Rekonstrukce: Masakr horolezců překonal nejhorší obavy

Martin Novák Martin Novák
25. 6. 2013 12:07
Žádná vojenská ostraha tam není, protože hora je ve vnitrozemí, říká horolezec Radek Jaroš
Členové mezinárodní horolezecké expedice Nanga Parbat 2013
Členové mezinárodní horolezecké expedice Nanga Parbat 2013 | Foto: Repro facebookové stránky expedice

Islámábád - Horolezecká komunita je otřesena masakrem pod horou Nanga Parbat, kde ozbrojenci v noci na sobotu postříleli skupinu deseti horolezců. Mezi těmi, kteří přišli o život, jsou i dva Slováci. Peter Šperka a Anton Dobeš.

Ještě nikdy v historii se nic takového nestalo. Ačkoliv terorismus je v Pákistánu běžný, tento region byl dosud považován za bezpečný.

Informací z odlehlých končin, kam nevedou silnice a do nejbližšího obydleného místa se jde minimálně dva dny, je zatím málo.

Online deník Aktuálně.cz se na základě dostupných informací pokusil alespoň přibližně zrekonstruovat, co se stalo a děje v místech se čtyřtisícovou nadmořskou výškou.

Zatím víme jen tolik, že v noci ze soboty na neděli skupina dvanácti až patnácti teroristů přepadla základní tábor pod Nanga Parbatem ve výšce 4200 metrů nad mořem. V té době tam bylo jedenáct účastníků mezinárodní expedice a s nimi jejich místní kuchař a místní průvodce.

Rakve s těly zavražděných horolezců.
Rakve s těly zavražděných horolezců. | Foto: Reuters

Útočníci, převlečení do uniforem pohraniční stráže, horolezce okradli o peníze, mobily a osobní věci. Pak je zastřelili a uprchli pryč. Od jejich příchodu do základního tábora uplynuly zhruba dvě hodiny.

Zachránil se jen pákistánský průvodce a jeden čínský horolezec. K boudě je dovedli dva průvodci, které před tím unesli a donutili je s nimi jít.

Podle místních úřadů museli být ozbrojenci ve velmi dobré fyzické kondici. Z nejbližší vesnice Chilas jsou to do základního tábora dva dny cesty těžkým terénem.

Český horolezec Radek Jaroš v rozhovoru pro Aktuálně.cz potvrdil, že v této oblasti nejsou rozmístěny hlídky pákistánské armády.

"Byl jsem v tom táboře, když jsem lezl na Nanga Parbat. Žádné vojenské hlídky nebo ostraha tam nebyly, protože to není hraniční oblast. Pamatuji se také, že lidé z těch blízkých vesnic nebyli úplně přátelští, i když samozřejmě tento čin nespáchali oni," zavzpomínal.

Naproti tomu pod nejvyšší pákistánskou horou a druhým nejvyšším vrcholem světa K2 pákistánští vojáci jsou, protože tudy prochází čínská hranice.

Nanga Parbat.
Nanga Parbat. | Foto: wikimedia

Kolem Nanga Parbat armáda nasadila při pátrání po teroristech i vrtulníky. Podle pákistánských médií bylo zatčeno sedmatřicet podezřelých.

"Nikdo nečekal, že tito lidé se vydají do výšky čtyř tisíc metrů, aby zaútočili na zahraniční expedici. Proto je to tak šokující," tvrdí ředitel Centra bezpečnostních studií v Islámábádu Imtiaz Gul.

Armáda evakuovala z oblasti čtyřicet dalších horolezců a až do odvolání zakázala přístup dalším expedicím. Oblast kolem osmitisícových vrcholů na severu Pákistánu ročně navštíví zhruba pět tisíc turistů a horolezců ze zahraničí.

"Pro horolezce tady letos sezóna skončila," cituje pákistánský deník The News předsedu Pákistánského klubu alpinistů Manzúra Husajna. V létě tak zřejmě na 8126 metrů vysoký vrchol Nanga Parbatu nikdo nevstoupí.

"Horolezci jezdí obvykle i do míst, kde je nebezpečno, ale toto už je hodně za hranou. Obávám se, že pro horolezectví v Pákistánu to bude velmi těžká rána," říká Radek Jaroš.

Foto: Reuters

Provincie na severu Pákistánu zatím byly bezpečné, teroristické útoky se v zemi týkají hlavně velkých měst a oblastí poblíž afghánské hranice.

K útoku se přihlásila pákistánská odnož Tálibánu. Označila vraždu za odvetu za nálety amerických bezpilotních letadel a za smrt svého druhého nejvýše postaveného velitele Valíúra Rahmána.

Na internetu se k vraždě přihlásila také méně známá organizace Džundulláh, ale tomu experti nepřikládají velkou váhu.

Kromě dvou Slováků přišli o život také tři Ukrajinci, Litevec, dva Číňané, Američan a dva Nepálci. Slováci Šperka i Dobeš byli zkušenými horolezci. Šperka zlezl několik osmitisícovek a Dobeš se zúčastnil loni expedice na Mount Everest, kde se dostal do výšky 8200 metrů.

 

Právě se děje

Další zprávy