reklama
 
 

Řekové chtějí od Němců žádat miliardy eur za nacistickou okupaci

17. 4. 2019 23:13
Řecký parlament ve středu odhlasoval spuštění diplomatické kampaně za to, aby Berlín Aténám zaplatil miliardy eur za škody způsobené nacistickou okupací. Informovala o tom agentura Reuters. Parlamentní komise v roce 2016 újmu vyčíslila na 300 miliard eur (asi 7,7 bilionu Kč). Schválený návrh, který podpořila vládní koalice i opozice, konkrétní sumu neobsahuje. Berlín považuje záležitost za uzavřenou.

Návrh, který se objevil před parlamentními volbami v říjnu, vládu vyzývá, ať "podnikne veškeré zákonné a diplomatické kroky k tomu, aby požadavky Řecka naplnila". "Domáhání se (reparací) je naší historickou a morální povinností," řekl dnes na závěr dvanáctihodinové debaty před hlasováním premiér Alexis Tsipras. "Abychom dosáhli lepší budoucnosti, musíme uzavřít otevřené záležitosti a Německo musí udělat to samé," dodal. Atény budou podle něj o reparacích s Berlínem diplomaticky jednat.

Německo se v minulosti za zločiny z období nacismu omluvilo, ale o reparacích znovu jednat nechce. V roce 1960 zaplatila tehdejší Spolková republika Německo Řecku 115 milionů německých marek jako reparaci za válečné utrpení, uvedla Reuters.

"Otázka německých reparací byla z právního i politického hlediska už definitivně vyřešena," řekl dnes mluvčí německé vlády Steffen Seibert. "Své historické odpovědnosti - a to nám můžete, myslím, věřit - jsme si vědomi," dodal.

Německý wehrmacht okupoval Řecko v letech 1941 až 1944. Kolem tisíce vesnic bylo srovnáno se zemí, desítky tisíc lidí zabily německé síly ve snaze rozdrtit hnutí odporu.

Německo pokořenou zemi donutilo také poskytnout mu bezúročně takzvanou "okupační půjčku", z níž hitlerovská říše financovala vojenské tažení v severní Africe. V Řecku následovala nezvladatelná inflace a tisíce lidí zemřely hlady, připomněla Reuters.

autor: ČTK | 17. 4. 2019 23:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama