Rekonstrukce vraždy Kuciaka: střelec dlouho čekal v úkrytu, pokyny dostal v telefonu

Martin Novák Martin Novák
10. 10. 2018 11:27
Slovenská média publikovala některé pasáže z usnesení o vzetí do vazby podezřelých z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.
Autentické video ze zásahu slovenské policie vůči obviněným osobám z vraždy Kuciaka | Video: Polícia Slovenskej republiky

BratislavaVrazi slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové si byli před činem sedmkrát prohlédnout dům ve vesnici Velká Mača, kde reportér bydlel. Střídali přitom automobily. Používali vozy značky Peugeot nebo Škoda.

Vyplývá to z usnesení o vzetí do vazby lidí, kteří jsou podezřelí ze spáchání dvojnásobné vraždy. Na základě informačního zákona si toto usnesení vyžádal a následně zveřejnil server Aktuality.sk, kde Kuciak do své smrti pracoval.

Ve vazbě jsou Tomáš Szabó, Miroslav Marček, Zoltán Andruskó a Alena Zsuzsová. Podezřelým z provedení vraždy je Szabó, Marček řídil auto na místo činu.

Do Velké Mači přijela dvojice vozem 21. února v 18:28. Marček Szabóa vysadil na kraji vesnice. Szabó šel ke Kuciakovu domu a čekal v úkrytu před budovou. Střílel přesně ve 20:21. K fotbalovému hřišti doběhl ve 20:25 a nastoupil do auta.

Společně odjeli do Komárna za Andruskóem.

Peníze navíc

Zsuzsová měla za vraždu zaplatit padesát tisíc eur Andruskóovi, který kontaktoval pachatele.

Informace o Kuciakovi a jeho domě dostali Szabó a Marček nahrané v mobilním telefonu. Obsahoval videa i fotografie.

Zsuzsová se podle spisu velmi zlobila kvůli tomu, že zemřela také Kuciakova snoubenka. Její vražda objednaná nebyla, podle úřadů byla jen ve špatný čas na špatném místě. Když ale po zprávách v médiích pachatelé zjistili, kdo vlastně Kuciak byl, žádali další peníze. Údajně je dostali, ale není známo, o jakou částku šlo.

Peníze inkasovali v hotovosti, v pětiseteurových bankovkách.

Dílna na úpravu zbraní

Zasahující policisté v domě Szabóa našli kukly, pouta, samopaly, tlumiče a náboje do samopalů, napsal slovenský deník Sme. Muž měl také dílnu, ve které zbraně upravoval.

Při domovní prohlídce Zsuzsové nalezli policisté 23 tisíc eur v hotovosti.

V usnesení o vzetí do vazby se píše o tlumočnici Zsuzsové pouze jako o zprostředkovatelce. Není tam však nikde jasně uvedeno, kdo si vraždu objednal nebo kdo je z tohoto činu podezřelý.

Policie zatím nepotvrdila, že objednavatelem je podnikatel Marián Kočner, o jehož aktivitách Kuciak psal a který novinářovi vyhrožoval. Kočnerovo jméno před vyšetřovateli zmínil Andruskó, který spolupracuje s vidinou nižšího trestu.

Od konce června je Kočner ve vazbě kvůli případu, ve kterém ho policie obvinila z falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,8 miliardy korun).

Kočnera zadržovali policisté ve vazbě v Bratislavě, ale po zatčení čtveřice lidí v souvislosti s vraždou Kuciaka ho převezli do přísně střežené věznice v Leopoldově.

Podívejte se na rozhovor DVTV s bývalou slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou:

Hlavní zradou našich demokracií je nedodržování principu dělby moci, míní bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy