Řekové vzali banky útokem, za den vybrali 700 milionů

Michal Žák Reuters Michal Žák, Reuters
16. 5. 2012 13:40
Nové volby budou v Řecku 17. června
Řekové houfně vybírají peníze z bank.
Řekové houfně vybírají peníze z bank. | Foto: Reuters

Atény - Neshody mezi lídry politických stran dohnaly Řecko po necelých dvou týdnech k novým parlamentním volbám. Konat se budou 17. června, do té doby zemi povede přechodná vláda.

Nejistota vyvolala v Řecku další vlnu paniky.

Jen během pondělí vybrali tamní obyvatelé z bank na 700 milionů eur (v přepočtu 18 miliard korun), čímž jim přidělali nemalé starosti, napsal The Wall Street Journal.

Prezident Karolos Papulias se dokonce obává, že by finanční domy nemusely nový nápor bojácných střadatelů ustát. "Jsou velmi slabé," komentoval stav bank po pondělním rozhovoru s guvernérem centrální banky Georgem Provopulosem.

Hlava státu vzápětí upozornila stranické vůdce, že se situace bankovního sektoru ještě může zhoršit.

Peníze v bezpečí

Řecko. Žebráci před centrální bankou
Řecko. Žebráci před centrální bankou | Foto: Reuters

Řekové přesunují své finance do bezpečnějších lokací už od počátku dluhové krize v roce 2009. Nejčerstvější data centrální banky ukazují, že firmy a občané mají v řeckých bankách uloženo 165 miliard eur.

Toto číslo ale neustále klesá - měsíčně totiž z účtů "odtečou" dvě až tři miliardy eur. Nejkritičtějším prozatím byl loňský říjen, kdy Řekové vybrali 6,5 miliardy eur. A banky mají stále větší problém s plněním svých závazků.

S klesajícím objemem vkladů tak roste závislost Řecka na pomoci Evropské centrální banky (ECB). Jen během ledna si musely tamní banky půjčit 73 miliard eur, dalších 54 miliard na jejich účty putovalo z rezervních fondů ECB.

Jinde zatím klid

To vše v době, kdy představitelé eurozóny varují řecké politiky, že pokud nepřijmou potřebná úsporná opatření, zavřou jim přístup k rezervním fondům.

Situace na Peloponéském poloostrově ukazuje, jak moc musejí banky spoléhat na vrtkavou důvěru svých klientů, píše WSJ. V dalších problémových zemích naštěstí obdobným potížím s likviditou nečelí.

Například v Portugalsku, dalším potenciálním adeptovi na odchod z Evropské měnové unie, během loňska vzrostl objem vkladů o 11,6 miliardy eur.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Trump sníží stavy amerických vojáků v Německu, stáhne se jich téměř deset tisíc

Prezident Spojených států Donald Trump nařídil stáhnout z Německa 9500 ze stávajících 34 500 amerických vojáků. S odvoláním na nejmenované americké vládní činitele to napsal deník The Wall Street Journal, podle kterého vojáci odejdou do září. Agentura Reuters tvrdí, že část vojáků bude přemístěna do Polska a dalších spojeneckých zemí, zbytek se vrátí do vlasti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy