Řecký Robespierre jde proti Tsiprasovi, Německu a eurozóně

Martin Novák Martin Novák
19. 7. 2015 6:30
Předsedkyně parlamentu Zoi Konstantopoulová je v čele vzpoury části Syrizy proti premiérovi.
Předsedkyně řeckého parlamentu Zoi
Předsedkyně řeckého parlamentu Zoi | Foto: Reuters

Atény – Devětatřicet  zákonodárců vládnoucí strany Syriza po půlnoci ze středy na čtvrtek nezvedlo ruku pro dohodu o novém záchranném plánu a tvrdých reformách, kterou v Bruselu dojednal premiér Alexis Tsipras.

Přestože hrozil demisí, pokud nebude Syriza jednotná. Dohromady má strana 149 poslanců, takže proti byl zhruba každý čtvrtý.

Mezi nimi i předsedkyně parlamentu a žena s velkým vlivem ve straně. Zoi Konstantopoulová. Devětatřicetiletá právnička se tak staví do role, která je pro Tsiprase velmi nepříjemná – silného oponenta zleva.

"Nikdo není levicovější než já,“ říkal premiér rozrušeně nedávno v jedné z mnoha debat v parlamentu.

Je. Zoi Konstantopoulová a oněch dalších osmatřicet poslanců Syrizy, kteří požadavkům eurozóny na tvrdé šetření a důsledné splácení veškerého dluhu řekli Ne, zdrželi se hlasování nebo - v jednom případě - vůbec nedorazili.

Šéfka parlamentu před hlasováním volila tvrdá slova. Tsiprase si prý nadále váží, ale musí setrvat na svých principech.

"Tento parlament se nesmí sklonit před vyhrožováním věřitelů. Při plném vědomí toho, jak je situace vážná, nesmíme tomuto vyhrožování ustoupit.“

O čtyři dny dříve tvrdě kritizovala Německo. "Podporuje a vynucuje si politiku, která je zločinem. Zločinem proti řeckému lidu a proti lidskosti.“

Silné postavení Konstantopoulové je dáno i jejím původem. Otec Nikos Konstantopoulos je známým veteránem levého spektra řecké politické scény. Jedenáct let byl předsedou strany Synaspismos, která je hlavní součástí Syrizy. Matka Lina je známou levicovou novinářkou.

Šéfka parlamentu strávila část studií na Sorbonně a ve Francii se věnovala dobrodružné misi. Ve věznicích vyučovala zájemce angličtinu.

Jako známá právnička si v Řecku vydobyla uznání i kritiku.

V roce 2008 zastupovala ve sledovaném případu u soudu rodinu Alexise Grigoropoulose. Studenta zabitého v Aténách při pouličních nepokojích.

Obhajovala muže obviněného ze znásilnění čtyř cizinek v roce 2005. Feministické a lidskoprávní organizace, stejně jako její političtí oponenti ji napadali za to, že obstrukcemi proces neustále zdržuje, roky brání jeho ukončení a psychicky týrá oběti znásilnění.

Už jako poslankyně napsala a zveřejnila dokument nazvaný Černá kniha hanby. Obsahoval údaje o firmách a osobách vyhýbajících se placení daní. Paradoxně řadu podkladů k tomu dostala od předsedkyně Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové. Nyní ji zahrnuje v projevech mezi zástupce věřitelů vydírajících Řecko.

Zoe Konstantopoulová s dalším odpůrcem Tsiprasových ústupků. Ministrem energetiky Panagiosem Lafazanisem.
Zoe Konstantopoulová s dalším odpůrcem Tsiprasových ústupků. Ministrem energetiky Panagiosem Lafazanisem. | Foto: Reuters

Jeden z poslanců za malou stranu To Potami (Řeka) s Konstantopoulovou studoval. Spolužáci jí podle něj přezdívali Robespierre. Za její levicový revolucionářský zápal a údajně až moralizující vystupování, připomínající styl vůdců francouzské revoluce.

Teď možná povede vlastní revoluci. Proti straně, se kterou slibovala lidem, že další drastické úspory a šetření nepřipustí.

Syriza zatím oficiálně drží pohromadě, ale zdá se být otázkou času, kdy se levicová frakce oddělí.

"Každý má právo a povinnost vzdorovat. Žádný odpor v minulosti nebyl jednoduchý. Nesmíme se bát," pronesla na půdě parlamentu.

 

Právě se děje

Další zprávy