Řek, který zveřejnil seznam boháčů, nepůjde do vězení

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 11. 2012 8:25
Za zveřejnění jmen majitelů kont ve Švýcarsku nepůjde do vězení
Foto: Reuters

Atény - Řecký novinář Costas Baxevanis nepůjde do vězení. Soud neuznal argument obžaloby, že porušil právo na soukromí, když v sobotu zveřejnil seznam 2000 spoluobčanů majících účet ve švýcarských bankách.

Hrozily mu až dva roky vězení, ale soudce rozhodl, že je nevinný.

"Seznam jsem publikoval, protože jsem novinář a odhalování pravdy je moje práce. Jestli mám jít do vězení, půjdu. Ne proto, že jsem hrdina, ale abych ukázal nespravedlnost toho, co se v Řecku děje " řekl Baxevanis BBC.

On sám tvrdí, že souzeni by měli být politici, kteří identitu řeckých majitelů švýcarských kont znali, ale nechali si ji pro sebe. "Tři předchozí vlády lidem lhaly a dělaly si z nich blázny. Měly povinnost ten seznam předat parlamentu nebo justici a neudělaly to. Za to by ti politici měli jít do vězení," prohlásil majitel časopisu Hot Doc.

Bohatí a prominentní Řekové se podle něj odléváním peněz na konta ve Švýcarsku vyhýbali placení daní. Na seznamu jsou kromě známých podnikatelů, právníků, lékařů, umělců, novinářů a překvapivě bohatých "žen v domácnosti" jména asi tři desítek politiků.

Obžalovaného nikdo nežaloval

Jména 2059 střadatelů vynesl jeden z bývalých zaměstnanců banky HSBC. V roce 2010 seznam francouzské ministerstvo financí předalo řecké vládě, která ho ale nepoužila s tvrzením o neexistenci důkazu, že by lidé na seznamu nějakým způsobem porušili zákon.

Stíhanému redaktorovi u soudu vyjádřili podporu kolegové a další příznivci. Baxevanis byl podle nich obviněn, aniž by si na něj kdokoli ze seznamu stěžoval kvůli narušení soukromí, napsala ČTK.

"Byl obviněn bez důvodu," řekl právník obviněného Nikos Konstantopoulos. "Nejsou dodržovány zásady spravedlivého procesu."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy