdí.

Manželé Rigóvi a dar pro královnu
Manželé Rigóvi a dar pro královnu | Foto: Ondřej Besperát

O pár metrů dál pracují kováři z Dunajské Lužné. "Naše vesnice je kovářská tři sta let. Spousta rodin už to vzdala, ale náš rod pokračuje. Manžel řídí dílnu, já prodávám, syn už se řemeslo naučil," říká Vlasta Rigóvá a ukazuje dar připravený pro královnu.

Všichni tihle umělci se znají, projíždějí lidové slavnosti na Slovensku i na Moravě společně. Mária Tomsová z Kostoľan nad Hornádom sedí v kroji u tkalcovského stavu. Už se setkala s holandskou královnou, Alžběta bude druhá. A že by mohla být ze setkání zklamaná? To prý není možné.

Prodávají se tatranské sýry, gajdy i medovina. Tu nabízí Pavel Kováč. Na stole nemá moc zboží. Většina etiket na lahvích je prý "přisprostlých, s takovými erotickými motivy". Jednu vytáhne. Je na ní hlava čerta a čertice s lidským tělem, dole bez. "Radši je vystavím, až královna odjede," říká.

Ve stanu s možná dvaceti lidovými umělci dopoledne nakupovalo pár turistů a zevlovali novináři. Pak policie vyčistila prostor. Stovky lidí na královnu čekaly za bariérami a ve stanu lidových umělců zůstali jen umělci.

Za chvíli byla pryč...

V Bratislavě jsou zvyklí na setkání Putina s Bushem a návštěvy papeže. Ale pro Spišskou Sobotu je pátek mimořádným dnem. I když... zdaleka nejde o první návštěvu panovníka na náměstí z patrových starobylých domků s vysokými střechami, ve městě, které v 16. století získalo jarmareční právo.

Mária Tomisová
Mária Tomisová | Foto: Ondřej Besperát

Pobýval tu třeba Matěj Korvín či rumunský král Karel II.

Alžběta II. přijela na náměstí v pátek po poledni. S prezidentem Gašparovičem a desítkami neznámých tváří. Zastavila se u oltáře Mistra Pavla z Levoče, podepsala se do pamětní knihy (pero hned někdo ukradl), během půlminuty prošla stanem s lidovými umělci, usmála se na Márii Tomsovou, pak jí ukázali juchající tance a v Kočovnej kolibe u Franka harmonikář a houslisté zahráli lidovku. Stanislav Otruba hrál melodie na ovčí zvonce.

Za pár minut byla pryč.

Zůstaly vzpomínky na několik úsměvů. Snad se jí líbilo, debatovali místní. Vždyť včera se zdálo, že ji to v Bratislavě dvakrát nebavilo.

Co si o celé návštěvě Slovenska královna opravdu myslí, nelze zjistit. Mluvila jen oficiálně, s předvídatelnými frázemi, při slavnostním přípitku u slavnostní večeře.

...ale moc to nevadilo

Do Buckinghamského paláce přibyly další dary ze Spišské Soboty - vyřezávaný oltář, právě vyrobené mince, obraz od místního umělce, kniha od výrobce tradičních hudebních nástrojů i výrobek z dílny rodiny Rigóvých.

Ale Róbert Rigó byl stejně trochu zklamaný. Doufal, že Její Veličenstvo kovářské výrobky víc zaujmou.

Lidoví umělci se však jinak shodují: "Bola zlatá." Lidé za bariérami čekali víc. Že přijde k nim, že jí dají květinu. Že zůstane déle.

Vlastně to nakonec až tak nevadilo. Bariéry padly, začalo se nakupovat a jíst. Tancovalo se dál a houslisté s harmonikářem v kolibě pokračovali v lidovkách. Po chvíli před ní znovu zaparkovalo prezidentské auto. Ivan Gašparovič s manželkou dostali chuť na tradiční oběd na plastovém tácku. ("Ach, jaký to je prezident! Vrátil se mezi obyčejný lid, tak mu zahrajme, zazpívejme živió, živió…!")

Podávají se halušky, kapustnica, pirohy, klobásy a icetea. Mária Tomisová už zase sedí u tkalcovského stavu, Pavel Kováč vytáhl přisprostlé medoviny a Róbert Rigó snad taky něco prodá.

Setkání s pravým anglickým sportovcem udělalo královně evidentně radost.
Setkání s pravým anglickým sportovcem udělalo královně evidentně radost. | Foto: Ondřej Besperát
Obrazem z Popradu: Její Veličenstvo na hokeji. V kožichu a bez bruslí

Z královského jarmarku se stal jarmark úplně normální. To královnu už zase někam tahali, ze Spišské Soboty na slavnostní buly popradského hokejového zápasu. Moc nevěděla, jak na to. Pak ten puk prostě pustila. Stačilo to k tomu, aby z ní byli v Popradě i na celém Slovensku bezmezně nadšení.

K čemu ta černá věc je?
K čemu ta černá věc je? | Foto: Ondřej Besperát

 

Právě se děje

Další zprávy