Řekové letos dluží státu 54 miliard eur

Radim Klekner Radim Klekner
17. 12. 2012 21:45
Ze země i nadále utíkají do zahraničí desítky miliard eur
Řecko dostalo další pomoc od EU a může si trochu vydechnout.
Řecko dostalo další pomoc od EU a může si trochu vydechnout. | Foto: Reuters

Atény - Řecko získalo od Evropské unie další tranši z úvěru v hodnotě 34 miliard eur a pro nejbližší měsíce je zachráněno.

Premiér Antonis Samaras vzhledem k neustále se snižujícím úrokům z řeckých dluhopisů dokonce hovoří o tom, že země má nejhorší za sebou. Bohatí Řekové ale i nadále vybírají své peníze z bank a ukládají je raději v zahraničí.

A aby unikli pátrání po nezdaněných miliardách, které se dostaly do hledáčku kontrolorů berního úřadu, nakupují v západní Evropě, především v Německu, ve velkém reality.

V Berlíně tím společně s movitými Španěly, ale také Poláky dokonce přispěli k tomu, že zde začaly růst ceny nemovitostí i nájmy. V případě nových smluv za posledních pět let až o jednu pětinu.

"Řekové kupují jen od soukromníků," stojí v oznámení, které podle deníku Spiegel on-line nechal v místním tisku umístit jeden realitní makléř. Ten zaručuje "diskrétní vyřízení" celého obchodu. Zájem mají řečtí milionáři, po dlouhá léta neplatící daně, o pozemky, domy i byty. A co je přitom důležité, velmi často platí v hotovosti.

Experti na reality uvádějí, že až jedna třetina všech prodaných nemovitostí ve velkých městech ve Spolkové republice přešla za poslední rok do rukou majitelů pocházejících ze zahraničí. Nezřídka se jedná o investory ze zemí stižených finanční krizí, jako je Řecko, Španělsko, Itálie či Portugalsko.

Daňové úniky za třicet miliard eur

Řečtí daňoví kontroloři tvrdí, že v posledních dvou letech unikly ze země obrovské částky. Jejich suma činí desítky miliard eur ročně.

Premiér Samaras je přesvědčen, že to nejhorší má země za sebou.
Premiér Samaras je přesvědčen, že to nejhorší má země za sebou. | Foto: Reuters

Konzervativní odhad celkové sumy daňových úniků se pohybuje na hranici třiceti miliard eur. Z řadových občanů stát daně vytáhne, bohatí Řekové se ale povinnosti platit státu daňové odvody i nadále dokážou vyhnout.

Někdejší předseda představenstva jedné velké německé banky, který si nepřál být uveden jménem, v rozhovoru s Aktuálně.cz přiznal, že se mu řečtí rejdaři, s nimiž měl možnost mluvit, opakovaně chlubili tím, že "nikdy neplatili daně".

Řecké ministerstvo financí začalo již před rokem publikovat jména neplatičů daní s cílem přimět je, aby dlužné částky pod hrozbou pokuty splatili, celá akce ale přinesla mnohem menší finanční efekt, než jaký si od něj vláda slibovala. 

Klesající HDP

Podle eurokomisaře pro otázky společné měny Olliho Rehna citovaného deníkem Ekathimerini se kontrolorům ministerstva financí podařilo letos uskutečnit jen necelou třetinu plánovaných daňových auditů u "velkých a středně velkých" hříšníků, od kterých úředníci očekávali doplatky ve výši dvou miliard eur.

Namísto toho vybrali na nezaplacených daních jen jednu miliardu. Celkově dluží Řekové státu na daních a dalších poplatcích a odvodech včetně plateb sociálního a zdravotního pojištění za letošní rok 54 miliard eur.

To je vzhledem k tomu, že hrubý domácí produkt země mezitím poklesl na přibližně 185 miliard eur a daňové příjmy státního rozpočtu činí necelých šedesát miliard, částka, kterou Řecko nebude schopno vlastními silami nahradit.

Samaras je přesto přesvědčen, že zadlužení země začne v druhé polovině příštího roku postupně klesat. Atény svůj dluh, přesahující tři sta miliard eur, počátkem měsíce snížily díky zpětnému odkupu vlastních obligací o dvacet miliard.

K další redukci zadlužení mají přispět právě ustavičně klesající úroky z dluhopisů a také odpuštěné úroky ze strany EU. V roce 2020 má tak řecký dluh činit již jen okolo 125 procent HDP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy