reklama
 
 

Remek: Zaplať pánbůh, že USA s Ruskem v kosmu nesoutěží

12. 4. 2011 18:40
První československý kosmonaut dostal v Moskvě medaili Za zásluhy o dobývání kosmu

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Ruský prezident Dmitrij Medveděv v úterý v Kremlu, u příležitosti 50. výročí letu prvního člověka do vesmíru, předával státní vyznamenání ruským a zahraničním kosmonautům.

Jedním z nich, který byl vyznamenán medailí Za zásluhy o dobývání kosmu, byl i první československý kosmonaut Vladimír Remek.

V roce 1978 na lodi Sojuz 28 letěl do vesmíru jako vůbec první představitel státu nepatřící mezi tehdejší vesmírné velmoci SSSR a USA.

Během předávání vyznamenání došlo k malé kuriozitě. Remek byl kremelským protokolem chybně označen za slovenského kosmonauta.

Jak však podotkl současný europoslanec za KSČM, tento omyl mu nevadí. "Ačkoliv jsem občanem České republiky, letěl jsem za Československo a počítám se a vždycky se budu počítat za československého kosmonauta," sdělil v krátkém rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Naopak, ocenění si prý nesmírně váží, nicméně by se ho rád vzdal, jen kdyby mohl Gagarin dnešní výročí se všemi oslavit.

A.cz: Co pro Vás znamená dnešní ocenění? Ať zde, v Kremlu, nebo v Radě federace, kde jste obdržel Řád Jurije Gagarina?

Já si toho samozřejmě nesmírně vážím. Ale myslím si, že to není o oceněních nebo vyznamenáních. Určitě bychom se dnešního dne všichni rádi vyznamenání zbavili, kdyby mohl Gagarin zůstat s námi a vzpomínat na to, co bylo před 50 lety.

A.cz: Slyšel jsem tady, že Gagarinův let byl jako mocný elektrický náboj, ale ta síla časem vyprchala. Ten motor, kterým bylo soutěžení mezi Sovětským svazem a USA, možná teď rozvoji kosmonautiky chybí.

Myslím si, že zaplať pánbůh, že takový motor chybí, ale soupeření pořád je. Teď je to samozřejmě trošku jinak. Je dobře, a z čeho by měl určitě Gagarin nesmírnou radost a potěšilo by ho to, protože zcestoval celý svět, že kosmonautika se stala daleko víc mezinárodním projektem a že na ní participují i příslušníci států, kteří si před 50 lety mohli těžko představit, pokud nebyli naivní třináctiletí kluci jako já, že budou někdy v tom takto také působit.

A.cz: Kremelský protokol Vás uváděl jako kosmonauta Slovenska.

Já jsem to říkal oběma velvyslancům, jak České republiky, tak i Slovenska, kteří byli přítomni, že jsem to odpracoval jako, konec konců tenkrát, před třiatřiceti lety, za bývalou federaci. To znamená za Česko i za Slovensko. Ačkoliv jsem občanem České republiky, letěl jsem za Československo a počítám se a vždycky se budu počítat za československého kosmonauta.

A.cz: Vzpomněl jste si dnes, v den Gagarinova výročí, na svůj let?

Samozřejmě. A nejen dnes, ale i v těch posledních dnech nebo hodinách si člověk nemá šanci si to nepřipomenout. Alexej Gubarev, který byl velitelem Sojuzu 28, bohužel tady nemůže být přítomen, je v nemocnici. Chystám se ho navštívit. Doufám, že všechno nakonec bude v pořádku. Nedávno oslavil osmdesát let.

A.cz: Setkal jste se se svým maďarským, polským a německým kolegou, se kterými jste se připravoval na svůj let?

Ano, samozřejmě. Tato událost je příležitost si popovídat a dozvědět se, co je nového.

A.cz: A zavzpomínat si?

My až tak nevzpomínáme. My se bavíme o normálních lidských věcech, co je v nového v rodině a tak dále.

autor: Jiří Just | 12. 4. 2011 18:40

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama