Regionální volby na Sicílii vyhrála Berlusconiho koalice, porazila Hnutí pěti hvězd

ČTK ČTK
6. 11. 2017 23:49
Nedělní regionální volby na Sicílii vyhrál kandidát koalice pravého středu Nello Musumeci, informoval deník La Repubblica. Získal 40 procent hlasů. Populistické Hnutí pěti hvězd (M5S) svůj první italský region nezískalo, jeho kandidátu Giancarlu Cancellerimu hlas odevzdalo 34,6 procenta voličů. Levice skočila třetí. Dosud bylo sečteno 99 procent hlasů. Vzhledem k tomu, že mnoho problémů Sicílie - vysoká nezaměstnanost, veřejný dluh a pomalý hospodářský růst - sužuje celou Itálii, agentury regionální volby na Sicílii označují za "zkoušku nanečisto" voleb parlamentních. Úspěch koalice Silvia Berlusconiho značí možný návrat bývalého čtyřnásobného premiéra po letech skandálů do vysoké politiky.
Silvio Berlusconi.
Silvio Berlusconi. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy