Rekonstrukce: Záchranu vězňů IS před popravou umožnily komandu nálety. Odřízly islamisty od posil

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 23. 10. 2015 15:55
Američané společně s Kurdy zachránili ve čtvrtek 70 rukojmích. Všichni muži, zadržovaní Islámským státem, měli být v pátek po první ranní modlitbě popraveni. Dokonce už pro ně byl vykopán hrob. Šlo vesměs o irácké Araby: vojáky irácké armády, místní lid a také členy Islámského státu, obviněné ze špionáže nebo zrady. Spekuluje se o tom, že mezi nimi byli i lidé, kteří mají cenné informace o situaci na území, ovládaném Islámským státem. Proto bylo důležité je zachránit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Irbíl - Příslušníci amerických speciálních sil Delta Force měli ve čtvrtek při pozemním útoku na věznici Islámského státu (IS) v irácké Havídži původně jen krýt záda kurdským bojovníkům, takzvaným pešmergům.

Ti se ale dostali za zdmi areálu do těžké přestřelky s džihádisty, a tak Američané museli zasáhnout.

Bitva trvala podle zdrojů z Pentagonu dvě hodiny. Výsledkem je šest zajatých bojovníků IS, dalších dvacet ozbrojenců mrtvých a sedmdesát zachráněných rukojmích.

Ale také jeden mrtvý americký voják. Joshuu Wheelera s těžkými zraněními vrtulníkem dopravili do nemocnice v Irbílu (metropoli iráckého Kurdistánu), kde zemřel.

Během bitvy také podle svědectví americké bojové vrtulníky mohutně bombardovaly oblast v okolí věznice, aby zamezily příjezdu posil pro islamisty. V závěru akce letadla a helikoptéry budovu bombami srovnaly se zemí.

Všichni muži, zadržovaní v budově Islámským státem, měli být v pátek po první ranní modlitbě popraveni. Už byl pro ně vykopán hrob. Byli to vesměs iráčtí Arabové: vojáci irácké armády, místní lidé a také členové Islámského státu, obvinění ze špionáže nebo zrady.

Proč kvůli nim američtí vojáci riskovali své životy? Spekuluje se o tom, že mezi zajatci byli lidé, kteří mají cenné informace o situaci na území ovládaném Islámským státem.

Mluvčí ministerstva obrany Peter Cook potvrdil, že mezi osvobozenými nebyl žádný americký občan. Pouze Iráčané.

Akce se zúčastnily desítky vojáků USA, uvedl nejmenovaný činitel z Washingtonu pro agenturu Reuters.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Upozornil, že se jednalo o výjimečnou událost a neznamená to, že americká armáda mění taktiku a bude na islamisty útočit více po zemi.

Čtvrteční operace je druhou svého druhu. V květnu přepadlo americké komando na východě Sýrie dům, ve kterém bydlel Tunisan Abú Sajjáf, člen nejužšího vedení IS. Měl na starosti finance a obchodování s ropou, která je pro organizaci jedním z hlavních zdrojů peněz.

Američané Tunisana zastřelili a zajali jeho manželku.

Do Havídži americké jednotky vstoupily za dramatických okolností už na podzim v roce 2003. Několik měsíců poté, co svrhly režim Saddáma Husajna.

Město uzavřely a celý den prohledávali poté, co obdrželi informaci, že se tam nachází Saddámova pravá ruka a bývalý viceprezident Izzát Ibrahím Dúrí. Nenašli ho však.

 

Právě se děje

Další zprávy