Referendum o rodině dělí Slováky. Zmizí sexuální výchova?

Martin Novák Martin Novák
15. 1. 2015 7:02
Slováci budou v referendu rozhodovat o adopci dětí homosexuály, definici manželství a povinné sexuální výchově na školách.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michal Štůsek

Bratislava – Slovenští gayové a lesbičky možná přijdou o možnost adoptovat a vychovávat děti, aniž by ji vůbec nabyli. 7. února budou o možnosti adopce homosexuálními páry rozhodovat Slováci v referendu.

Aktivisté z nevládní organizace Aliance pro rodinu už zahájili kampaň, kterou povedou v televizi, na internetu i na billboardech.

Aliance, která plebiscit podpisovou akcí vyvolala, staví stůj názor na tom, že s dětmi se nesmí experimentovat a každé dítě má právo na otce a matku. Aliance pod petici získala 400 tisíc podpisů.

V referendu budou Slováci odpovídat ještě na další dvě otázky. Zda se manželstvím má nazývat pouze sňatek muže a ženy a aby sexuální výchova na školách nebyla povinná.

Podporu Alianci za rodinu a odpovědi ano na všechny tři otázky už vyslovila katolická církev na Slovensku. Konference biskupů Slovenska vyzvala oprávněné voliče, aby určitě přišli hlasovat (na Slovensku – jak známo – má slovo církve přece jen větší váhu než v Česku).

Naděje odpůrců všech tří návrhů tkví totiž v tom, že přijde málo lidí a plebiscit bude neplatný. Podle zákona musí hlasovat více než polovina Slováků s volebním právem.

Na Slovensku bylo zatím sedm všelidových hlasování. Nadpoloviční účast byla jen v jediném případě. V referendu o vstupu do Evropské unie.

Jeden z iniciátorů referenda advokát Anton Chromík odpověděl na dotaz Aktuálně.cz, že už nyní iniciativa Aliance pro rodinu dosahuje svých cílů. "Referendum už je vlastně teď úspěšné, protože vzbudilo celonárodní diskusi, o kterou jsme usilovali. Dokonce tak silnou diskusi, že budeme apelovat na politiky, aby se téma rodiny stalo vůbec politickou prioritou na Slovensku," říká Chromík.

Podle Institutu pro veřejné otázky bude únorové referendum stát šest milionů eur. Prezident Andrej Kiska jeho konání podpisem stvrdil, i když řekl, že má pochybnosti o tom, zda jsou otázky v souladu se slovenskou ústavou.

Uvedl, že jako konzervativně založený člověk odpoví na první dvě otázky (zákaz adopce dětí homosexuály a možnost označovat slovem manželství jen svazek muže a ženy) ano, ale ve třetí otázce podpoří povinnou sexuální výchovu ve školách.

Aliance pro rodinu si na začátek kampaně pozvala i úspěšnou chorvatskou aktivistku Željku Markičovou. Ta ve své zemi založila iniciativu Ve jménu rodiny, prosadila referendum na stejné téma a v prosinci 2013 zákaz adopcí dětí homosexuálními páry podpořilo v hlasování osmašedesát procent.

Z politických stran je podle očekávání pro odpověď ano na všechny tři otázky Křesťansko-demokratické hnutí (KDH). Další pravicová strana Slovenská demokratická a křesťanská unie – Demokratická strana (SDKU-DS) je proti.

Vládnoucí Směr se zatím nevyslovil. Premiér Robert Fico lidem doporučil, aby šli hlasovat, ale zatím neřekl jak. Podle něj strana včas zveřejní své postoje. Strana ale prosazovala konání referenda a v minulosti byly Ficovy názory na rozšiřování práv homosexuálů spíše odmítavé než vstřícné.

Ale například vlivná europoslankyně za Směr Monika Beňová už oznámila, že se referenda nezúčastní. Je podle ní nemorální hlasovat o právech menšiny, která navíc tato menšina ani v praxi nemá.

 

Právě se děje

před 19 minutami

První kolo testů mezi sudími neodhalilo žádný případ koronaviru

Všichni rozhodčí, kteří budou řídit zápasy obnovené sezony první a druhé fotbalové ligy, měli v prvním kole testů negativní výsledek na nemoc covid-19. Žádný pozitivní případ na nový typ koronaviru se neobjevil ani mezi delegáty. ČTK to řekl Michal Jurman, tiskový mluvčí Fotbalové asociace ČR, pod kterou sudí spadají.

Další zprávy