Referendum v Kosovu: Priština slyšela jasné srbské "ne"

ČTK ČTK
16. 2. 2012 8:25
Hlasování kritizuje kosovská vláda, Bělehrad i EU. Výsledky nemají právní dopad
Vládu a úřady v Prištině neuznáváme, dali jasně najevo Srbové žijící na severu Kosova
Vládu a úřady v Prištině neuznáváme, dali jasně najevo Srbové žijící na severu Kosova | Foto: Reuters

Kosovska Mitrovica - Srbové žijící na severu Kosova dali ve dvoudenním referendu jasně najevo, že neuznávají vládu a úřady v Prištině.

Uvedlo to 99,74 procenta lidí, kteří se zúčastnili hlasování kritizovaného ze strany kosovské vlády, Bělehradu i Evropské unie, napsala agentura DPA s odvoláním na srbskou agenturu Beta.

Podle volební komise na otázku "Uznáváte instituce takzvané Republiky Kosovo v Prištině?" odpovědělo kladně jen 69 hlasujících. K volbám přišlo asi 75 procent voličů z celkových 35 500.

Kosovští Srbové neuznávají nezávislost Kosova, které je nejmladším evropským státem. Od Srbska se odtrhlo před čtyřmi lety.

Referendum vypsaly loni v prosinci městské rady v Kosovské Mitrovici, Leposaviči, Zubinu Potoku a Zvečanu ovládané srbskými nacionalisty.

Reagovaly tak na vlnu násilí, která postihla sever Kosova, kde žije více než 40 000 Srbů. Srbové z jižních oblastí Kosova, kteří jsou nuceni žít v enklávách obklíčených většinovými Albánci, se hlasování neúčastnili.

Výsledky hlasování, které se konalo ve středu a ve čtvrtek, nebudou mít žádný právní dopad. Referendum ale kritizoval kromě kosovské vlády i Bělehrad, podle kterého neslouží zájmům srbského státu.

Nelíbí se ani Evropské unii, která chce vidět pokrok ve vztazích mezi Bělehradem a Prištinou, než rozhodne o tom, zda Srbsku udělí status kandidátské země.

 

Právě se děje

Další zprávy