Nakazili se HIV pro peníze? Důkazy nemáme, říká WHO

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 11. 2013 15:10
V Řecku přibývá zoufalých lidí, kteří si nenávratně ničí zdraví kvůli finanční pomoci
Testování vzorku HIV/AIDS
Testování vzorku HIV/AIDS | Foto: Reuters

Atény - Světová zdravotnická organizace (WHO) odmítla úterní zprávu, podle níž v Řecku přibývá lidí, kteří se kvůli své zoufalé ekonomické situaci dobrovolně nakazili virem HIV, aby získali nárok na měsíční pomoc ve výši odpovídající 19 000 korunám.

Informaci původně přinesla zpravodajská stanice Al-Džazíra s odvoláním na zprávu Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle WHO však došlo ke špatné interpretaci dat o strmém nárůstu počtu nakažených HIV o 52 procent v roce 2011.

Polovinu z nových případů sice představují drogově závislí, z nichž někteří jsou podle některých ústních svědectví motivovaní ziskem finanční pomoci, WHO však nemá žádné hmatatelné důkazy o případech dobrovolného nakažení. "Při zpracování podkladů pro zprávu došlo k chybě, za kterou se omlouváme," řekl mluvčí organizace.

WHO si zprávu nechala vypracovat v evropských zemích, z nichž mnohé zápasí s dlouhodobě špatnou ekonomikou. V Řecku, které je jednou z nich, se údajně objevuje dobrovolná infikace virem HIV a výrazně stoupl počet sebevražd, podle zatím neoficiálních dat z let 2010 a 2011 v řádu desítek procent.

"Nepříznivé trendy v Řecku mohou být varováním pro ostatní země, které rovněž provádějí přísnou fiskální politiku, včetně Španělska, Irska a Itálie. Je třeba najít způsob, jak pomoci vládám s omezenými finančními prostředky situaci zlepšit, aniž by to ohrožovalo potřebné investice do zdravotnictví," uvádí zpráva.

Řecká ekonomika se nezlepšuje navzdory přísným opatřením, která vyvolávají velké protesty veřejnosti. Míra nezaměstnanosti tam dosahuje 27 procent, zdvojnásobil se počet vražd a loupeží. Reakcí na ekonomické problémy je podle zprávy zřejmě také nárůst prostituce.

Řecko je od roku 2010 závislé na záchranném programu Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Vláda musí plnit rozpočtové cíle a je nucena k úsporným opatřením, která vyvolávají všeobecné rozhořčení.

Ministerstvo financí počítá s tím, že příští rok se ekonomika vymaní z šestiletého propadu a vykáže růst o 0,6 procenta. Šestiletá recese snížila výkon ekonomiky asi o čtvrtinu.

 

Právě se děje

Další zprávy