Řekové přiznali, že závazkům nedostojí. Akcie letí dolů

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 10. 2011 23:18
Letošní schodek řeckého rozpočtu nebude požadovaných 7,6 %, ale 8,5 % HDP. Možná víc
Je to zlé, ale může to být ještě horší, vysvětluje řecký ministr financí Evangelos Venizelos.
Je to zlé, ale může to být ještě horší, vysvětluje řecký ministr financí Evangelos Venizelos. | Foto: Reuters

Atény - Řecko oznámilo, že nedokáže splnit svůj závazek snížit schodek letošního rozpočtu z loňských 10,5 % na 7,6 % hrubého domácího produktu (HDP).

Návrh státního rozpočtu na příští rok sice počítá s nižším deficitem ve výši 8,5 procenta HDP, ale přesto porušuje podmínky Evropské unie i Mezinárodního měnového fondu, které helénskou republiku vysokými půjčkami chrání před bankrotem.

Ceny akcií na světových burzách na špatnou zprávu řeckého ministerstva financí reagovaly prudkým poklesem.

Londýnská burza se propadla o 2,5 procenta, trh ve Frankfurt o 3,5 a Hongkong dokonce o 5 procent. Protinožci hlásí propad 2,7 procenta.

Kritik Klaus

Kvůli nejistému osudu Řecka rovněž poklesla důvěra ve společnou evropskou měnu. Euro se ocitlo na osmiměsíčním minimu - prodává se za 1,33 dolaru.

To vše přichází v době, kdy jsou v Aténách na inspekční cestě delegace Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské unie a Evropské centrální banky.

Náměstek řeckého ministra financí Pantelis Oikonomou sdělil, že se Řecko s inspektory již v zásadě dohodlo, agentura Reuters ale uvedla, že jednání jsou stále daleko od konce.

Na základě jejich zprávy by se měly Brusel a MMF rozhodnout, zda Řecku znovu pomohou. Jedno je jisté, pokud to neudělají, Řecko zbankrotuje.

Tzv. Trojka by tedy měla vyjednat nové podmínky, za kterých Řecko obdrží další finanční injekci. K záchraně teď Atény potřebují nejméně dalších osm miliard eur, a to velmi rychle. Pokud je nedostanou, státní pokladna vyschne už příští měsíc.

Případný bankrot by ohrozil nejen eurozónu, ale znamenal by problém i pro celou sedmadvacítku, potažmo světovou ekonomiku. Ekonomové se obávají, že by mohl odstartovat další hospodářskou krizi.

Do Řecka a jednotné měny se pustil i známý kritik Unie Václav Klaus. Podle něj současné problémy ukázaly, že eurozóna byla od počátku chybný projekt. Zároveň vyzval k "nekompromisnímu a důslednému" řešení situace kolem Řecka, které je v hluboké dluhové krizi a táhne eurozónu do ekonomických problémů.

"I jako nečlenové eurozóny pozorujeme s velkou obavou její problémy, které byly dávno zřejmé a v podstatě nevyhnutelné, protože to byl od počátku chybný projekt," řekl v Brně.

Řečtí ministři bojují na dvou frontách

Řecká vláda je nyní ve složité situaci. Obrovské zadlužení Řecka a podmínečné půjčky EU a MMF ji tlačí do drastických úsporných opatření, což se ale pochopitelně nelíbí tamním obyvatelům, kteří už měsíce pořádají masové demonstrace a stávky

Další negativní reakce zřejmě vyvolá záměr kabinetu přesunout do konce letošního roku 30 tisíc státních zaměstnanců do "pracovních rezerv". Pro oněch 30 tisíc lidí to znamená, že přijdou o část platu, a pokud je stát nebude rok potřebovat, budou propuštěni.

Nikde navíc není psáno, že schodek za rok 2011 nakonec nebude vyšší než avizovaných 8,5 procenta.

"Do konce roku nám zbývají ještě tři kritické měsíce a plánovaného deficitu dosáhneme jen tehdy, pokud se bude stát i veřejnost  podle toho chovat," stojí v prohlášení řeckého ministerstva financí.

Resort zároveň zveřejnil odhad pro příští rok. Ani v roce 2012 ale Atény nepočítají s tím, že by se jim podařilo snížit schodek na požadovaných 6,5 procenta HDP. Jejich cílem je 6,8 procenta.

Osudu Řecka bude věnována také schůzka unijních ministrů financí, která byla na pondělí svolána do Lucemburku. 

 

Právě se děje

Další zprávy