Rekonstrukce: Takhle otrávili Skripala. Novičok byl na klice od dveří, detektivové žádají o pomoc

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
7. 6. 2018 6:48
Neznámý pachatel nachystal jed na kliku dveří až poté, co Sergeje Skripala přijela navštívit jeho dcera Julija.
Foto: Facebook

Londýn - V sobotu 3. března přiletěla Julija Skripalová za svým otcem do Velké Británie. Vstoupila do jeho domu v jihoanglickém Salisbury. Až do následujícího rána v něm zůstali.

O den později v 9:15 Sergej Skripal se svou dcerou vyšli ven, nasedli do automobilu a odjeli do centra města. O několik hodin později, přesně ve čtvrt na pět, je objevil místní policista bezvládně ležet na lavičce.

Dům Sergeje Skripala v Salisbury.
Dům Sergeje Skripala v Salisbury. | Foto: ČTK

Bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho třiatřicetiletá dcera Julija byli otráveni nervovou látkou novičok. Kde s jedem během 24 hodin, které spolu strávili, přišli do styku? Teorií bylo hned několik: v restauraci, autě. Látku mohla Julija dokonce přivézt v tašce až z Moskvy.

Britský The Guardian ale zjistil, že vyšetřovací tým Scotland Yardu a bezpečnostních složek už pracuje jen s jedinou. Jedem byla pomazaná klika od dveří Skripalova domu. A pachatel ho tam nastražil až poté, co ke Skripalovi domů přijela jeho dcera. Detektivové jsou přesvědčeni, že to nemohlo být dříve než den předtím, co oba zkolabovali na lavičce v Salisbury.

Oba i se strážníkem, který je našel, odvezla sanitka do nemocnice. Tam je okamžitě umístili na jednotku intenzivní péče a podali jim silná sedativa, aby omezili poškození mozku.

Mrtví mazlíčci a přiotrávení policisté

Mezitím vyšetřovatelé prohledali Skripalův dům. Našli v něm dvě mrtvá morčata a kočku v tak špatném stavu, že ji veterinář musel později utratit. Detektiv a strážníci, kteří do domu vstoupili, také přišli do styku s nervovou látkou a byli přiotráveni. Podle jednoho z nich, který s britskými novináři mluvil, prošli všichni po prohlídce "dekontaminačním procesem" v místní nemocnici.

V té samé, v níž Skripalovi bojovali o život. Strážníka, který se vystavil účinku nervové látky, lékaři propustili poměrně brzy. Skripal i jeho dcera zůstali v péči lékařů ještě více než měsíc.

Julija nemocnici opustila 9. dubna, její otec 18. května. Lékaři přitom do té doby vůbec nepředpokládali, že by se mohli nakonec uzdravit. Skripalovi nedávali šance na život ani poté, co propustili jeho dceru. Nakonec se to podle nich povedlo jen díky rychlému jednání a radám od expertů ze speciální laboratoře v anglickém Porton Downu, kde probíhá výzkum chemických zbraní.

Skripalová po propuštění svého otce promluvila do médií o tom, jak byla léčba bolestivá a deprimující. A že měla štěstí, že přežila.

Jaké budou mít oba trvalé následky, ale odhadnout nedokážou. "Upřímná odpověď je, že to nevíme," řekla v rozhovoru s BBC zástupkyně nemocnice Christine Blanshardová.

První stopy

Určení doby a místa otravy je pro Scotland Yard klíčové pro další pátrání po pachateli. Policie se soustřeďuje na hledání stop, které vedou ke Skripalovu domu. Hledají podezřelé osoby nebo automobily pohybující se v okolí v inkriminovanou dobu 3. března. Vyšetřovatelé vyzvali místní obyvatele, aby nahlásili jakýkoliv neobvyklý pohyb nebo zvuk, kterého si v onen den všimli.

Podle Londýna je za otravu odpovědné Rusko. Moskva veškerou odpovědnost odmítá. Britské úřady tvrdí, že k této teorii ale přispívá fakt, že byla při pokusu o vraždu Skripala využita nervově paralytická látka novičok, která byla vyvinuta na konci studené války v Sovětském svazu. 

Skripalovi příbuzní ale vyjádřili pochybnosti nad tím, že by za útokem stál skutečně Kreml. "I kdyby to tajné služby udělaly - proč tak neohrabaně? Myslím si, že tohle bylo výhodné pro nějakou třetí stranu, aby se obě země dostaly do sporů. Jednoho dne ale dostaneme odpovědi na všechny tyto otázky," řekla na konci března v rozhovoru pro BBC Skripalova neteř Viktorija, která žije v Rusku.

Sergej Skripal je bývalý důstojník ruské vojenské rozvědky, který v 90. letech minulého století a na začátku 21. století zároveň pracoval pro britskou tajnou službu. Dvojitého agenta zatkla v roce 2004 ruská Federální bezpečnostní služba (FSB), byl odsouzen za velezradu a uvězněn. O šest let později se díky vzájemné výměně agentů dostal do Spojeného království, kde se usadil.

Video: Julija Skripalová promluvila o náročné léčbě:

Skripalová natočila vzkaz: Léčba byla invazivní, bolestivá a depresivní | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 9 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 9 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy