Řekům v pátek dojdou peníze, volají po schůzce s věřiteli

Silvie Housková
19. 3. 2015 13:00
Jednání se mělo konat v pátek, to by ale podle Atén bylo pozdě. Evropští lídři a diplomaté jsou už z Řecka frustrovaní a připouštějí jeho odchod z eurozóny.
Foto: Reuters

Brusel/Atény (od naší zpravodajky) - Řekům velmi rychle docházejí peníze, urychleně proto žádají o schůzku s hlavními představiteli svých evropských věřitelů.

Podle plánů předsedy Evropské rady Donalda Tuska se mělo jednání uskutečnit v pátek ráno, řecký premiér Alexis Tsipras ovšem podle zdrojů Hospodářských novin trval na tom, aby na něj došlo ještě během čtvrtka.

Řecku totiž velmi brzy - podle Tsiprase možná už v pátek - dojdou peníze.

Vicepremiér Jannis Dragasakis už v nočním rozhovoru s řeckou televizí Alpha TV přiznal, že země má velké problémy s likviditou a potřebuje spolupracovat s evropskými věřiteli, aby byla schopná vyplácet mzdy, penze a splácet dluh.

Schůzka, která nic nevyřeší?

Setkání s šéfem Evropské centrální banky (ECB) Mariem Draghim, předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Francoisem Hollandem a šéfem Euroskupiny Jeroenem Dijsselbloemem se proto odehraje v noci, a to po skončení summitu evropských lídrů.

Podle pravidel ale skupina nemůže sama nic rozhodnout. Odeslání další splátky záchranného programu musí schválit ministři financí všech zemí eurozóny a v několika z nich to musí potvrdit i parlament. Někteří vyjednavači proto význam chystaného jednání zpochybňují.

Vysoce postavený diplomat jedné z chudších zemí eurozóny ale uvedl, že jim nevadí, že u schůzky nebudou všichni lídři. "Upřímně bych panu Tsiprasovi nedoporučoval potkat mého premiéra."

Vyjádřil tak obrovskou míru frustrace, kterou už evropští lídři vůči Řecku cítí.

Pokoušejí naši trpělivost, zní z eurozóny

Vysocí představitelé zemí eurozóny už v Bruselu říkají, kudy chodí, že si dokážou odchod Řecka z eurozóny představit, i když jedním dechem dodávají, že by si to ale nikdo nepřál.

Způsob, jakým se Řecko chová, ale údajně velmi pokouší jejich trpělivost.

Člověk blízký vyjednáváním řekl skupině novinářů: "Většina lidí v Evropě si myslí, že jsou ti chlápci prostě šílení a jediná věc, která je přivede k rozumu, je prožití klinické smrti".

Lídry zemí eurozóny také čím dál více pobuřuje, že Řekové chtějí neustále jednat pouze na politické úrovni a nejsou schopni poskytnout ekonomická data pracovní skupině ekonomů. Je to přitom pracovní skupina Euroskupiny, která musí řecké návrhy nejdříve propočítat, aby pak o nich mohli ministři financí či premiéři rozhodovat.

Řecký premiér Tsipras navíc situaci před summitem evropských lídrů ještě vyhrotil, když v parlamentu představil "zákon o pomoci v humanitární krizi", aniž by ho konzultoval s mezinárodními věřiteli, jak se podle dohody z konce února zavázal.

"Už nebudeme dovolovat (zahraničním) technokratům sepisovat naše zákony," řekl Tsipras v emotivním proslovu k parlamentu.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy