Vrazi prezidenta Haiti použili lest. Do jeho ložnice se dostali bez jediného výstřelu

Martin Novák Martin Novák
9. 7. 2021 14:10
Haitská policie rozkrývá pozadí atentátu, při kterém přišel ve své rezidenci v metropoli Port-au-Prince o život prezident Jovenel Moïse. V noci z úterý na středu místního času vilu přepadlo komando, které třiapadesátiletého politika zastřelilo a jeho ženu těžce zranilo. Tři děti prezidentského páru vyvázly bez zranění, schovaly se v pokojích rezidence.
Haitská policie identifikovala členy komanda, které zavraždilo prezidenta Jovenela Moïseho. Šlo o 26 Kolumbijců a dva Američany haitského původu. | Video: Associated Press

V rukou policie je nyní sedmnáct mužů, kteří se účastnili přepadení prezidentské vily. Patnáct Kolumbijců a dva Američané haitského původu. Tři ozbrojence policie v ulicích Port-au-Prince po vraždě zastřelila, osm jich je stále na útěku.

Z dosavadních zjištění vyplývá, že útočníků bylo celkem 28. Z toho šestadvacet Kolumbijců, bývalých profesionálních vojáků ve věku kolem čtyřiceti let. Kolumbijský ministr Diego Molano na tiskové konferenci v Bogotě uvedl, že se jedná o bývalé příslušníky kolumbijských ozbrojených sil, kteří už ale armádu opustili. Slíbil haitským úřadům spolupráci při vyšetřování a uvedl, že kolumbijská vláda nemá s akcí nic společného. Jednalo se o soukromou iniciativu skupiny občanů Kolumbie.

Když ozbrojenci v noci přišli k bráně prezidentské rezidence, vydávali se za agenty Amerického úřadu pro potírání drog (DEA). Ten pátrá po producentech a výrobcích narkotik hlavně ve Střední a Jižní Americe, která je největším dodavatelem drog na trh v USA.

"Jsme z DEA! Neklaďte odpor, složte zbraně na zem," křičeli po příjezdu do sídla prezidenta ozbrojenci, kteří dorazili v šesti automobilech. Prezidentská ochranka je poslechla. Komando se dostalo do ložnice prezidenta a jeho manželky bez jediného výstřelu. Během akce útočníci spoutali dva civilní zaměstnance rezidence, ale nezastřelili je. Prezident Moïse měl v těle dvanáct kulek, zemřel na místě.

Kdo si komando najal?

Když později policie pátrala po členech komanda v Port-au-Prince, jedenáct z nich se uchýlilo na velvyslanectví Tchaj-wanu. Za několik hodin ho opustili a vzdali se úřadům. Haiti je jedna z mála zemí ve světě, která diplomaticky uznává Tchaj-wan a hostí jeho velvyslanectví, zatímco neudržuje diplomatické vztahy s Čínou.

Haitští policisté ukázali některé zadržené muže a jejich vybavení.
Haitští policisté ukázali některé zadržené muže a jejich vybavení. | Foto: Reuters

Nejasné jsou zatím dvě věci: Kdo si nájemné vrahy najal a jak se dostali do země se zbraněmi.

Odpověď na první otázku zřejmě souvisí s politickou krizí v zemi. Prezident Moïse čelil mohutné opozici a obvinění z korupce. V únoru mu skončil prezidentský mandát, přitom odmítal odstoupit. V zemi navíc nyní nezasedá parlament. Volby se měly konat v roce 2019, ale prezident je odložil na neurčito a vládl prostřednictvím dekretů.

Jak ze špionážního románu

Haiti je známé jako nejchudší stát na západní polokouli. Jeho situaci drasticky zhoršilo silné zemětřesení v roce 2010, které zabilo skoro čtvrt milionu lidí.

O průniku komanda do země je zatím málo informací. Buď připluli na lodi z Karibského moře, nebo překročili pozemní hranici s Dominikánskou republikou. Haiti a Dominikánská republika se nachází na ostrově Hispaniola.

Atentát nápadně připomíná děj špionážního románu spisovatele Fredericka Forsytha Žoldáci z roku 1974. V něm se skupina pěti bývalých elitních vojáků - Brit, Francouz, Belgičan, Němec a Jihoafričan - nechá najmout těžební společností, aby v jejím zájmu provedla převrat v africkém státě Zangaro. Žoldnéři provedou v podstatě stejnou akci jako Kolumbijci tento týden na Haiti a zastřelí prezidenta Jeana Kimbu.

Video: Útočníci se samopaly zavraždili haitského prezidenta

Záběry neznámých útočníků se samopaly před soukromou rezidencí haitského prezidenta Jovenela Moïseho | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy