Tsiprasovi se nepodařilo zlepšit sociální postavení Řeků po úsporných programech, které měly vyvést zemi z krize. Vaz mu srazila i dohoda s Makedonií o názvu této sousední země, kterou odmítá velká část Řeků. Podle deníku Financial Times bude ale zřejmě spokojena Evropská unie, neboť Řecko se vrátilo od antisystémové strany k politickému mainstreamu.
"V Řecku skončila čtyřletá romance radikální levice," komentoval nedělní volební výsledek server EUobserver. Podle něj lídr opoziční strany pravého středu Kyriakos Mitsotakis vyhrál mimo jiné slibem, že sníží daně a sníží nezaměstnanost, což se Tsiprasovi nepodařilo.
"Řekové už mají plné zuby vysokých daní, slabého (ekonomického) růstu a vysoké nezaměstnanosti," řekl deníku The Financial Times profesor Aris Hatzis z aténské univerzity.
Podle listu ale čeká Mitsotakise v novém úřadu hodně práce. "Nikdo neví, nač státní rozpočet přijde jeho záměr snížit daně, možná doufá, že přesvědčí EU k toleranci ohledně fiskálních pravidel eurozóny."
Deník Financial Times ale také připomněl, že Tsipras byl sice "poražen", nikoli však drtivě. "Není mnoho opozičních stran v Evropě, které by z vlády odešly s 32procentní podporou voličů," napsal list.
Také podle analytika BBC Marka Lowena nemusí mít Tsipras ještě své dny sečteny. "Restrukturalizuje se v opozici a bude čekat za scénou, aby využil jakéhokoli přešlapu nového řeckého lídra," míní Lowen.
Tsipras sliboval v roce 2015 skoncovat s úspornými opatřeními, která žádali mezinárodní věřitelé. "Pod tlakem EU a kontroly věřitelů a pod hrozbou grexitu (řeckého odchodu) z eurozóny musel udělat ponižující obrat a podepsal třetí balík pomoci vyžadující další úsporná opatření," uvedl Lowen.
Podle španělského deníku La Vanguardia je porážka strany SYRIZA dalším důkazem klesající přízně voličů vůči antisystémovým stranám v Evropě, což ukázaly už volby do Evropského parlamentu koncem května. Po nich Evropská sjednocená levice v europarlamentu oslabila. Voliči jsou podle španělského deníku rozčarovaní z toho, že se radikální levici nepodařilo reformovat státní struktury a přinést sociální spravedlnost po ekonomické krizi.
Španělský deník El País připomněl, že konzervativní strana Nová demokracie získá poprvé od roku 2009 absolutní většinu v řeckém parlamentu. Přitom jde o stejnou stranu, kterou v roce 2015 voliči potrestali za úsporná opatření, napsal dnes deník El País.