Rekonstrukce krveprolití: V Dallasu zabíjel dosud netrestaný americký voják

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2016 23:41
Střelec se ukryl ve druhém patře krytého parkoviště. Odmítl se vzdát a řekl, že chce zabíjet "bílé lidi". Policie k němu poslala robota s bombou, kterou na dálku odpálila. Muže identifikovala jako pětadvacetiletého Micaha Johnsona.
Zásah policie v Dallasu
Zásah policie v Dallasu | Foto: ČTK

Dallas – Poklidný protest proti policejnímu násilí, na který přišlo i mnoho rodičů s dětmi, se změnil v násilí proti policistům ve tři čtvrtě na devět večer místního času. Dorazilo na osm stovek lidí.

Z výškových budov v centru najednou začali pálit odstřelovači. Ne naslepo do shromážděného davu. Mířili na policisty v uniformách na křižovatce ulic Market Street a Main Street.

Na místě zemřeli čtyři z nich, o pět hodin později pátý. Sedm dalších policistů snajpři zranili, postřeleni byli také dva civilisté.

"Někteří byli střeleni do zad,“ potvrdil šéf dallaské policie David Brown. Střelci byli zřejmě dva.

Brent Thompson, jeden ze zastřelených policistů v Dallasu
Brent Thompson, jeden ze zastřelených policistů v Dallasu | Foto: Reuters

Třiatřicetiletý Marcus Carter uvedl pro Dallas Morning News, že ho zasáhl do tváře kousek chodníku, odštípnutý po zásahu kulkou. V panice podle něj utíkali i někteří policisté - směrem k nádraží West End Station.

"Doběhli jsme na nádraží, kde se zrovna lidé chystali vystupovat z vlaku. Křičel jsem na ně, ať tam zůstanou," uvedl.

Lidé se dali na útěk, nad nimi stále létaly kulky. "Myslel jsem si, že někdo s autem najíždí do lidí, tak jsem se snažil co nejrychleji dostat ze silnice. Pak jsem slyšel křik. 'Je tu střelec! Je tu střelec,'" řekl novinářům Devante Odom, který se zúčastnil demonstrace.

Duchovní Jeff Hood šel v čele shromáždění. Televizi CBS řekl, že viděl před sebou padnout po výstřelech dva policisty. "Křičel jsem na všechny, aby utíkali, že je tady střelec," uvedl.

Sharay Santora, jeden z účastníků demonstrace, řekl reportérům listu Dallas Morning Star, že po prvních výstřelech byla pauza. Pak se ozvala střelba znovu.

Policie okamžitě vyzvala všechny, aby opustili centrum města. Lidé se schovávali v domech, velký dav se ukryl v hotelu Omni. Do centra přestala jezdit hromadná doprava.

Zátah na pachatele vyústil v několik zatčení, jeden z podezřelých byl později propuštěn na svobodu.

Jednoho útočníka policisté obklíčili ve druhém patře krytého parkoviště, odkud se ozývala střelba více než čtyřicet minut.

Podle Browna střelec tvrdil, že chce zabít a zranit další policisty. "Řekl, že chce zabíjet bílé lidi, hlavně bílé policisty" uvedl policejní šéf.

Odmítl se vzdát a hrozil, že na různých místech v centru Dallasu uložil bomby, které explodují. Pyrotechnici ale po několika hodinách pátrání žádné nenašli.

Po šesti hodinách od začátku palby střelec zemřel. Policisté k němu v garáži po neúspěšném vyjednávání poslali robota s bombou a na dálku ho odpálili. Policie v Dallasu tak zřejmě jako první v USA použila robota k usmrcení pachatele. První zprávy médií tvrdily, že se útočník zastřelil, to ale policie popřela.

"Neviděli jsme žádné jiné řešení, než použít robota s náloží," řekl šéf dallaské policie David Brown s tím, že jakýkoli jiný postup by vystavil zasahující policisty nebezpečí.

Přesný počet podezřelých Brown uvést odmítl. Není tak jasné, zda zabitý střelec byl jediným pachatelem, jak sám tvrdil. Zpočátku se hovořilo přinejmenším o dvou odstřelovačích, později média informovala o nejméně jednom útočníkovi. "Najdeme vás a přivedeme k odpovědnosti," obrátil se policejní šéf k možným komplicům zabitého střelce.

Johnson sloužil v Afghánistánu, má čistý rejstřík

Muže identifikovali jako pětadvacetiletého Micaha Johnsona. Žil v oblasti Dallasu, neměl vazby na žádné teroristické hnutí a neměl ani záznam v trestním rejstříku.

Podle AP policisté skončili domovní prohlídku v útočníkově bytě, odkud odnesli několik tašek s důkazním materiálem. Americká armáda uvedla, že Johnson šest let do loňského dubna sloužil v armádě a dosáhl hodnosti vojína první třídy (četař v české armádě), umístěn byl u ženijní brigády v Texasu. Od listopadu 2013 do července 2014 byl nasazen v Afghánistánu.

V závěru tiskové konference Brown i starosta Dallasu Mike Rawlings vyzvali veřejnost ke spolupráci a k vyjádření podpory policii. "Potřebujeme vaši podporu, abychom vás mohli chránit před těmi, kteří jsou zodpovědní za tyto tragické události," uvedl Brown.

Zatím neznáme všechna fakta, ale útok v Dallasu byl "brutální, chladnokrevně naplánovaný a opovrženíhodný", řekl Barack Obama, který se ve Varšavě účastní summitu NATO. Čin odsoudili i předpokládaní prezidentští kandidáti republikán Donald Trump a demokratka Hillary Clintonová.

Kousek od místa, kde zastřelili Kennedyho

Dallas zažívá takovou pozornost médií kvůli střelbě poprvé od 22. listopadu 1963, kdy tady Lee Harvey Oswald zastřelil prezidenta Johna F. Kennedyho. Křižovatka, kde se střílelo ve čtvrtek večer, není od místa atentátu daleko.

Pro americkou policii jde o nejhorší den od teroristických útoků 11. září, kdy zemřelo 72 policistů.

"Naše nejhorší noční můra se stala skutečností," řekl po střelbě v Dallasu texaský guvernér Mike Rawlings.

O motivu činu zatím není známo nic. Může jít o pomstu za smrt dvou černochů z rukou policie tento týden v St. Paul v Minnesotě a v Baton Rouge v Louisianě.

Dallas není jediný

Po masakru v Dallasu policie v pátek ohlásila dva případy střelby na policisty ve státě Georgia - jeden na předměstí Atlanty a druhý na jihu ve Valdostě. Informace o zraněných prozatím nejsou. Ve čtvrtek ve státě Tennessee, několik hodin před událostí v Dallasu, zastřelil černošský útočník jednoho člověka a další čtyři včetně policisty zranil. Vyšetřovatelům řekl, že byl rozrušený z případů policejní zlovůle proti černochům.

Případ střelby na policistu hlásí také z Missouri. Útočník ho postřelil během dopravní kontroly. Na svém webu o tom informoval deník New York Daily News. Střelce policie krátce po činu zadržela. Motiv znám není.

Případ se stal v Ballwinu na předměstí St. Louis. Policista zastavil rychle jedoucí vůz a řidiči udělil pokutu. Když se vracel zpět ke hlídkovému vozu, útočník vystoupil, na policistu vystřelil a utekl. Policista utrpěl střelné poranění krku a byl v kritickém stavu převezen do nemocnice.

Po masakru v Dallasu, kde ve čtvrtek útočník zabil pět policistů, dnes policie ohlásila dva případy střelby na policisty ve státě Georgia - jeden na předměstí Atlanty a druhý na jihu ve Valdostě. Zraněn nebyl nikdo.

Policie v Clevelandu, kde bude na konci měsíce prezidentský nominační sjezd Republikánské strany, ohlásila, že v souvislosti s Dallasem zpřísňuje bezpečnostní opatření.

Podle listu Washington Post letos policie v USA zastřelila při zásazích 506 osob, z toho 123 černé pleti.

Pět mrtvých a devět zraněných. Zpočátku poklidná demonstrace proti policejnímu násilí na černoších se v americkém Dallasu změnila v krveprolití. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy