Ve Španělsku v sobotu naměřili rekordní teplotu 47,4 stupně Celsia

ČTK ČTK
15. 8. 2021 16:37
Na jihu Španělska ve městě Montoro v sobotu naměřili rekordní teplotu 47,4 stupně Celsia. Padl tak rekord ze 13. července 2017 naměřený na stejném místě v provincii Córdoba. Střední a západní Středomoří sužuje vlna veder, která by měla pokračovat do začátku příštího týdne.
Foto: Reuters

Krátce poté naměřili 46,9 stupně na córdobském letišti. Nad 45 stupňů Celsia v neděli teplota vystoupila v několika španělských regionech.

Teploty, které výrazně překračují obvyklé hodnoty pro toto roční období, má podle meteorologů na svědomí příliv velmi horkého vzduchu ze severní Afriky v kombinaci se silným slunečním zářením. V letech 2011 až 2020 zaznamenalo Španělsko dvakrát tolik vln veder než v každém z předchozích třech desetiletí, upozorňuje AFP.

Vědci považují opakované vlny horka za nepopiratelný důsledek globálního oteplování. Domnívají se, že se budou násobit, prodlužovat a zesilovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy