Řekové potrestali Tsiprase, neplnil své sliby, píší média o volbách

ČTK ČTK
8. 7. 2019 10:52
Řecký premiér Alexis Tsipras nedokázal splnit sliby, které dal před více než čtyřmi lety voličům jako radikální levicový lídr hnutí SYRIZA, píší některé evropské deníky v reakci na nedělní parlamentní volby v Řecku. Ty vyhrála opoziční Nová demokracie.
Alexis Tsipras během voleb v Řecku.
Alexis Tsipras během voleb v Řecku. | Foto: Reuters

Tsiprasovi se nepodařilo zlepšit sociální postavení Řeků po úsporných programech, které měly vyvést zemi z krize. Vaz mu srazila i dohoda s Makedonií o názvu této sousední země, kterou odmítá velká část Řeků. Podle deníku Financial Times bude ale zřejmě spokojena Evropská unie, neboť Řecko se vrátilo od antisystémové strany k politickému mainstreamu.

"V Řecku skončila čtyřletá romance radikální levice," komentoval nedělní volební výsledek server EUobserver. Podle něj lídr opoziční strany pravého středu Kyriakos Mitsotakis vyhrál mimo jiné slibem, že sníží daně a sníží nezaměstnanost, což se Tsiprasovi nepodařilo.

"Řekové už mají plné zuby vysokých daní, slabého (ekonomického) růstu a vysoké nezaměstnanosti," řekl deníku The Financial Times profesor Aris Hatzis z aténské univerzity.

Podle listu ale čeká Mitsotakise v novém úřadu hodně práce. "Nikdo neví, nač státní rozpočet přijde jeho záměr snížit daně, možná doufá, že přesvědčí EU k toleranci ohledně fiskálních pravidel eurozóny."

Deník Financial Times ale také připomněl, že Tsipras byl sice "poražen", nikoli však drtivě. "Není mnoho opozičních stran v Evropě, které by z vlády odešly s 32procentní podporou voličů," napsal list.

Také podle analytika BBC Marka Lowena nemusí mít Tsipras ještě své dny sečteny. "Restrukturalizuje se v opozici a bude čekat za scénou, aby využil jakéhokoli přešlapu nového řeckého lídra," míní Lowen.

Tsipras sliboval v roce 2015 skoncovat s úspornými opatřeními, která žádali mezinárodní věřitelé. "Pod tlakem EU a kontroly věřitelů a pod hrozbou grexitu (řeckého odchodu) z eurozóny musel udělat ponižující obrat a podepsal třetí balík pomoci vyžadující další úsporná opatření," uvedl Lowen.

Podle španělského deníku La Vanguardia je porážka strany SYRIZA dalším důkazem klesající přízně voličů vůči antisystémovým stranám v Evropě, což ukázaly už volby do Evropského parlamentu koncem května. Po nich Evropská sjednocená levice v europarlamentu oslabila. Voliči jsou podle španělského deníku rozčarovaní z toho, že se radikální levici nepodařilo reformovat státní struktury a přinést sociální spravedlnost po ekonomické krizi.

Španělský deník El País připomněl, že konzervativní strana Nová demokracie získá poprvé od roku 2009 absolutní většinu v řeckém parlamentu. Přitom jde o stejnou stranu, kterou v roce 2015 voliči potrestali za úsporná opatření, napsal dnes deník El País.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy