Rekordní počet vražd. Útoky nožem děsí Londýn, ztrácíme nad městem kontrolu, varuje exšéf policistů

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
11. 4. 2018 6:20
V Londýně došlo za poslední tři měsíce k více než 50 vraždám. V 35 případech útočník zabíjel nožem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Začíná být Londýn nebezpečnější než New York? V britské metropoli došlo od začátku roku už k více než 50 vraždám. Jen během minulého týdne byli ve městě zastřeleni dva teenageři, další - podezřelý z vloupání - zemřel na následky poranění nožem.

Minulý čtvrtek neznámí pachatelé v jediný den během pěti incidentů pobodali sedm lidí.

Na začátku dubna vydaly nedělní The Times alarmující zprávu: Londýn letos co do počtu vražd předčil i New York. V únoru newyorská policie vyšetřovala 11 násilných smrtí, zatímco ta londýnská 15. V březnu pak bylo v New Yorku zavražděno jednadvacet lidí, v britské metropoli dvaadvacet.

Tady ale šokující dopad informace končí. Z dlouhodobějšího hlediska tato statistika neznamená, že by Londýn byl skutečně nebezpečnější místo k životu. Rozhodně na tom není hůř než například New York v 90. letech minulého století. Tehdy bylo ročně zavražděno v průměru až 2000 lidí. Vedle toho Londýn se co do počtu vražd dostal na vrchol v roce 2003, kdy násilnou smrtí zemřelo 204 lidí.

Násilí ale v hlavním městě Spojeného království v posledních letech roste. A jsou do něj podle britských médií zapojeni převážně mladí lidé z etnických menšin.

Nechte nože alespoň kuchařům

V současné době londýnská metropolitní policie vyšetřuje 55 vražd, ke kterým došlo od začátku letošního roku. Starosta Londýna Sadiq Khan vidí příčinu ve snižování výdajů na bezpečnost a policejní dohled ve městě. "Je to národní problém, který potřebuje národní řešení," nechal se slyšet s tím, že se obrátil na premiérku Theresu Mayovou.

Zajímavé je, že minimálně v 35 případech byl vražednou zbraní nůž. Tento fakt zaujal starostu Khana natolik, že se rozhodl proti této zbrani zakročit.

"Neexistuje žádné ospravedlnění: nikdy není důvod mít u sebe nůž," napsal na Twitteru. "Každý, kdo tak učiní, bude zadržen a pocítí sílu zákona." Starosta Londýna už loni vydal novou strategii v boji proti kriminalitě a bodným zbraním.

Odpovědi na sociální síti na sebe nenechaly dlouho čekat. Ozvali se například kuchaři, jejichž každodenní práce se bez nožů neobejde.

Gangy místo sportovních klubů

Příčinu ve snižování výdajů na policejní dohled ve městě spatřuje také někdejší šéf policistů v londýnském Tottenhamu Victor Olisa. Ten přímo obvinil Scotland Yard z toho, že ztratil nad londýnskými ulicemi kontrolu. 

"Lidem, se kterými jsem mluvil, se zdá, že policie ztratila kontrolu nad veřejnými prostory a ulicemi. Říkají, že už policii nevídají," prohlásil podle Guardianu s tím, že se obává, že se situace ještě zhorší. "To ticho vyšších důstojníků metropolitní policie je ohlušující," nešetří kritikou.

Právě Guardian vysvětluje, jak politika úsporných opatření způsobila úpadek sociálních struktur nutných k socializaci mladých lidí a začal klesat vliv institucí, jako je církev nebo třeba sportovní kluby pro mladé. Ty nahradily pouliční gangy, které dávají mladým lidem pocit, že někam patří, a možnost, jak využít volný čas.

"Je obtížné vypořádat se s příčinami násilí bez toho, abychom se zabývali důležitými společenskými otázkami týkajícími se příležitostí pro mladé lidi," vysvětlil Roger Grimshaw, ředitel Centra pro výzkum kriminality v Londýně.

Video: V londýnském metru vybuchla bílá nádoba

V londýnském metru vybuchla bílá nádoba. Teroristický útok zachytili svědci na mobily | Video: instagram/poppybell, Reuters, twitter/EdzJohnson, instagram/justinwolfe9, instagram/jadeseablue, instagram/samsaintjones
 

Právě se děje

Další zprávy