Rejdař prodá obrazy koupené od nacistů

Red Zah, ČTK
5. 1. 2006 18:18
Oslo - Norský rejdař dává do dražby sbírku obrazů německého expresionisty Muncha, kterou koupil od nacistů.
Foto: Profimédia

Ti některé z těchto obrazů údajně zabavili židovským občanům a později jako "zdegenerované umění" prodali do zahraničí ve snaze získat valuty.

Vrať obrazy dědicům!

V Norsku se po zprávě o dražbě znovu ozvaly hlasy vyzývající rejdaře, aby obrazy z morálních důvodů vrátil dědicům původních majitelů.

Foto: Aktuálně.cz

"Je zavrženíhodné lacino nakoupit umění násilně vyvlastněné za takových podmínek," prohlásil již před třemi roky ředitel Střediska pro studium holokaustu v Oslo Björn Fure.

Vyzval rodinu Olsenů, aby vrátila ty obrazy, které v Německu nakoupila vzápětí po protižidovských pogromech "křišťálové noci" z 9. listopadu 1938.

Biografie: Heyerdahl se stýkal s nacisty NAJDETE ZDE

To Olsenové tehdy odmítli s argumentem, že jejich otec sbírku pořídil z vlasteneckých důvodů - aby se dílo norského malíře opět vrátilo do vlasti. Nynější oznámení aukce však takový argument maže, a proto se výzva obrazy vrátit znovu objevila.

Prodá je aukční síň Sotheby's

Fred Olsen sice potvrdil, že 12 Munchových obrazů nabídne 7. února k prodeji v londýnském aukčním domě Sotheby's, odmítl však uvažovat o jejich vrácení.

PŘEČTĚTE SI: Slováci získají informace o odsunu židů

Obrazy, které nabízí, podle něj nacisté nezabavili soukromým majitelům, ale vyřadili z muzeí a galerií, protože neodpovídaly nacistickému pojetí umění. V takovém případě žádný nárok na vracení neexistuje a on má plné právo obrazy prodat.

Olsen, jeden z nejbohatších Norů

Foto: Aktuálně.cz

Nabízené obrazy představují třetinu slavné Olsenovské sbírky Muncha, kterou založil otec nynějších majitelů, jeden z nejbohatších lidí Norska. Jeho dva rozhádaní synové, Fred a Petter, se o dědictví 20 let soudili, až soud v roce 2002 větší část přiřkl Petterovi.

Fred nyní chce svou třetinu prodat mimo jiné i proto, že po dosud neobjasněné krádeži Munchova obrazu Křik z norské galerie má údajně obavy o bezpečnost svého uměleckého majetku.

Německá nadace Pruského kulturního dědictví nehodlá nároky na vrácení obrazů uplatňovat.

 

 

Právě se děje

před 29 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy