Reformy nesnesou odkladu, burcoval Barroso

ČTK ČTK
11. 9. 2013 14:44
Podle šéfa EK je třeba dokončit bankovní unii a jednotný digitální trh.
Foto: Reuters

Štrasburk - Boj s nezaměstnaností a podpora ekonomického růstu jsou dvě hlavní priority, které si Evropská unie stanovila pro období do nadcházejících evropských voleb.

V projevu před poslanci Evropského parlamentu to ve středu řekl předseda Evropské komise José Barroso. Zdůraznil také, že je třeba dokončit bankovní unii a jednotný digitální trh či investice do vědy a vzdělání.

Předseda komise upozornil na nepřípustnost pokusů omezit zemím, jako je Ukrajina, jejich svobodné rozhodování o dalším sbližování s Evropskou unií.

Nepřímo se tak dotkl Ruska, které už pohrozilo Ukrajině ekonomickými potížemi, pokud se Kyjev rozhodne na podzim ve Vilniusu podepsat asociační dohodu s EU.

Kolektivní odpovědnost v Sýrii

Mezinárodní společenství, v jehož centru je OSN, má podle Barrosa kolektivní odpovědnost potrestat použití chemických zbraní v Sýrii.

Za "potenciálně kladný vývoj" označil předseda EK návrh, že by se Damašek zbraní tohoto typu vzdal. "Syrský režim teď musí ukázat, že to bez prodlení uvede v život," uvedl Barroso a připomněl dlouhodobé přesvědčení EU, že trvalý mír v Sýrii může přinést jen politické řešení konfliktu.

Barroso ve své letošní "Zprávě o stavu Unie" zdůraznil, že do evropských voleb v květnu příštího roku zbývá Evropské komisi i Evropskému parlamentu ještě mnoho práce.

"Práce není hotova, je v rozhodující fázi," podotkl. Připomněl například nutnost definitivně potvrdit jak víceletý finanční rámec na roky 2014 až 2020, tak rozpočet Unie na příští rok. Je to podle něj potřeba i pro snahu bojovat s vysokou nezaměstnaností.

Jeho odpovědí na kritiku prohlubování evropské integrace byly věty o tom, že pokud se odpůrcům EU nynější podoba Evropy nelíbí, měli by ji pomoci opravit. "Když jste na jedné lodi, nemůžete říkat - váš konec lodi se potápí," poznamenal Barroso. Evropa podle něj není zdrojem problémů, ale součástí jejich řešení.

Politická unie na horizontu

V určitých oblastech je podle Barrosa potřeba jednotná Evropa. "Věřím, že na horizontu musíme mít politickou unii," poznamenal. Věrohodnost ekonomické a měnové unie podle něj zásadně závisí na politické a institucionální konstrukci, která je její oporou. Evropská unie podle Barrosa není cizí silou, ale výsledkem demokratických rozhodnutí evropských institucí a členských států Unie.

Barroso ovšem také připustil, že ne vše je potřeba řešit na celoevropské úrovni. "Evropa se musí soustředit na to, kde může přidat nejvíce hodnoty. Musí být velká ve velkých věcech a malá v malých," prohlásil.

V úvodu vystoupení předseda Evropské komise ocenil podle něj správný způsob, kterým se EU rozhodla bojovat s ekonomickou krizí. Nesplnily se prognózy, že Řecko opustí eurozónu, která se naopak od příštího roku rozšíří o Lotyšsko. Přesto Barroso připomněl, že finanční trhy nejsou ještě zcela přesvědčeny, že Unie už má krizi za sebou. Je podle něj prací pro vlády, aby trhům dodaly stabilitu a předpověditelnost.

Podle Barrosa je třeba pokračovat v budování bankovní unie. Evropský parlament má ve čtvrtek hlasovat o vzniku jednotného bankovního dohledu a šéf Evropské komise se zmínil i o dokončení jednotného mechanismu pro řešení problémů bank eurozóny ještě během mandátu jeho týmu. Komise svůj návrh předložila v červenci.

Evropské volby příští rok v květnu podle Barrosa nebudou jen o novém složení Evropského parlamentu či nové Evropské komisi, ale o Evropě jako takové. "Základní otázkou je, jaký obraz Evropy bude voličům představen? Skutečný obrázek, nebo karikatura? Mýty, nebo fakta? Čestná, uvážlivá verze, nebo extrémistická, populistická? To je důležitý rozdíl," podotkl šéf Evropské komise.

 

Právě se děje

Další zprávy